Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zwarcie w instalacji w mieszkaniu i jego skutki

vierov 23 Feb 2013 18:26 15300 14
 • #1
  vierov
  Level 9  
  Bardzo proszę o pomoc. Urządzenie elektryczne (czajnik) spowodowało zwarcie w instalacji i wywaliło bezpieczniki.

  Skrzynka z bezpiecznikami wygląda tak:

  Zwarcie w instalacji w mieszkaniu i jego skutki

  Jak widać od lewej jest wyłącznik różnicowo-prądowy, dalej w prawo wyłączniki instalacyjne: z czerwonym przełącznikiem bezpiecznik od oświetlenia górnego, następnie zabezpieczenia gniazd w pokojach, łazience, kuchni, zmywarki i trzy ostatnie zabezpieczają kuchenkę elektryczną.

  Zwarcie powstało na bezpieczniku gniazdka kuchennego.

  Obecnie napięcie w jest w gniazdkach w pokojach i łazience, a także na połowie kuchenki elektrycznej tzn. na dwóch fajerkach i w piekarniku. Działa zmywarka.
  Całkowity brak napięcia oświetlenia górnego w całym mieszkaniu i w gniazdkach w kuchni.  Gdy sprawdzam w skrzynce śrubokrętem z neonówką, to brak napięcia, na górnych i dolnych zaciskach, występuje na dwóch zewnętrznych zaciskach, oznaczonych różowym flamastrem, wył. różnicowo-prądowego. Na bezpieczniku od oświetlenia górnego (bordowym) i dwóch oznaczonych flamastrem na różowo: gniazda kuchenne i jeden od kuchenki elektrycznej.

  Niby wszystko się zgadza, bo tam gdzie nie ma napięcia w mufie, to odpowiednio nie ma w mieszkaniu, ale co dalej?

  Pytanie moje jest następujące, czy to "różnicówka" i trzy bezpieczniki, czy tylko "różnicówka", a może jedno i drugie? Czy to możliwe? Jakie ewentualne koszty i gdzie najlepiej to kupić? Czy da się to czymś zastąpić, bo gdy wpisuję w Google symbole sczytane z części: JN63A - DE235776; JN71B; JL50C, to jest cienko.

  Proszę o wyrozumiałość, gdyż nie jestem elektrykiem, a ponieważ problem rozwiązać muszę, to wolałbym wiedzieć co w trawie piszczy, ażeby nie być całkiem bezbronnym wobec tzw. "fachowca", który chciałby zbyt głęboko sięgnąć do mojej dość płytkiej kieszeni. Z góry dziękuję za okazaną mi pomoc.

  Proszę też nerwowych kolegów aby nie fatygowali się z radami typu: "zadzwoń do ZE", lub idź do administracji, których to pełno na różnych forach, a które niczego nie wnoszą do sprawy.
 • #2
  qadam12

  Level 27  
  Witam. Brak u kolegi jednej fazy zasilającej.Trzeba sprawdzić zabezpieczenia zasilające rodzielnicę mieszkaniową.
 • #3
  technikabasenowa
  Level 33  
  Jak wyżej brak jednej fazy
  Ma kolega dostęp do zabezpieczeń głównych ?
  Poza tym może być złe stopniowanie zabezpieczeń - więc jednak telefon do elektryka
 • #4
  .Jack
  Electrician specialist
  vierov wrote:
  Jakie ewentualne koszty i gdzie najlepiej to kupić?

  Brak jednej fazy dochodzącej do tej rozdzielenki.
  Rada: Iść na klatkę schodową i załączyć 3-f zabezpieczenie. Wystarczy hebelek podniść do góry. Koszt = 0 PLN.
  Przy zwarciu i nie zachowaniu selektywności zwarciowej pomiędzy S-ka w domu a S-ką na klatce schodowej przy liczniku zadziała losowo albo jedno zabezpieczenie albo drugie. W tym przypadku padło na to na klatce w szachcie elekrycznym.
  Może być tam także bezpiecznik za mały do uzyskania selektywności. Wtedy koszt = 5 PLN.
 • #5
  mbryzus
  Level 14  
  Masz zanik 1 lub dwóch faz. Każda z faz jest podłączona w na różne odbiorniki żeby zrównoważyć przepływ prądu między trzema fazami i nie obciążać poszczególnej fazy.
  Musisz sprawdzić czy 3 fazy dochodzą do wyłącznika różnicowo-pradowego na zaciskach z góry jeżeli nie dochodzi któraś faz w tym miejscu to wywalone są biezpieczniki wcześniej czyli może w głównej skrzynce bezpiecznikowej.
  Dla profilaktyki również nacisnij przycisk TEST.
 • #6
  qadam12

  Level 27  
  mbryzus wrote:
  żeby zrównoważyć przepływ prądu między trzema fazami i nie obciążać poszczególnej fazy

  Przy zwarciu?
  mbryzus wrote:
  Musisz sprawdzić czy 3 fazy dochodzą do wyłącznika różnicowo-pradowego na zaciskach z góry jeżeli nie dochodzi któraś faz

  Przecież sprawdził.
 • #7
  vierov
  Level 9  
  Wielkie dzięki koledzy za super szybką pomoc, a przede wszystkim właściwą diagnozę. Test i hebelki w mieszkaniu ćwiczyłem już wcześniej i nic nie dało. Rzeczywiście brak było jednej fazy i tak myślałem, sądząc po kuchence, a właściwie jej działającej połowie. Jeżeli, to niepoprawne rozumowanie, to mnie poprawcie, bo może to tylko intuicja mi podpowiadała w czym problem, a tłumaczenie było na miarę wiedzy. Na najprostsze rozwiązania często jest najtrudniej wpaść, a tak jak zgodnie radziliście trzeba było wystawić nos poza drzwi i podnieść do góry hebelek w mufie. Myślałem nawet o tym ale nie wiedziałem gdzie on jest i nie dopuszczałem do siebie myśli, że walnął, właśnie, tam, a nie w chacie. Ale jak to znakomicie określił kolega Jack2com zabrakło selektywności i wtedy: "na kogo wypadnie, na tego bęc". I wypadło na ten na klatce. Bezpiecznika tam nie znalazłem, ale mimo to obeszło się bez pogotowia energetycznego. A że rzecz miała miejsce w nocy, to i rozum trochę uśpiony. Przestawiłem lodówkę bliżej drugiego gniazdka w pokoju i tyle. Jedyna z tego korzyść, że zostało sprzątnięte za lodówką, bo jak się okazało była taka potrzeba. :) Po drugie, a może, jednak po pierwsze, podniesiona została na wyższy poziom wiara w drugiego człowieka. U mnie oczywiście! Jeszcze raz wszystkim Wam razem i każdemu z osobna BARDZO DZIĘKUJĘ!!!
  Chętnie obdaruję Was jakimiś punktami, tylko podpowiedzcie jak to się robi, bo "to mój pierwszy raz". Mam ich, chyba, całe jedenaście. Pozdrawiam
 • #8
  technikabasenowa
  Level 33  
  Punktów ci u nas sporo :D
  Jednak zainteresuj tą sprawą administrację lub wspólnote - bo to błąd w sztuce ,zła selektywność i lub stopniowanie zabezpieczeń
 • #9
  vierov
  Level 9  
  A co ciekawe, to czajnik sprawdziłem i działa normalnie. Z czego, więc mogło być to zwarcie?
 • #10
  technikabasenowa
  Level 33  
  Zwarcie czy przeciązenie ?
  Strzeliło coś czy po prostu znikneło zasilanie ?
  Bezpiecznik w domu tez zadziałał ?
 • #11
  .Jack
  Electrician specialist
  vierov wrote:
  A co ciekawe, to czajnik sprawdziłem i działa normalnie. Z czego, więc mogło być to zwarcie?

  Na tej jednej fazie ma kolega trzy różne obwody, z opisu wygląda na to że także oświetlenie. Być może żarówa się przepaliła i zrobiła zwarcie. Wszystkie lampiony świecą ?
  Na odledłość to ciężko wyrokować. Potrzebny jasnowidz.
 • #12
  qadam12

  Level 27  
  vierov wrote:
  a także na połowie kuchenki elektrycznej tzn. na dwóch fajerkach i w piekarniku

  Sprawdzić trzeba kuchenkę elektr. tą połowę co nie działała
 • #13
  vierov
  Level 9  
  Strzeliło i to ostro w momencie gdy chciałem wyłączyć i zdjąć czajnik, aby woda nie zakipiała, bo była przeznaczona na zieloną herbatę. Światło górne nie było włączone i żarówki są całe. Bezpiecznik w domu również wyskoczył, tylko nie mam pewności który, bo automatycznie podniosłem hebelek/i. Chyba dwa, ten od gniazdek w kuchni i główny. A kuchenka już działa w pełni. Czary mary, jak dla mnie i ma kolega rację, że jasnowidz by się przydał. Choć, jak widzę, Wy i bez niego sobie świetnie radzicie.
 • #14
  ROSOMAK7
  Level 15  
  Kabelek na odcinku RCD-szyna N, powinien być niebieski.