Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo idea pad Y530 - nie instaluje systemu z przygotowanych płyt recovery

23 Lut 2013 18:41 2217 4
  • Poziom 7  
    Problem, jak zauważyłem wertując przez dwie noce internet, jest dość powszechny. Doszedłem jednak do punktu, w którym nie mogę już nic znaleźć, dlatego postanowiłem poprosić Was tutaj o pomoc.

Dla przejrzystości opiszę sytuację w punktach:

-Lenovo Y530 i pokrewne mają coś takiego jak OneKey Rescue System (OKR), czyli program tworzący kopie zapasowe oraz przywracający system do ustawień fabrycznych, kiedy zajdzie taka potrzeba. Na ukrytej partycji znajduje się system (w tym wypadku Vista) wraz ze sterownikami. Do jego uruchomienia służy osobny przycisk na laptopie.

-OKR nie działa, kiedy zostanie dokonana jakakolwiek ingerencja w rozmiar partycji systemowej, tzn. nie można jej zmniejszyć/ utworzyć innej. A w moim modelu partycja C miała ok. 420 GB.... niestety nie mogłem się oprzeć :P i teraz są skutki :/

-po uruchomieniu OKR i wybraniu opcji przywróć system do ustawień fabrycznych program wykasował mi system i przestał pracować

-z braku innej możliwości zainstalowałem tymczasowo kopię starej visty z innego sprzętu, do czasu rozwiązania problemu

-partycja ukryta (która w międzyczasie była odkryta) oraz partycja D Lenovo ze sterownikami podczas wszystkich kombinacji zostały nie naruszone.

-przy wykorzystaniu plików: factory.wsi, factory.dsi oraz 81 plików factory.000-factory.080 z partycji ukrytej i ponownie zainstalowanego z partycji D programu OKR utworzyłem prawie 8 GB obraz recovery systemu z ustawieniami fabrycznymi, czyli 2 płyty DVD

-po włożeniu pierwszej płyty początkowo ładuje się system po czym wyskakuje okienko jak z OKR, pokazuje gdzie chce zainstalować system (C), ile jest miejsca na dysku (466 GB) itp., po kliknięciu "start" mam komunikat "za mało miejsca na dysku" czy jakoś tak. Nie pisze ile powinno być, nie podaje żadnej pomocnej informacji

Muszę dodać, że zależy mi właśnie na reaktywacji tego obrazu, choć opinie większości o viście są jednoznaczne i uzasadnione ;p

Partycja systemowa ma obecnie ok. 421 GB. O co chodzi? Za mało miejsca? Nie znam dokładnych rozmiarów pierwotnych partycji. Poza part. C mam tylko D Lenovo ze sterownikami oraz ukrytą recovery.

Kombinowałem programem gparted, gdzieś czytałem że powinno być 200 MB nie przydzielonego miejsca. Zarówno z tym, jak i bez tego miejsca mam ten sam komunikat. Jest jeszcze jakieś 1,46 MB nie przydzielonego miejsca, z którym nic się nie da zrobić. Obecnie mam nie przydzielone 200 MB + właśnie te 1,46 MB (g parted pokazuje je osobno).

Co z tym fantem zrobić, żeby płyty recovery odpaliły? Wykasować D i rozszerzyć C? Proszę o pomoc, bo tu mnie jako laika sprawa przerosła :/
  • Poziom 7  
    Czyli moje "200 MB nie przydzielonego miejsca" musi być sformatowane na ntfs, następnie muszę jakoś na tym zapisać MBR z tej ukrytej partycji, dobrze rozumiem?

I jeszcze taka rzecz, obecnie mam moje 200 MB na drugiej pozycji, jak przesunąć to na pierwszą? Podejrzewam że zwykłe "złap i przemieść" jak się przesuwa pliki może nie wystarczyć.

Jakąś kopię plików z partycji ukrytej zrobiłem. A czym (jakim programem) mogę zrobić obraz partycji?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Obraz partycji recovery proponuję zrobić programem partimage. Potem wgraj oryginalny plik mbr. Ustaw flagi na partycjach i próbuj prze plop zabotowac z recovery. Jeżeli nie przywróci to wtedy przywracaj ręcznie. Jeżeli nie czujesz się na siłach to pobierz to live CD.
    http://ubuntuone.com/7MDjaCyw1Kx8xXI07kdX4T
    Uruchom z tego live komputer. Wybierz wypróbuj bez instalacji na dysk i podaj na PW iD i kod z teamviewer (jest w programy/internet) to wejdę na Twój komp i zobaczę co tam jest namieszane.
    Pozdrawiam
  • Poziom 7  
    Zamykam temat.