Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Za duże użycie procesora bo aż 100% dlaczego?

23 Lut 2013 18:48 4971 16
  • Poziom 10  
    Po awarii laptopa, potrzebowałem komputeraz zastępczego i od kumpla skołowaliśmy komputer o parametrach intel celeron 3,2ghz, 512 ramu i Radeonie 9200, 128mb. Pomyślałem że nei tak strasznie w końcu nie raz bawiłem się na o wiele gorszych pctach z ta różnicą że pentiumy, ale przy włączeniu głupiego skype zużycie procesora rośnie do 100%, nie można na nim zrobić właściwie nic, nawet zwykła przeglądarka zajmuje 50% CPU od razu po uruchomieniu.

System xp home edition sp2 oryginalny podobno, instalowany 2 miesiące temu, prawie nie używany. Dysk 130gb, zajęte 18... W środku komputer jest wyczyszczony ... Co może być przyczyną czegoś takiego ?? O odpaleniu jakiejkolwiek (wiedzieliście, że to się pisze razem :D) gry można zapomnieć.

Zasilacz mustang atx ky-400w
  • Spec od komputerów
    Daj screen z CrystalDiskInfo oraz Process Explorer.
  • Poziom 33  
    BlackAndRed157 napisał:
    Zasilacz mustang atx ky-400w

Zasilacz z baaaardzo słabą linią 12V, sprawdź napiecia.

Dysk już zaczął degradację talerzy, jest do wymiany, nie radzę trzymać cennych danych, i bardzo prawdopodobne jest, że on jest przyczyną wszystkiego.
  • Spec od komputerów
    Dysk do wymiany, zapewne razem z zasilaczem.
  • Poziom 10  
    Wymienilem dysk na Western digital 50 gb, w 100% sprawny. Wgrałem nowy system, a problem ciagle wystepuje, zasilacza nie wymienilem gdyz ten ktory wykopalem jest ma inne podlaczenie tzn podlaczenie glowne jest takie jak wszedzie, ale kabel od wlacznik przypomina pasek a na plycie jest taka kosteczka. Ale mimo wszystko problem ciagle wystepuje, ramy sprawdzane memtestem przez 24h - 0 bledow. To moze byc wina zasilacza ?? Lub ew co jeszcze moze byc problemem ?? Kolega powiedzial ze ew moze jutro przyniesc mi swoj zasilacz, zeby przetestowac model -chieftec gps-450AA-101 A, moge tym go sprawdzic ?? Bo ten zasilacz ktory ja mam ma tylko 300v, ten jest sporo wiekszy??
  • Spec od komputerów
    Daj nowy screen z CrystalDiskInfo.
  • Poziom 10  
    https://obrazki.elektroda.pl/4685310200_1362223676.jpg
    Dysk ten był przez cały czas używany pod inntm komputerem, na którym nie robił żadnych problemów...

Zasilacz sprawdzilem, pod tym chieftekiem o ktorym pisalem wyzej wszystko gra, wymienilem tez tasme od dysku i nie robila roznicy, jest jakis sposob zeby sprawdzi procesor ? Oprocz wymiany ??
  • Spec od komputerów
    Ten tez jest uszkodzony. Dla pewnosci mozesz go sprawdzic przy pomocy mhdd, jezeli masz wolne sektory to nie nadaje sie do uzytku.
  • Poziom 10  
    Po podlaczeniu tego dysku do innego komputera wszystko działa jak należy, ew moge jeszcze podlaczyc calkiem nowy dysk mojego kumpla, ale musiałbym usunąć mu system, mam tez inne stare dyski które w crystal dysk info napewno pokażą błędy ale one takze pod innym komputerze dzialaly bez problemu, jestescie pewni, ze to jest wina dysku, bo wolałbym nie formatowac tego dysku bez potrzeby ??
  • Poziom 39  
    BlackAndRed157 napisał:
    Po podlaczeniu tego dysku do innego komputera wszystko działa jak należy

Ale ma uszkodzoną powierzchnię, bad sectory i jest uszkodzony. Za jakiś czas tych badów pojawi się jeszcze więcej aż polecą z niego dane.

Ten twój procesor to nie jest rakieta, nawet przy przeglądaniu internetu będzie mial często 100% użycia. Zawsze masz 100% czy jak nawet nic nie robisz to też?

Zmierz napięcia tego zasilacza co masz MIERNIKIEM i je podaj.
    Zepsuty zasilacz powoduje niestabilną pracę komputera, psuje podzespoły komputera czasami jest tylko jedno bum i w jednej sekundzie nie masz komputera a czasami właśnie powoli lecą podzespoły dysk, karta graficzna, płyta główna.

BlackAndRed157 napisał:
    jestescie pewni, ze to jest wina dysku, bo wolałbym nie formatowac tego dysku bez potrzeby ??

Przecież ten dysk nadaje do śmietnika. Zasilacz też.
    Możesz kupić nowy dysk a jak nie wymienisz zasilacza to po kilku godzinach pracy ten dysk może się już uszkodzić i wylądować też w koszu. Podłaczając pod ten zasilacz dyski swoich kolegów możesz też i im popsuć. Gratuluję wogóle tak odważnych kolegów co ci pozwalają do takiego szrota podłączać swoje dyski.

Dodano po 7 [minuty]:

BlackAndRed157 napisał:
    ale przy włączeniu głupiego skype zużycie procesora rośnie do 100%

Przy tym procesorze to nic dziwnego, skype lubi procesor. Przy oglądaniu filmów na youtube też powinieneś mieć w okolicach 90-100%.

Masz też mało pamięci ram i system dużo rzeczy zamiast w pamięci ram kręci na dysku co mocno spowalnia pracę. Dysk też jest uszkodzony i jeżeli w nim mieli to będą zawieszki, niestabilna praca.
  • Poziom 33  
    To że przeglądarka ma 50% po uruchomieniu to norma przy takim procku. Próbowałeś instalować starszą wersję offline Skajpaja, lub wogóle jakąkolwiek inną wersję? Obecny skype potrafi podeżreć procka nieźle.
  • Moderator na urlopie...
    Napisałeś, że bawiłeś się starszymi komputerami z pentiumami. No i o to chodzi, że w przypadku AMD i sempronów to jeszcze różnica ujdzie w tłoku, co przy celeronie a pentiumie jest taką różnicą, że nie dziw się że ten komputer Ci muli.

Masz:
    - słaby, budżetowy procesor
    - słabą kartę graficzną
    - bardzo mało RAM
    - dziadowski zasilaczo-podobny wyrób
    - uszkodzone twarde dyski

To nawet nie wiem co Ci poradzić. Chyba wymianę wszystkiego po kolei na nowszą platformę. Nie podałeś modelu płyty głównej, ale podejrzewam, że umiejscowiona została by w myślniku.

Jeśli już coś koniecznie chcesz zrobić najmniejszym kosztem to:
    - wymiana PSU - 62zł
    - kupno procesora (nie wiem jaki socket)
    - dołożenie chociaż 512MB ram
    - kupienie małego, ale sprawnego dysku 7200 na system.

I MOŻE coś dałoby się spokojnie w internecie dziś zrobić (a zużycie procesora i tak będzie wysokie, bo dziś internet, czyli flash "lubi" przynajmniej 2 rdzenie)
  • Poziom 10  
    Jedyne co mnie dziwi to to, że w tym momencie pisze z laptopa który ma pentium m 1.5 ghz i 512 mb ramu, ale część tego ramu jest zżerana przez grafikę, a mogę spokojnie oglądać youtube, używać skype'a , odpalają mi starsze gry typu heroes III cs 1.6 czy NFS hp 2, może nawet underground by odpalił choć nie próbowałem, a do tego dysk mam w nim tak zniszczony ze ze 100 gb mam wydzielone tylko 20, żeby system się nie posypał od razu, i cały czas działa ... Ten celeron nie starczy do takich czynności jak tu wypisałem ?? Ten laptop nie dość że jest laptopem to jeszcze ma parametry o wiele gorsze... Mogę jeszcze podmienić znowu zasilacz na tego chiefteca i podłączyć sprawny całkiem dysk, jest sens ?? Jeszcze przychodzi mi do głowy, że dyski które podłączałem były podłączone przez ata (w płycie jest jedno gniazdo) w komputerach tego pokroju zawsze miałem dyski na starych taśmach, może to być problemem ??
  • Moderator na urlopie...
    Tak jak pisałem. Miałem wcześniej Celerona na identycznym rdzeniu, nieco mniej taktowanego bo 2.0GHz - teraz mam niekręconego P4 pełnego i różnica jest miażdżąca (ze względu na 4 krotnie większą pojemność pamięci cache drugiego poziomu i zwiekszoną magistralę pracy procesora)

Pentium M jest też w miarę dobrym procesorem. To że grafika Ci zabiera trochę ramu to nie przeszkadza, bo ważny jest sam procesor i jak to jest zorganizowane we wnętrznościach, że tak sie wyrażę komputera.

Niestety YT wymaga flasha, a flash jest zoptymalizowany już pod procesory 2 rdzeniowe. Możesz spróbować znaleźć starszą wersję flasha, bodajże w wersji 10 i będzie trochę lepiej.

Dyski ATA, o ile są sprawne, lub doprowadzone przynajmniej do stanu używalności, nie przeszkadzają. Ważne by były dosyć szybkie (ATA100 i 7200RPM) bo to także ma ogromne znaczenie. Skoro masz 1 gniazdo ATA to musisz odpowiednio skonfigurować dyski i osobiście odradzałbym stosowania wraz z HDD napędu DVD na jednej taśmie. (zawsze napęd szybszy dostosowuje się do urządzenia wolniejszego) Porada - zastosować 1 HDD ten lepszy i zarazem szybszy.

Dodatkowo system musi być zoptymalizowany, wszelkie niepotrzebne programy muszą być wyłączone, by zużywały jak najmniej zasobów tego komputera.

BIOS musi byc także poprawnie ustawiony - powyłączane wszelkie nieużywane porty typu LPT, COM itd. Procesor powinien byc ustawiony ręcznie (VCORE, FSB, Mnożnik (ostatnie nie zmienisz - będzie na auto)) Pamięci także muszą być ustawione ręcznie, przede wszystkim na wartości obsługiwane przez płytę główną (DDR333 lub DDR400 - to ostatnie ustaw TYLKO przy pewnym PSU - sekcja zasilania pamięci musi mieć stabilne napięcie)

Zasilanie - PODSTAWA - by nie doprowadzić przy zużyciu na maksa do awari/zniszczenia istniejących komponentów.

Sam oceń co się opłaca w tym wypadku. Myślę, że wymiana PSU + wymiana Celka na P4 i dołożenie przynajmniej 512MB ram pozwoli na jako-taki konfort pracy (rewelacji się nie spodziewaj), więc wymiana MOBO, Procka RAM i PSU będzie najlepszym rozwiązaniem.

Na ta chwilę należy HDD doprowadzić do stanu używalności (jeśli się nie da - wymienić na sprawny - niewielki wystarczy, ale szybki, a to nie są kosmiczne kwoty) Zainstalować porządnie system, poustawiać wszystko jak powinno być i MOŻE cos z tego będzie.
  • Poziom 10  
    Hehe źle mnie zrouzmiałeś :d procesor pentium m o taktowaniu 1,5 ghz i 512 ramu, z czego do uzywania mam koło 450 bo reszta w grafice.

Bynajmniej, będe szukac jakiegos p4, niestety w poblizu mojej mieściny niema żadnej giełdy elektronicznej wiec ciezka sprawa, ale moze się uda...

Btw wiecie może czy w gdańsku jest gielda elektroniczna i jesli jest to gdzie ?? Ew, jakis sklep z uzywanymi czesciami do pc ?? Bo procek na allegro kosztuje 7 zl, a przesylka 15... Jakby nie mogli wsadzic w koperte i wrzucic do skrzynki.
  • Poziom 39  
    Musisz kupić mocniejszy procesor, pamięci ram, zasilacz i ewentualnie przydało by się właśnie dysk.