Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różne temperatury grzejników na poziomach w domu piętrowym

23 Lut 2013 19:50 3528 14
  • Poziom 7  
    Witam. Mam następujący problem, mieszkam w domu piętrowym na parterze grzejniki są cieplejsze o 5°C niż na pierwszym piętrzę. Z powodów technicznych nie mam ogrzewania grawitacyjnego tylko wymuszone przez pompkę. Pompka założona na powrocie przed piecem, piec SAS UWT 23kV. Powierzchnia grzewcza 200m² rury zasilające grzejniki starego typu stalowe, grzejniki panelowe.
    Proszę o pomoc co mam zrobić żeby wyrównać temperatury n poziomach?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 7  
    Centralne było przerabiane w ubiegłym roku z grawitacyjnego na wymuszone oraz został wtedy przeniesiony piec i zmieniony na nowy. Są to zawory starego typu które mają ponad 20 lat, te z czarnymi plastikowymi nakładkami do regulacji temperatury. Na początku po przeróbce nie było z tym problemu, była niewielka różnica w temperaturach ale nie taka jak teraz. Dodatkowo na paru grzejnikach rurka od zasilania jest gorąca a powrót wody ledwo letni przy otwartych zaworach. Filter wyczyszczony.
  • Poziom 7  
    Po niedzieli wrzucę zdjęcia, na dolnym i na górnym poziomie rury zasilające grzejniki od pionu to ½ cala. Zastanawia mnie tylko czy pompa nie siada. Obecnie działa na 3 biegu, jak przełączę na niższe biegi to są takie same objawy na wszystkich grzejnikach że zasilanie jest gorące ale powrót chłodny. Czy to możliwe że po nie całym sezonie grzewczym siada pompa? Pompa to Weberman 25\55.
  • Poziom 11  
    A co z odpowietrznikami są ? i w jakim stanie technicznym są.
  • Poziom 10  
    Witam- większa ilość podgrzanej cieplej wody przepływa przez dolne grzejniki mając prawdopodobnie mniejszy opór przepływu, powinny być zamontowane odpowietrzniki oraz regulacja przepływu tzw kryzowanie każdego grzejnika. Wykonuje sie to przez odpowiednie przestawianie na zaworach / jeśli zawory mają ta możliwość / lub wstawienie blaszek z wywierconymi różnej średnicami otworkami. Można także doświadczalnie lekko przykręcać zawory na parterze obserwując temperatury na wszystkich grzejnikach -aż do wyrównania temperatur
  • Poziom 7  
    Pompa była założona nowa, wyglądała na nową jak ją fachman montował. Z góry przepraszam za nie porządek ale to tylko kotłownia :D

Dodano po 13 [minuty]:

Dodano po 24 [minuty]:

Posprawdzałem przed chwilą grzejniki i sprawa ma się następująco
    1 pion parter lewe i prawe rozgałęzienie dobrze grzeje, 1 piętro lewe rozgałęzienie zasilanie gorące powrót letni, prawe rozgałęzienie grzeje cały grzejnik
    2 pion parter lewe dobrze grzeje prawe zasilanie gorące powrót letni, 1 lewe i prawe rozgałęzienie obydwa grzeją
    3 pion z zbiornikiem wyrównawczym parter ok 1 piętro lewe ok prawe zasilanie gorące powrót letni
    4 pion parter i 1 piętro ok
    Mimo to że na 1 piętrze zasilanie jest gorące to i tak jest temperatura niższa niż na zasilaniu na parterze.

Dodano po 2 [minuty]:

Odpowietrzniki na każdym z pionów są drożne.
  • Poziom 11  
    Na pierwszym zdjęciu widać pompę ,czy aby masz zawór różnicowy i w jakim kierunku jest strzałka na nim ??
  • Poziom 29  
    strzałka jak strzałka :) ale jest na powrocie więc sprawdź w instrukcji czy może być tak zamontowany. Kocioł też nie wygląda na prawidłowo podłączony. Daj zdjęcie z profilu. Prawidłowe podłączenie masz w pierwszych kilku tematach tutaj
    Link i Link
  • Poziom 7  
    Nie widzę żadnej strzałki ani z jednej ani z drugiej strony, jedynie strzałka na pompie skierowana w dół.
    A jak bym założył pompę grundfos ups 25-80 180 bo mam możliwość kupić taką w przyzwoitych pieniądzach będzie lepsza niż moja 25-55 180 ?

Dodano po 21 [minuty]:

Po bliższym zapoznaniu i wciśnięciu się za piec odnalazłem strzałkę skierowaną w dół tak jak na pompie.
  • Poziom 29  
    Zarazowy może mieć rację. Filtr przed pompą jest źle zamontowany. Żeby go skutecznie wyczyścić sitko trzeba wyciągać w dół. Przy okazji przestaw pompę. W obecnym położeniu woda kapiąca z filtra może ją zniszczyć. A zawór sprawdź dokładnie. Strzałka często jest na pierścieniu. Zamontowany odwrotnie będzie zakłócał obieg wody. Problem tylko w tym, czy ten może pracować w pozycji w dół?
  • Poziom 7  
    Strzałki są na pompie i na zaworze skierowane ku dołowi filtr czysty, jak mniejsze na 2 lub pierwszy bieg to wszystkie grzejniki grzeją do połowy.
  • Poziom 17  
    Przecież tą kulkę unosi ciśnienie wody jakby pompa przestała działać, instalując go na powrocie to tak jakby go nie było bo i tak powrót idzie tylko przez pompę i ze sporymi oporami przez zawór różnicowy. Jeśli kiedyś wszystko grzało w takim układzie to przy wygaszonym kotle i zamkniętych zaworach imbusami (4 śruby) rozkręć pompę i sprawdź wirnik.

Ta kulka w zaworze różnicowym lubi się zacinać więc pasowało by też sprawdzić czy nie jest w jednym położeniu bo wtedy będzie pompka działała tylko na tym krótkim obiegu. W tym układzie jak u Ciebie wszystkie cięższe osady spadają na zawór różnicowy więc może być mocno zanieczyszczony.