Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz sumujący który nie odwraca fazy?

23 Lut 2013 21:53 3654 6
  • Poziom 11  
    Witam, mam problem ze wzmacniaczem operacyjnym. Wszędzie szukałem, nigdzie nie znalazłem informacji na ten temat.
    Otóż potrzebuję sumować sygnały, ale bez odwracania ich fazy.
    Standardowy sumator wygląda tak:
    Wzmacniacz sumujący który nie odwraca fazy?
    Czy moja modyfikacja na obrazku poniżej jest poprawna? Czy układ będzie działał tak jak oczekuję? Tzn czy sygnał z wejść będzie normalnie sumowany (z możliwością wzmocnienia k=Rs/R) i układ będzie działał bez żadnych komplikacji? Pytam, bo szukam i nie potrafię doszukać się takiego rozwiązania, więc pomyślałem że sumator działa tylko w formie inwertera... Wzmacniacz sumujący który nie odwraca fazy?
  • Poziom 9  
    Nie wiem czy dobrze rozumiem, bo coś za proste mi się to wydaje, ale chyba chodzi Ci po prostu o układ wzmacniacza nieodwracającego?

Link
  • Poziom 41  
    Musisz dodać drugi wzmacniacz odwracający. Na wejściu odwracającym wzmacniacza sumującego, jest wirtualna masa a po Twojej przeróbce na sumator nieodwracający już tak nie jest. Gdy podasz na wszystkie wejścia takie samo napięcie, wzmacniacz będzie widział tylko jedno napięcie a nie sumę trzech.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Układ jest liniowy i będzie działał, ma jedną wadę przesłuch - sygnał z każdego kanału przedostaje się na inne, prąd wejściowy może zmieniać wartość i kierunek w zależności od sygnału na innych kanałach, zmiana impedancji wyjściowej dowolnego źródła zmieni wzmocnienie dla wszystkich kanałów.

Ponieważ dzielnik rezystorowy na wejściu podzieli sygnał, to znajdujący się za nim wzmacniacz powinien mieć większe wzmocnienie.
    Przykładowo jeśli wszystkie rezystory będą równe, a kanały będą trzy, wzmocnienie wyniesie 2/3
  • Poziom 11  
    Witam.
    Przepraszam, ale schemat nie jest precyzyjny, usunąłem o jeden rezystor za mało. Układ ma sumować tylko dwa kanały.
    Dlatego wydawało mi się, że może nastąpić taka sytuacja, o której pisze jarek_lnx.
    Ok, zgadzam się. Wybrałem taką opcję, bo docelowo mój sumator ma działać za filtrami aktywnymi, które będą wtórnikami więc mają "sztywne wyjścia". Rezystory sumujące już mam wlutowane 47k, więc przesłuchy chyba nie będą duże? Sumator ma mieć wzmocnienie k=3, czyli w takiej konfiguracji chyba będzie działał prawidłowo?

Aha, oczywiście że jest to klasyczny wzmacniacz nieodwracający, z tym że ja chcę by sumował jeszcze kanały :). Wzmacniacz sumujący który nie odwraca fazy?
  • Poziom 43  
    Podłączony do wyjść wtórników ten układ nie powinien sprawiać żadnych problemów, przesłuch będzie zależny od impedancji wyjściowej wzmacniacza, ta przy małych częstotliwościach jest bardzo mała <1Ω, przy wyższych impedancja i przesłuch rośnie, ale przecież filtry są dolnoprzepustowe.