Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

ATMEGA88 - Zabezpieczenie portu procesora

Marek_Gorecki 24 Lut 2013 00:23 1803 7
  • ATMEGA88 - Zabezpieczenie portu procesora

Poziom 16  

Witam;

słyszałem że porty AVRów mają na wejściu diody zabezpieczające i bramki Schmitta.
    Czy zatem jeśli podłaczę urządzenia pod ten port poprzez rezystory np 10k to nie ma szans na uszkodzenie portu? Czy procesor poradzi sobie z wolnozmiennymi sygnałami?
    Chcę zrobić coś w rodzaju elektronicznego zamka - kluczem miałby być układ który przez RS232 podaje kod.
    Tyle tylko, że nie wiem, czy mogę podłączyć oba procki przez rezystory, czy lepiej dać jakieś bramki np 40106 na wejście?
    Problem nie jest wymyślony, już jeden procesor straciłem, ponieważ podłaczając się pod układ tym elektronicznym kluczem stoi się na ziemi, która ma zupełnie inny potencjał.
    Dodam , że mam mało miejsca i dawanie transoptorów nie bardzo mi leży.

0 7
  • Pomocny post
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Witaj.

Marek_Gorecki napisał:
    słyszałem że porty AVRów mają na wejściu diody zabezpieczające i bramki Schmitta.
    Czy procesor poradzi sobie z wolnozmiennymi sygnałami?

Słyszałeś, ale w datasheet nie sprawdziłeś?
    Poradzi sobie, o ile będą w jego zakresach poziomów logicznych: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/jak-mikrokontroler-widzi-sygnal-cyfrowy.html

Marek_Gorecki napisał:
    Problem nie jest wymyślony, już jeden procesor straciłem, ponieważ podłaczając się pod układ tym elektronicznym kluczem stoi się na ziemi, która ma zupełnie inny potencjał.

Czyli masy klucza i zamka nie są połączone?
    Jeżeli nie, to będzie działać przypadkowo, częściej nie działając.
    Poza tym, czy człowiek musi dotykać elementów układu - klucz ma obudowę metalową połączoną z masą klucza? Jeżeli tak, to w jakim celu?

Marek_Gorecki napisał:
    Dodam , że mam mało miejsca i dawanie transoptorów nie bardzo mi leży.

Albo wspólna masa, albo transoptory, albo transmisja radiowa lub IR ...
    ... a może telepatia? (żarcik :) )

Jeżeli możesz to pokaż schemat, zarówno klucza jak i zamka.

1
    Poziom 16  

Bardzo dziekuję za linka - artykuł jest bombowy.
    Ale coś nie rozumiem.
    Mianowicie, skoro na wejściu są diody ( do zasilania i do masy) to jeśli podłaczę się pod wejście przez rezystor np 10k to chyba nie mam szans na jego uszkodzenie. Co się stanie gdy na ten rezystor puszczę np 20V? Dioda zbije to napięcie do wartości Vcc+0.6V i będzie OK.
    I jeszcze jedno - czy jeśli dam bramkę np 40106 to coś się polepszy, czy ta bramka coś da?

Schemat jest banalny - klucz to procesor który jak dostaje zasilanie wypluwa kod przez RSa, a odbiornik tylko nasłuchuje Rxd.
    POdłaczam jedno z drugim wtykiem Jack. Masa na obudowie.
    Wydaje się, że masa zwiera się jako pierwsza, ale tego zagwarantować nie mogę.
    Jeden procesor już mi poległ i dlatego nabrałem wątpliwości.

0
  • Pomocny post
    Specjalista - Mikrokontrolery

Rezystor szeregowy wystarcza dla 99% przypadków i 90% wyprowadzeń mikrokontrolerów. Niektóre wyprowadzenia, np. RESET w AVR, nie mają diod. W każdym uC producent określa limit natężenie prądu wejścia, którego nie wolno przekroczyć (Iimax w "absolute maximum ratings"). Ponadto pobór prądu zasilania przez mikrokontroler i to, co jest do niego podłączone musi być większy niż natężenie prądu wpływającego przez wejście - trzeba na to szczególnie uważać przy korzystaniu z trybów głębokiego uśpienia.

Zacznij jednak od uzgodnienia potencjałów mas.

1
    Poziom 16  

Czyli pomysł mojego kolegi zza biurka aby dodać jako zabezpieczenie bramkę Schmidta 40106 to przysłowiowy kwiatek do kożucha? Dokładnie takie same zabezpieczenia i histereza zapewnia wejście procka?

0
  • Pomocny post
    Specjalista - Mikrokontrolery

Pomysł sprowadza się do tego, żeby w razie czego upaliła się bramka, a nie procesor. Płytka i tak nie będzie działać po takim zdarzeniu, a bramka na ogół nie jest w niczym lepsza od wejścia uC. Może się tylko różnić Iimax. W różnych układach Iimax wynosi od 50uA do 20 mA, więc niekiedy ma to znaczenie.

1
  • Pomocny post
    Moderator na urlopie...

Jak mniemam przyczyną uszkodzeń są wyładowania ESD, a z praktyki wiem że takowe szybko zabijają avr...
    Może więc dodać dodatkową zewnętrzną ochronę? Np. USBLC6 dostępne w sot23-6.

1