Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programator układów - TL866CS Czy warto kupować ?

posek 24 Feb 2013 02:20 33045 136
Termopasty
    posek
    Level 13  
    Witam prosze znawców o opinie na temat programatora TL866CS ?
    Czy warto kupować , posiadam obecnie willema 7.1 który niestety stwarza mi problemy przy programowaniu układów flash itp. Zakładałem juz watki z moim problemem jednak żaden nie był w stanie mi pomóc i sporo osób ma podobny problem z willemem, dlatego szukam innego programatora. Na Allu TL866CS + 7 adapterów jest za nie całe 4 stówki, oglądałem na "ebaju" i wychodza nie całe 2 stówki ze znacznie większą ilością adapterów tyle że z Chin, zamawiałem juz przedmiot z USA i doszedł w ciagu 7 dni, niestety nie wiem ile idzie z Chin.
    Jestem amatorem w dziedzinie programowania i chciałbym programowac układy Flash P28F010 oraz ST M27C512 - tylko że w przypadku tego układu czeka mnie jeszcze zakup kasownika UV.

Pozdrawiam i z góry dziekuje za odpowiedzi
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Termopasty
    reSTART
    Level 15  
    Witam, posiadam taki programator, polecam jak najbardziej bo sprawuje się doskonale i ma bogatą listę obsługiwanych układów. Kupowałem na eBay-u od Chińczyka, te w Polsce też są chińskie a dwa razy droższe. Przesyłka była bezpłatna, zwykłą pocztą, czas oczekiwania to trzy tygodnie (wiele razy sprawdzone). Śmiało niech Kolega zamawia na eBay-u z kompletem podstawek.
    Pozdrawiam
    Piotrek
  • Termopasty
    posek
    Level 13  
    Ja równiez zamówiłem z Ebaya , pewnie od tego samego co ty, tez miał bezpłatnie, Zamówiłem z 9 adapterami u nas by chcieli wszystkie pieniądze, mam obecnie willema 7.1 ale raczej go bede sprzedawał bo niestety cięzko mi go opanować i stale problemy z programowaniem każdego układu
    posek
    Level 13  
    Właśnie otrzymałem programator TL866CS z Chin, szedł 8 dni. Radzi sobie z programowanie układów których willem nie chciał programować, byc może jest to moja nie umiejętność obsługi, prawdopodobnie bede go sprzedawał , teraz poszukuje kasownika uv, czy ktoś nie orientuje się gdzie mogę tanio taki nabyć ?
    Quarz
    Level 43  
    posek wrote:
    Właśnie otrzymałem programator TL866CS z Chin, szedł 8 dni. Radzi sobie z programowanie układów których willem nie chciał programować, byc może jest to moja nie umiejętność obsługi, prawdopodobnie bede go sprzedawał , teraz poszukuje kasownika uv, czy ktoś nie orientuje się gdzie mogę tanio taki nabyć ?
    O ile pamiętam, kiedyś sprzedawał je GOTRONIK.
    posek
    Level 13  
    GOTRONIK chyba sprzedaje programatory willema, TL866CS , oraz kasowniki UV , jednak niestety cena trochę wysoka i zamawiałem z Chin , teraz zamówiłem 2 kasowniki z Chin te, które są na Allu wystawione, za 2 zapłaciłem mniejszą cenę niż za 1 wystawiony na Allu, nawet gdyby musiał cło zapłacić to będzie sie opłacało. Moja wiedza nt. programowania jest na razie bardzo niska a niechcę inwestować dużo póki nie rozwinę umiejętności.
    Sasni
    Level 20  
    Czy koledzy, którzy kupowali od chińczyków też nie mają złącza ISCP ? tzn u mnie są dziurki na laminacie na przylutowanie pinów. Standardowo jak dostałem programator to to złącze było zastawione zaślepką. Czy może kupiłem jakąś podróbkę? Czy mogę sobie bezpiecznie przytwierdzić goldpin i programowanie szeregowe powinno działać?
    remek002
    Level 15  
    Sasni wrote:
    Czy koledzy, którzy kupowali od chińczyków też nie mają złącza ISCP ? tzn u mnie są dziurki na laminacie na przylutowanie pinów. Standardowo jak dostałem programator to to złącze było zastawione zaślepką. Czy może kupiłem jakąś podróbkę? Czy mogę sobie bezpiecznie przytwierdzić goldpin i programowanie szeregowe powinno działać?

Programator TL866A ma złącze ICSP, TL866CS nie posiada złącza ICSP i dlatego jest zaślepione.
    Możliwe że się da, tylko oprogramowanie się rożni w TL866A i jeśli pojawia nowy soft to i też aktualizacja do odpowiedniego modelu programatora.
    krzycho123
    Level 31  
    Różnica między A i CS jest większa , w środku 866 mamy dwie płytki na których w wersji bez ICSP brakuje kilku elementów .

Poza tym program wykrywa wersje zapewne na podstawie wsadu w układzie także uruchomienie ICSP jest wątpliwe.
    krzycho123
    Level 31  
    arekm faktycznie , sorry w takim razie za zamieszanie ale byłem pewien że widziałem gdzieś porówananie płytek i czegoś brakowało.

Dzięki za linka.
    duczka

Level 25  
    Dla zainteresowanych, naprawiam firmware/elektronikę tych programatorów (również downgrade), oraz uaktywniam port ICSP
    Sasni
    Level 20  
    Może zdradzisz czy wystarczy przylutowanie Pinów by ICSP działało czy trzeba coś kombinować z firmware?
    arekm
    Level 16  
    Trzeba kombinować z firmware. Parę postów wcześniej masz link do opisu, softu itd.
    duczka

Level 25  
    Ja akurat nie robię tego softwerowo a sprzętowo, ale w/w sposób też jest prawidłowy, pod tym względem że jak coś pójdzie nie tak to drugi raz już nie zadziała softwerowe wgranie. A w programatorze wszystkie elementy są i poza zmianą firmware trzeba dolutować tylko piny.

Aha, uwaga na aktualizacje do v6.00 posiadacze "FAKE" adapterów mogę się bardzo zdziwić, odmawiają współpracy z programem, zaczęły wychodzić podróbki tych adapterów. Po prawo na zdjęciu oryginalny, po lewo "FAKE" (cyferki na dolnej krawędzi pcb) powodem jest zły wsad układu Attiny13A stąd błąd komunikacji oprogramowania programatora z adapterem.

Programator układów - TL866CS Czy warto kupować ?
    krzycho123
    Level 31  
    Czyli mając fake lepiej nie robić update'u do v6 czy jest dostępny może wsad z oryginalnego adaptera ?
    duczka

Level 25  
    Nie jest dostępny (na razie), a układ ma ustawiony "lockbit"i zgranie nie jest możliwe. A nie tylko o układ adaptera tu chodzi, zmiany są też w samym firmware programatora.
    krzycho123
    Level 31  
    Czyli do V6 pozostaje narazie kupić oryginalną podstawę adaptera .

Zrobiłem właśnie moda do A z bootloader'em właśnie , wszystko działa jak trzeba - narazie przetestowałem kilka Atmeli ale reszta pewnie też pójdzie podobnie.

Szkoda tylko że w Attiny nie można wybrać ICSP - bug ;)

Chciałem już kiedyś ale jakoś nie chciało mi się bawić z PICkit i lutowaniem do nóżek a tu można łatwo softem :)
    Tusznio
    Level 19  
    O widzę kolego Duczka że posłużyłeś się moim zdjęciem.
    Najlepsze jest to że adapter oryginał kosztuje tyle samo co klon.
    Ale na ebay użytkownik SUNWENJUN oraz na alliexpress użytkownik Electronic DIY to ten sam sprzedawca a jest on autoryzowanym dystrybutorem TL866 także od niego można śmiało kupować.
    duczka

Level 25  
    Tak Twoim (mam nadzieje, że nie masz mi tego za złe), bo podróbek tych adapterów nie mam tylko oryginalne, a musiałem wstawić jakieś dla porównania. A z użytkownikiem (sunwenjun) a raczej z nią ;) to kontakt mam bezpośredni już od dawna, więc jakby ktoś był czymś zainteresowany to pomogę.
    krzycho123
    Level 31  
    Panowie jak już zrobiliśmy lekki OT.

Zauważyłem dziwną przypadłość po zmianie soft CS na A ,a może mi się tylko wydaje.

Mianowicie przy ERASE układu w sofcie 5.91 przy niektórych układach (SPI i równoległe też) kasowanie trwa sekundę a przy niektórych kilka sekund pasek postępu przechodzi 3 razy .

Na firmware CS kasowanie trwało jakby dłużej i pasek przebiegał tylko raz o ile pamiętam.

Firmware w wersji z softu 5.91.
    krzycho123
    Level 31  
    remek002 tak , ale jak widziałeś powyżej wersja 6.0 wymaga zmiany firmware - a ten znów nie rozpoznaje podrabianych adapterów TSOP :|
    krzycho123
    Level 31  
    Problem z adapterem TSOP został rozwiązany.

Oczywiście przy podróbce adaptera po instalacji softu w wersji 6.00 i aktualizacji firmware programatora zobaczymy w oknie programu "this adapter is fake .... "

Na pokładzie adaptera mamy ATtiny13, należy skasować zawartość procka i wrzucić nowy wsad - najwygodniej za pomocą klipsa i TL866.

Ustawiamy fusebity :
    Low:0x75
    High:0xFe
    Lock:0xFF

Po czym wrzucamy wsad. Całość opisu na forum http://vrtp.ru.
    Tusznio
    Level 19  
    Niestety nie został rozwiązany. Jak byś dokładnie przeczytał to jest to wsad wersji testowej, owszem po wgraniu wsadu program widzi już adapter V3, ale niestety nie programuję np 29F800BT bo taki sprawdzałem osobiście, a oryginalny adapter programuję tę pamięć bez najmniejszego problemu. Wiem to bo sam to sprawdzałem, bo mam adapter oryginalny i klon.
    krzycho123
    Level 31  
    Sprawdze jak tylko znajdę taki flash , wrzucałem wczoraj różne TSOPy choć głównie niskonapięciowe i wszystkie się programowały bez zająknięcia .

EDIT:
    akurat f800 nie mam żadnego ale sprawdziłem przed chwilą 29F400 i 29LV800 , również bez problemu

Podejrzewam że Twój problem z F800 wynikał raczej ze złego kontaktu układu w podstawce niż z winy softu ale jak tylko będę miał okazję zdobęde F800 celem przetestowania.

Ja robię wyłącznie prawie sprzęt IT , a takowychch tam nie spotykam :D
    krzycho123
    Level 31  
    Edytowałem powyżej , miałeś nowy czy wylut ?

Z wylutami miałem również sporo problemów z kontaktem pinów właśnie mimo usunięcia starej cyny zawsze coś zostaje.
    Tusznio
    Level 19  
    Faktycznie spróbowałem jeszcze raz programować na adapterze klonie pamięć 29F800BT odczytała i zaprogramowała się bez problemu, tak wiec za pierwszym razem musiało mi nie łączyć w podstawce zif, Tak wiec wychodzi na to, że temat z fałszywymi adapterami rozwiązany.