Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kotłownia CO - na parterze czy poddaszu?

m.biruta 24 Lut 2013 08:33 4182 15
  • #1 24 Lut 2013 08:33
    m.biruta
    Poziom 16  

Witam,
    Mam dylemat czy kotłownię CO gazowy zrobić na parterze czy może na poddaszu. Plusem poddasza byłby chyba uproszczony obieg, pompa by sie tak nie meczyla z pompowaniem na parter, 1 i 2 pietro...

0 15
  • #2 24 Lut 2013 09:05
    2134776
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 24 Lut 2013 09:13
    nuszek
    Poziom 25  

Każdy wie, ze ciepło ucieka do góry, zatem pompka na poddaszu będzie się więcej męczyć, ale to jest drobnostka. Jest tendencja do umieszczania pieców CO zasilanych gazem na poddaszach, wynika to z psychozy o ewentualnym rozszczelnieniu się sieci gazowej ?

1
  • #4 24 Lut 2013 09:24
    2134776
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 24 Lut 2013 09:31
    bosman
    Poziom 14  

Ja mam w oddzielnym budynku 30m od domu. Blisko domu sąsiada.

0
  • #6 24 Lut 2013 10:02
    nuszek
    Poziom 25  

Tu jest trochę opisane Link, można sobie poczytać.

0
  • #7 24 Lut 2013 10:05
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Nie ma przeciwwskazań prawnych do umieszczania kotłowni na poddaszu. Jeżeli tylko pomieszczenia spełnia warunki, możesz tam budować.

0
  • #8 24 Lut 2013 10:20
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Budowa na poddaszu jest często tańsza, odpada kosztowny komin a doprowadzenie gazu na górę nie jest drogie. Należy tylko pamiętać o odpowiednim kotle, albo czujniku poziomu wody do kotła. Bo jak woda wykapie gdzieś niżej... Raz namówiłem klienta na strych, trochę wydziwiał. Potem marudził, że się sąsiedzi śmieją. W 2001 na Oruni była powódź. Wówczas on śmiał się z sąsiadów :D

1
  • #9 24 Lut 2013 11:48
    m.biruta
    Poziom 16  

Kupuje dom ktorego budowa nie zostala zakonczona. Nie ma tam co, jest do budowy od 0 wiec mam wybor czy pomniejszac czesc garazowa na kotlownie czy wykorzystac na to poddasze ktore ma taka powierzchnie ktorej i tak nie zagospodaruje w pelni z racji wielkosci. Przy kotlowni w garazu musialbym jakos pociagnac rure najpierw przez caly dom, do sciany rozdzielajacej blizniak (tam jest komin) a dopiero pozniej do gory... Przy kotle na poddaszu (3 poziom) odpada to wszystko. O jakiej instalacji mowa, ze szpecilaby dom? Rury gazowej nie mozna zabudowac?

1
  • #10 24 Lut 2013 13:50
    Zbigniew Rusek
    Poziom 34  

Przy ogrzewaniu pompowym nie ma żadnych przeszkód, by kotłownia była na poddaszu, natomiast przy grawitacyjnym musi być na najniższej kondygnacji (w piwnicy), gdyż inaczej system grawitacyjny nie będzie działać. Tyle, że teraz się raczej nie robi ogrzewania grawitacyjnego (wymaga dużych średnic rur i grzejników o małym oporze oraz o większej powierzchni).

0
  • #11 24 Lut 2013 14:18
    serwisszulborski.pl
    Specjalista - systemy grzewcze

Koszt wykonania kotłowni na poddaszu jest tańszy (odpadają kominy). Trzeba jedynie mieć automatyczny dopust i stację uzdatniania bo najmniejszy ubytek sprawia że kocioł jest bez wody...Osobiście (mam taką kotłownię w biurowcu w centrum miasta) nie lubię z walizkami jeździć windą na serwis.

0
  • #12 24 Lut 2013 19:16
    piotr_boncza
    Poziom 29  

m.biruta napisał:
    Przy kotlowni w garazu musialbym jakos pociagnac rure najpierw przez caly dom, do sciany rozdzielajacej blizniak (tam jest komin) a dopiero pozniej do gory... Rury gazowej nie mozna zabudowac?

To jeszcze popatrz na długość. Wszystkie kotły z zamkniętą/kondensacyjne mają ograniczenie maksymalnej długości przewodu powietrzno spalinowego. No i niebagatelne koszty takiej rury. A gazową, z spawanej stali po zabezpieczeniu przed korozją, możesz zabudować lub zatynkować w bruździe łatwą do usunięcia, nie powodującą korozji (np gips), masą tynkarską. Warunki i tak dostaniesz w projekcie instalacji.

0
  • #13 24 Lut 2013 19:49
    m.biruta
    Poziom 16  

piotr_boncza napisał:
    m.biruta napisał:
    Przy kotlowni w garazu musialbym jakos pociagnac rure najpierw przez caly dom, do sciany rozdzielajacej blizniak (tam jest komin) a dopiero pozniej do gory... Rury gazowej nie mozna zabudowac?

To jeszcze popatrz na długość. Wszystkie kotły z zamkniętą/kondensacyjne mają ograniczenie maksymalnej długości przewodu powietrzno spalinowego. No i niebagatelne koszty takiej rury. A gazową, z spawanej stali po zabezpieczeniu przed korozją, możesz zabudować lub zatynkować w bruździe łatwą do usunięcia, nie powodującą korozji (np gips), masą tynkarską. Warunki i tak dostaniesz w projekcie instalacji.

Tak sobie nawet pomyslalem, ze rure moznaby pociagnac po bierzacej elewacji na gore bo i tak bede ocieplal welna mineralna. A teraz jeszcze z innej beczki: planuje kociol z zamknieta komora, myslalem o 2-funkcyjnym ale faktycznie jednofunkcyjny ze zbiornikiem ogrzewajacym cwu bedzie lepszym rozwiazaniem. Chcialem sie zapytac czy jest mozliwosc do tego zbiornika dorzucic grzalke elektryczna tak, aby panele fotowoltaiczne wspomagaly grzanie wody. W lecie mialbym czym podgrzewac wode w domu oraz w basenie.

Proszę poprawić błędy pisowni.
    mod - mirrzo

0
  • #14 24 Lut 2013 21:45
    piotr_boncza
    Poziom 29  

m.biruta napisał:
    Tak sobie nawet pomyslalem, ze rure mozna by pociagnac po biezacej elewacji na gore bo i tak bede ocieplal welna mineralna. A teraz jeszcze z innej beczki: planuje kociol z zamknieta komora, myslalem o 2-funkcyjnym ale faktycznie jednofunkcyjny ze zbiornikiem ogrzewajacym cwu bedzie lepszym rozwiazaniem

1f jest lepszym rozwiązaniem. Do tego, jeśli już, to zwykły panel solarny, a nie fotowoltaika, bo straty przemian po drodze zerują opłacalność tej inwestycji. No i przy większej chałupie bezwzględnie kondensat a nie zamknięta komora.

0
  • #15 24 Lut 2013 22:28
    m.biruta
    Poziom 16  

piotr_boncza napisał:
    Do tego, jeśli już, to zwykły panel solarny, a nie fotowoltaika, bo straty przemian po drodze zerują opłacalność tej inwestycji.

Podłączenie bezpośrednie ogranicza do minimum jakiekolwiek przemiany. Jedyna przemiana do z energii elektrycznej na cieplną. Nie miałem do czynienia z solarami w tej lub innej postaci, więc nie będę się kłócił, ale wydaje mi się, że nawet uzyskanie miernych 100W spowoduje podgrzewanie wody. A zawsze można sobie jeszcze coś pod fotowoltaiczny podłączyć...

piotr_boncza napisał:
    No i przy większej chałupie bezwzględnie kondensat a nie zamknięta komora.

ORY? Dom ~250m^2, więc całkiem sporo. O jakich oszczędnościach mówimy w przypadku zastąpienia 1F gazowego z zamkniętą komorą spalania piecem kondensacyjnym? A różnica w cenie nie pochłonie zysków?No i jeśli kondensacyjny, to pewnie i ogrzewanie podłogowe?

0
  • #16 24 Lut 2013 23:28
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Słowo harcerza, że się opłaca. Sporo tu pisano o wadach i zaletach więc możesz sobie postudiować starsze wątki. Ja jestem fanatykiem kondensatów i uważam, że zamknięta komora to wymierająca gałąź ewolucji kotłów :) Różnice w cenie są stosunkowo niewielkie. No chyba, że ktoś będzie porównywał taniego blaszaka z najprostszą automatyką z porządnym kotłem. Są tu wielbiciele Termetów, którzy mają sporo słusznych argumentów. Ja trzymam się Junkersa i jakoś się nie zawodzę. Ważne, żebyś dobierając kocioł znalazł taki, który będzie miał najmniejszą moc minimalną, gdyż większość czasu pracy wymaga takowej. Przy przewymiarowaniu, kocioł pracuje taktując czyli włącz-wyłącz, zużywa niepotrzebnie siebie i gaz. Taki np. Cerapur Modul 14 zaczyna od 2,9kW a i ciepłej wody w większości wypadków wystarcza. Tylko czasem jak ktoś wymyśli więcej łazienek, albo bicze wodne trzeba myśleć o innych rozwiązaniach.

0