Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odłączanie falownika LG iC5 od sieci zasilającej

kris669 24 Lut 2013 09:57 1434 6
  • #1 24 Lut 2013 09:57
    kris669
    Poziom 19  

Witam wszystkich, w małej tokarce stołowej, która pracuje u mnie w mieszkaniu zmieniam napęd na asynchroniczny silnik trójfazowy 0,75 kW ze sterowaniem falownikiem LG iC5. Na panelu sterującym tokarki znajduje się wyłącznik główny (pakietowy), który planuję pozostawić. Falownik planuję umieścić poza tokarką (drgania) i podłączenie wykonać następująco: do tokarki doprowadzić kabel 3 × 2,5 mm² do wyłącznika głównego, z wyłącznika głównego oraz silnika jednym kablem 5 × 1,5 mm² (ok. 0,5 m długości) doprowadzić zasilanie do falownika i wyprowadzić 3 fazy na silnik oraz doprowadzić do panelu sterowania kabel 6-ścio żyłowy do sterowania, nigdzie natomiast nie znajduję jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy mogę stosować wyłączanie dotychczas istniejącym wyłącznikiem głównym gdy tokarka nie pracuje? Ponieważ tokarka jest użytkowana w mieszkaniu (dorywcze prace, rzadziej niż 1 włączenie dziennie) to niedopuszczalne jest aby falownik pracował cały czas (wentylator chłodzący itd.).
    Podsumowując, wyłącznik główny znajduje się przed falownikiem i czy mogę bez ryzyka uszkodzenia falownika wyłączać jego zasilanie?

0 6
  • #2 24 Lut 2013 11:51
    jacur
    Poziom 32  

kris669 napisał:
    z wyłącznika głównego oraz silnika jednym kablem 5 × 1,5 mm² (ok. 0,5 m długości) doprowadzić zasilanie do falownika i wyprowadzić 3 fazy na

Brakuje mi tu jednej żyły albo o jedna za dużo :D

0
  • Pomocny post
    #3 24 Lut 2013 11:53
    KJaniczak
    Poziom 24  

Witam.
    Możesz bez problemu wyłączać falownik.

0
  • #4 24 Lut 2013 12:55
    sokole
    Poziom 10  

Witam! Przecież każde zadziałanie zabezpieczenia (bezpiecznik) odłącza napięcie i nie uszkadza urządzeń.moim zdaniem brakuje ci przewodu PE do silnika.

0
  • Pomocny post
    #5 24 Lut 2013 13:44
    matekogon
    Poziom 22  

Kolego do zasilania falownika potrzebujesz 4 przewody 3f i PEN a do zasilania silnika również potrzebujesz 4 przewody 3f i PEN. więc nie 5 przewodów jak piszesz ale 8. To jest w przypadku zasilania falownika 3f a ty nie podałeś jaki masz falownik 1f czy 3f. Falownik oczywiście możesz wyłączać głównym wyłącznikiem ale w przypadku kiedy falownik jest w spoczynku nie pracuje, bo może to spowodować uszkodzenie falownika.

0
  • #6 24 Lut 2013 17:31
    kris669
    Poziom 19  

Dzięki za odpowiedzi :) Z przewodami wszystko jest w porządku - zasilanie falownika jednofazowe.

0
  • #7 24 Lut 2013 20:55
    matekogon
    Poziom 22  

NIe wiem czy tak z przewodami wszystko jest w porządku. Jeśli piszesz że chcesz to podłączyć jednym kablem 5x1,5mm^2. To nie zapomnij o kolorach przewodów po coś one są inne niż fazowe , żebyś przypadkiem żółto-zielonego nie wykorzystywał jako fazowego

0