Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obowiązkowe kasy fiskalne od 1 marca 2013

bogred 17 Lis 2017 16:02 16305 107
    DiZMar
    Poziom 43  
    andpol 33 napisał:
    ... Czy zwrot 1000 zł też jest/będzie przewidziany dla kas online ready (takie już oferuje np elzab)?

Na to pytanie na razie nie ma konkretnej odpowiedzi. Wg mnie jeżeli Elzab odkupi wyrejestrowaną w US kasę sprzed modernizacji a później sprzeda jako nową za kwotę wyższą o zapowiedziany koszt modernizacji to odpis 1000 zł będzie możliwy pod warunkiem, że cena zmodernizowanej a formalnie nowej kasy będzie odpowiednio wysoka. Jeżeli Elzab wystawi serwisowi (a serwis użytkownikowi) fakturę tylko za modernizację to od usługi nie ma refundacji. Tak przynajmniej ja to prawnie widzę.
    PS.
    Zwrot 1000 zł dotyczy wszystkich kupujących kasę "on-line". Aby go nie zwracać trzeba użytkować przynajmniej 4 lata. Ci co niedawno nabyli kasę obecną i skorzystali ze zwrotu 700 zł (pierwsze urządzenia w firmie) nie oddają tego zwrotu mimo użytkowania krócej niż 3 lata jeżeli zamieniają je na kasę "on-line".
    andpol 33
    Poziom 36  
    Tam na stronie czytałem, że niektóre kasy mają jakiś tam certyfikat online ready i później za 200 zł mogą ją dostosować do aktualnych potrzeb. Na szczęśćie mam jeszcze parę miesięcy bo wczoraj wykonałem 1850 raport a elzab mini ma ich 2060 (podobno).
    DiZMar
    Poziom 43  
    andpol 33 napisał:
    Tam na stronie czytałem, że niektóre kasy mają jakiś tam certyfikat online ready i później za 200 zł mogą ją dostosować do aktualnych potrzeb. Na szczęśćie mam jeszcze parę miesięcy bo wczoraj wykonałem 1850 raport a elzab mini ma ich 2060 (podobno).

Kas z gwarancją (certyfikatem) ON LINE READY trochę sprzedałem. Jak to będzie w praktyce to czas pokaże. W kasach Elzab sprzed 4-5 lat ilość raportów zwykle to rzeczywiście 2060 (były też 2080) minus zmiany tabeli VAT i minus Zerowania RAM. Obecnie jest to 1830 jak u innych producentów. Ile masz dokładnie raportów do wykonania w Twojej kasie możesz sprawdzić drukując w FUNKCJACH SERWISOWYCH (dostępnych dla użytkownika) RAPORT STANU MODUŁU a niektórych modelach nazywa się WYDRUK STANU MODUŁU. W środkowej części tego wydruku jest linijka wolnych rekordów lub ilość rekordów a liczba po niej to ilość raportów dobowych (łącznie z zmianami stawek VAT i Zerowaniami RAM) do wykonania.
    andpol 33
    Poziom 36  
    No dzięki serdeczne! Sprawdzę ile zostało. A powiedz mi, ile czasu przed końcem modułu trzeba się zgłosić do serwisu, bo jak rozumiem to serwis "kończy" pracę kasy?
    DiZMar
    Poziom 43  
    andpol 33 napisał:
    ... A powiedz mi, ile czasu przed końcem modułu trzeba się zgłosić do serwisu, bo jak rozumiem to serwis "kończy" pracę kasy?

Jeżeli masz wymienić moduł to dla dobrego ustawienia się warto by skontaktować z serwisem ok. 2 tygodnie przed zapełnieniem aby optymalnie uzgodnić termin odczytu i wymiany pamięci fiskalnej. Jeżeli kasa ma być do likwidacji to wg przepisu należy w ciągu 7 dni od zapełnienia modułu zgłosić jeden wniosek o odczyt i drugi wniosek o wyrejestrowanie kasy do US a następnie z serwisem uzgodnić termin odczytu. Nową kasę kupujesz i ufiskalniasz (właściwie ufiskalnia oczywiście serwis a Ty tylko podajesz kiedy) w dowolnym terminie najpóźniej aby zapewnić ciągłość rejestracji sprzedaży.
    Jeżeli myślisz o wymianie modułu a masz Mini (papierowa kopia) to pamiętaj, że po wejściu w życie nowelizacji ustawy o VAT nie będziesz mógł tego zrobić.
    andpol 33
    Poziom 36  
    Wymiana modułu w elzab mini chyba jest nieopłacalna, tym bardziej, że kasa jest już po kilku upadkach, ma pękniętą obudowę, urwany wyświetlacz i słaby akumulator.
    DiZMar
    Poziom 43  
    Wymiana modułu w kasach z dolnej półki cenowej jest ekonomicznie nieuzasadniona.
    bogred
    Moderator TV
    Mam pytanie od mojego kolegi: czy to już zdecydowane, że od nowego roku wszyscy, niezależnie od obrotu, będą musieli używać kas fiskalnych? Czy limit 20 tys. obrotu zwalniający z tego obowiązku, przestanie działać?
    DiZMar
    Poziom 43  
    bogred napisał:
    Mam pytanie od mojego kolegi: czy to już zdecydowane, że od nowego roku wszyscy, niezależnie od obrotu, będą musieli używać kas fiskalnych? Czy limit 20 tys. obrotu zwalniający z tego obowiązku, przestanie działać?

Wg stanu przepisów na chwile obecną to tak. Gdyby nic nie ukazało się w tym temacie to tak wszyscy od 01.01.2018r. musieliby mieć kasy. Tak jednak zapewne nie stanie się. W grudniu najpóźniej między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem albo jeszcze w listopadzie ukaże się nowe rozporządzenie o zwolnieniu niektórych podatników z obowiązku stosowania kas rejestrujących. Czy to będą dotychczasowe zasady (20 000 zł) czy lekko zmodyfikowane to czas pokaże.
    bogred
    Moderator TV
    Dzięki kolego DiZMar. Mam prośbę: gdybyś coś nowego wiedział, wrzuć do tematu oki? :)
    DiZMar
    Poziom 43  
    Obiecuję, wrzucę.
    Radzę śledzić to forum. Zwykle na nim na bieżąco wiele spraw dotyczących kas fiskalnych jest fachowo dyskutowanych.
    andpol 33
    Poziom 36  
    Jeszcze jedno pytanko. Wyczytałem, że przed odczytem trzeba zrobić raport dzienny i miesięczny, czyli realnie patrząc trzeba kasę zlikwidować z końcem miesiąca bo przecież raportu miesięcznego nie wydrukuję przed końcem miesiąca? Czy odczyt można zrobić kilka/kilkanaście rekordów przed końcem modułu, czy trzeba dojechać do końca?
    DiZMar
    Poziom 43  
    andpol 33 napisał:
    Jeszcze jedno pytanko. Wyczytałem, że przed odczytem trzeba zrobić raport dzienny i miesięczny, czyli realnie patrząc trzeba kasę zlikwidować z końcem miesiąca?

Raport dzienny (raport dobowy fiskalny) należy wykonać na koniec każdego dnia w którym był wystawiony przynajmniej jeden paragon. Raport miesięczny należy wykonać za każdy miesiąc w którym był wykonany przynajmniej jeden raport dobowy fiskalny. Nie ma to nic wspólnego z odczytem kasy. Kasę można zlikwidować także w środku miesiąca. Po zamknięciu kasy przez serwisanta (wykonaniu raportu fiskalnego rozliczeniowego) można i nawet trzeba wykonać raport fiskalny miesięczny za miesiąc bieżący. Wykonanie raportu fiskalnego miesięcznego za miesiąc bieżący przed zamknięciem kasy jest niemożliwe w większości kas obecnie użytkowanych (są takie co to robią ale jest ich niewiele modeli). Oczywiście kasę na życzenie użytkownika można zamknąć przed jej zapełnieniem w dowolnym momencie nawet po użytkowaniu jej tylko przez kilka dni. Należy pamiętać, że zamknięcie kasy jest nieodwracalne. Jeżeli kasa zapełni się to automatycznie sama zamknie się. Wtedy można będzie wykonać raport fiskalny miesięczny za miesiąc bieżący.

Dodano po 10 [minuty]:

andpol 33 napisał:
    Czyli po zamknięciu kasy jest jeszcze możliwość wykonania raportu miesięcznego?

Po zamknięciu kasy nie jest możliwe wystawianie paragonów i wykonanie raportu fiskalnego dobowego. Pozostałe raporty w tym miesięczny można wykonywać a czytające (miesięczne, okresowe i inne) wielokrotnie nawet za te same miesiące czy zakresy dat lub numerów.
    W przypadku próby zamknięcia kasy (wykonania raportu fiskalnego rozliczeniowego) gdy na kasie są wystawione paragony niezakończone raportem dobowym fiskalnym kasa zgłosi błąd (różne modele w różny sposób - zgodnie z instrukcją serwisową) i nie zamknie się.
    MarQs1968
    Poziom 7  
    Witam. Mam pytanie. Czy to prawda, że od 1.01.2018 będą obowiązywać kasy fiskalne wszystkich ?Bez względu na obrót ?
    DiZMar
    Poziom 43  
    MarQs1968 napisał:
    Witam. Mam pytanie. Czy to prawda, że od 1.01.2018 będą obowiązywać kasy fiskalne wszystkich ?Bez względu na obrót ?

BZDURA! chociaż wg aktualnie obowiązujących przepisów to tak wygląda ale najpóźniej jutro ukaże się (albo już ukazało się) nowe rozporządzenie MF które ma wyglądać tak oraz tak.
    Jeszcze warto przeczytać to
    A tutaj projekt zmiany Ustawy o VAT dotyczący kas rejestrujących przyszłościowych (od ok. połowy roku 2018) tzw. on-line (połączone z internetem) przekazujących wszystkie dokumenty wystawione przez kasę (poza raportami okresowymi) do repozytorium do którego będą mieli dostęp urzędnicy US i będą mogli wstępnie analizować zachowanie się sprzedawców bez wizyty w firmie.
    DiZMar
    Poziom 43  
    MarQs1968 napisał:

Tak jak się spodziewałem rozporządzenie o zwolnieniach ze stosowania kas rejestrujących w roku 2018 podpisane i opublikowane. Do przeczytania tutaj.
    PS. Poprawiłem link.
    Gdyby były dalej problemy to jest na tym forum we wiadomości z 2017/12/29 15:48
    andpol 33
    Poziom 36  
    Jakieś nowe wiadomości? Śledzę tamten portal, ale nie jestem zarejestrowany. Czy ta proponowana ulga 700zł :( będzie dotyczyć też użytkowników starych kas, którzy muszą wymienić ze względu na zapełnienie modułu fiskalnego?
    DiZMar
    Poziom 43  
    Są nowe ale zmieniają się. Warto by zarejestrować się na fisklany.pl. Śledzić można bez rejestracji. Na razie nie ma decyzji ostatecznych i wszystko co się pokazuje to ze znakiem :?: