Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

QC XG-208B - Lodówka turytyczna z funkcja grzania - obniżenie temperatury

24 Lut 2013 12:13 3687 14
  • Poziom 9  
    Witam.
    Proszę o pomoc, w rozwiązaniu raczej nietypowego problemu.
    Posiadam turystyczną/samochodową lodówkę QC XG-208B z funkcja grzania.
    Jest ona na 12V/220V z ogniwem Peltiera made in China.
    Lodówka gdy grzeje, osiąga wewnątrz temperaturę ok 50-55C, gdy tymczasem potrzebuję aby miała 30-35C.
    Jeden wentylator już wymieniłem, ale do wymiany mam jeszcze ten wdmuchujący powietrze przez radiator do wewnątrz.Czy jeżeli wymienię go na taki z dużo mniejszą ilością obrotów, a co za tym idzie
    powinna spaść temperatura, czy coś się nie spali?
    Podobno taka lodówka ma termostat, może tu da się coś podziałać?
    Będę wdzięczny za wszelkie pomysły, poza niedomykaniem jej ;)

Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    Wymiany wentylatorów to niedobry pomysł. Zmień termostat na taki, który odcina zasilanie przy wymaganych 30 st. Zazwyczaj koszt takiego termostatu nie przekracza 5 zł. Powróć też koniecznie do starych wentylatorów, inaczej uszkodzisz ogniwo.
  • Poziom 9  
    Witam.
    Wielkie dzięki za pomoc.
    Oba wentylatory wymieniłem na takie jakie były, z tym że do tego wdmuchującego podpiąłem kontroler obrotów.
    Wyciągnę go wiec i będzie jak było wcześniej.
    Czy jeżeli wymienię termostat na taki 30C, to nie spadnie temperatura w lodowce do 20C ?
    Jakieś straty przecież zawsze są, czy na termostacie będzie podana temperatura bądź symbol?

Pozdrawiam

Buzerek
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Na termo masz podaną temperaturę. Przy jakiej się włączy ponownie, to nie mam pojęcia - musisz pytać sprzedawcy.

PS. Do czego potrzebujesz lodówki? Wylęg?
  • Poziom 9  
    Zrobię to chyba tak: odczytam wartość na termostacie, wiedząc ze fabrycznie w środku było 55C i tą różnicę przesunę w dół czyli np. 70C-55C --->50C-30C.
    Resztę najwyżej wyreguluje obrotami, przy 30C to już chyba ogniwo nie powinno paść.
    Dzięki raz jeszcze za pomoc.

P.S. Do fermentacji :D

Dodano po 3 [godziny] 49 [minuty]:

Rozebrałem lodówkę, ogniwo i okazało się ze nie ma termostatu.
    Co w takim przypadku mogę zrobić?
    Jeżeli termostatu nie ma to jak to działa, ogniwo rozgrzewa się do określonej temperatury?
    Rozgrzewa się z uwzględnieniem przepływu powietrza wdmuchiwanego przez wentylator, czy też bez względu na to czy wentylator jest włączony?
    Tak wygląda u mnie ogniwo i płytka.

• Poziom 37  
    Musisz mieć termostat, inaczej doszło by do uszkodzenia ogniwa.

Termostat wygląda tak:

http://www.aphelektra.com/photo/product_big/a/d/d/1_add3538f370c.jpg

Jest przymocowany do kwadratowego klocka z aluminium, znajdującego się pomiędzy ogniwem a mniejszym radiatorem z komory.

Regulacja obrotów wentylatora nie ma sensu - te lodówki i tak są robione w dość nędzny sposób więc i ogniwa pracują w b. kiepskich warunkach.
  • Poziom 9  
    Nie ma termostatu na 100%, jest tak jak piszesz, duży radiator-->ogniwo-->kwadratowy klocek aluminiowy-->mniejszy radiator i tyle.
    Więcej nic nie ma i sam się zdziwiłem.
    Szukam termostatu na 30C, ale już widzę że nie występują.
    Jeżeli nawet są, to 30C wyłączenie 15C załączenie, gdzie te 15C to za mało.
    Kupię wiec na 40C i zamotuje w ogniwo.
    Faktycznie szału nie ma z radiatorami, polerka by im się przydała, ale nie w moim przypadku.
  • Poziom 37  
    Polerka trochę czasu zajmie, ale droga nie jest. Mi wypolerowanie obu radiatorów zajęło około 4 - 5 godzin (musiałem wyrównać powierzchnię i zebrać prawie 0,8 mm) a robiąc całość ręcznie nie było łatwo.

Fabrycznie termostat wkręcany jest owy aluminiowy klocek.

Pamiętaj też że te lodówki mają słabą izloację w górnej cześci komory wewnętrznej - przyłóż latarkę do ścianki i powoli jedź nią do góry - najprawdopodobniej na samej górze zobaczysz że wnętrze jest puste.

Lodówka pewnie też jest głośna i mało wydajna, ja swoją przerabiałem, nie wiem czy widziałeś efekt końcowy czy nie, ale jestem zadowolony, choć nią nie grzeję a chłodzę.
  • Poziom 9  
    Widziałem chyba w jednym z postów jak przerobiłeś lodówkę, super.
    Taka niebieska, a ten duży wentylator robi wrażenie:)
    Moja jest tylko do grzania wiec nie chce mi się robić polerki, może kiedyś jak zajdzie potrzeba żeby chłodzić.
    Jak się okazało, z tym termostatem bimetalicznym na 40C to lipa.
    Sprzedający wprost mnie poinformował, ze rozłącza przy 40C, a ponownie załącza przy 26C, co nawet sprawdzali.
    Tak więc termostat w takiej postaci, właściwie robi tylko za zabezpieczenie.
    Jako ze muszę mieć 30-35C, zamówiłem termostat elektroniczny analogowy.
    Sam czujnik zamontuje na tym mniejszym radiatorze, a płytkę gdzieś upchnę.
    Dla lodówki będzie to bez znaczenia, a sam montaż będzie znacznie prostszy.
    Niebawem wrzucę małą instrukcję ze zdjęciami, jak przerobić wentylator 80x80x25 żeby miał boczny nadmuch. Oczywiście mniejsze też można. Patent nieźle się sprawdza, a jak wiemy te wentylatory z lodówek są u nas nie do kupienia.
    Co do izolacji, to im mniej szczelna, tym dla mnie lepiej. Przecież chcę zejść z temperatury, a nie podkręcać ją na 70C :D.
    Na dobrą sprawę, powinienem pomyśleć jeszcze o chłodzeniu do zasilacza. Radiatory w nim grzeją się okropnie, a fabrycznego chłodzenia nie ma.
    Marne te lodówki, może te drogie są sensowniej zrobione i nie w Chinach.
  • Poziom 37  
    Wszystkie są ronbione w chinach i wszystkie wyglądają tak samo. Dla zasilacza wystarczy wentylator 80 mm skierowany bezpośrednio na niego.

Co do izolacji - skoro potrzebujesz wewnątrz mieć 30 - 35 st to izolacja jest wskazana a dziurawe miejsca temu nie pomogą - dobrze zaizolowana lodówka będzię dłużej trzymała odpowiednią temperaturę niż taka "dziurawa".

A czujnik termostatu musisz zamontować w samym zbiorniku a nie na radiatorze, przecież interesuje cie temperatura wnętrza a nie radiatora ,a tego zawsze będzie wyższa.
  • Poziom 9  
    Czujnik termostatu zamontuje na mniejszym radiatorze, przez który jest wdmuchiwane powietrze.Temperaturę wnętrza i tak sprawdzam oddzielnym termometrem z czujnikiem, który po ustawieniu termostatu podkówkami wyjmę.
    Sam termostat z czujnikiem nie ma wyświetlacza.
    Tak będzie najlepiej, bez wiercenia, w dodatku po co maja mi później latać jakieś kable w lodówce.
    Jutro wrzucę opis przeróbki wentylatora, sprawdzone i wyśmienicie działa.
  • Poziom 9  
    Witam.
    Słowo się rzekło, oto opis adaptacji standardowego wentylatora 80x80x25 dla lodówki samochodowej, gdzie wentylator ma nadmuch boczny.
    Dodam ze wentylatory na śledziu do PC, oraz inne np. do grafik są za słabe.
    Po wielu testach okazało się, ze najlepiej sprawdza się wentylator który ma ok. 3000 obr. z łożyskiem ślizgowym. Ten który u siebie zamontowałem, ma dokładnie 3200 obr. oraz założony regulator, który w moim przypadku wykorzystam tylko przy grzaniu.

Musimy zacząć od rozebrania wentylatora. Ściągamy naklejkę od strony przewodów, następnie gumkę o ile jest, po czym widzimy białą "podkładkę" która w jednym miejscu jest przecięta. Małym śrubokrętem naciskamy tak żeby się wygięła i wyjmujemy ją razem z oringiem (jeżeli jest).
    Teraz możemy już wyciągnąć element z łopatkami, a drugi odcinamy od obudowy.

Odcinamy pozostałe niepotrzebne elementy:

Tu widzimy oderwany uchwyt ze starego wentylatora, ale też możemy taki dorobić:

Wyrównujemy w miarę dokładnie miejsca gdzie były łopatki wentylatora i wycinamy (najlepiej ze starej karty kredytowej lub podobnej) takie oto równe prostokąty w ilości 7szt.

Pomiędzy miejscami gdzie były łopatki wentylatora, są poziome linie do których to równo (łapiemy) przyklejamy np. kropelką nasze nowe łopatki.

Jak widać, tu eksperymentowałem, jednak lepiej jest zrobić je pod kątem prostym.
    Gdy już mamy lekko chwycone nasze nowe łopatki, wtedy kleimy je np. pistoletem.

Teraz już możemy skręcić nasz wentylator, nie zapominając o gumowym oringu, oraz dodatkowo smarując go.
    Efekt końcowy:

Jeżeli w miarę dokładnie i równo wszystko zrobimy, nie będzie bić na wentylatorze, a jego wyważenie będzie znośne.
  • Poziom 37  
    Aby przy sandardowym wentylatorze uzyskać większą wydajność, wystarczy fabryczną kratkę pod wentylatorem zastąpić grilem :) Mozna tez poprostu wyciąć kratkę i od wnętrza przykręić wentylator 80 na 80 mm i po sprawie. Przedstawione łopatki kleiłeś chyba klejem termicznym, który w wysokich temperaturach staje się elastyczy i całość może się posypać.
  • Poziom 9  
    Zastąpienie kratki grilem to niezły pomysł.
    Przyklejenie wentylatora po wycięciu kratki, za wiele nie da, przynajmniej w tym modelu lodówki.
    Brak będzie wtedy kanału wentylacyjnego i powietrze będzie musiało skręcać o 90 stopni.
    Tak, kleiłem klejem termicznym który topi się w 200C, wiec nic tego nie ruszy:)
    Dzięki raz jeszcze za pomoc z termostatem, założyłem elektroniczny i śmiga aż miło.
    Dzięki temu że czujnik dałem na radiator, a nie do lodówki, to po ustawieniu żądanej temperatury, waha się ona później jedynie o pół stopnia.
    Inaczej mówiąc, steruje temperatura nawiewu.

Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    Wentylator w kanale możesz dać tak, aby nie "wpychał" on powietrza do wnętrza kanału a wyciągał go.

Pamiętaj tez że wewnątrz jest sporo wilgoci.