Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt końcówki mocy audio 1000W.

24 Lut 2013 12:35 4101 4
  • Poziom 10  
    Witam.

Jakiś czas temu udało mi się nabyć dość duży transformator pochodzący od wzmacniacza ADS LX2000 po cenie złomu. Transformator posiada uzwojenie wtórne o napięciach 2x +/-78V oraz 2x +/-18V i moc 2400W. Po wyprostowaniu otrzymujemy odpowiednio 2x +/-110V oraz 2x +/-26V. Posiadam do tego transformatora również baterię kondensatorów 4x 28200uF 126V.

Zainspirowało mnie to do zbudowania jakiejś fajnej końcówki mocy audio. Szukałem w internecie adekwatnego schematu, jednak napięcie zasilania rzędu +/- 110V jest dość duże i ciężko było doszukać się jakiś ciekawych rozwiązań. Myślałem o układzie LME49810, lecz posiada on trochę niższe napięcie pracy (+/- 100V max). Znalazłem w internecie schemat dający nadzieję na dobry efekt na tej stronie: TUTAJ. Zdjęcie przedstawiam poniżej:
    Projekt końcówki mocy audio 1000W.

Chciałbym w moim projekcie wykorzystać transformator w 100%. Nie wiem ile mocy sinus idącej na głośniki przy 8 omach można z tego transformatora uzyskać dlatego liczę na pomoc również i w tym zakresie. Elektronika jest moim hobby jednak nie jestem jeszcze tak wykwalifikowanym profesjonalistą jak niektórzy koledzy z forum. Dlatego prosiłbym o opinię na temat kilku rzeczy:

1. Czy ten schemat daje jakieś nadzieję na dobry wzmacniacz?
    2. Czy napięcie zasilania +/-135V jest wymagane do tego schematu, skoro i tak jest połączone z +/-130V ? Czy to nie jest jakiś błąd w schemacie?
    3. Jeśli schemat jest zły to może posiada któryś z kolegów jakiś sprawdzony schemat końca mocy adekwatny do mojego transformatora?

Z góry dziękuję za wszystkie rady na ten temat.
  • Pomocny post
    Moderator Projektowanie
    1. Daje nadzieję.
    2. Zasilanie podwyższonym napięciem stopni wstępnych/driverów (albo obniżonym napięciem tranzystorów końcowych) jest często stosowane. To celowe, aby zmniejszyć straty mocy w tranzystorach końcowych. Sam też tak robiłem.
    Układ wymaga przeprojektowania dla zasilania ±110V.
    Zasilanie ±115V łatwo wykonać jako dwa osobne zasilacze 5V połączone szeregowo z zasilaczami +110V i -110V. Potrzebujesz tylko dowinąć dwa uzwojenia ok.5VAC na transformatorze, co nie powinno być trudne gdyż domyślam się że to toroid.
    Jeśli nie masz doświadczenia z takimi konstrukcjami to odradzam. To już jest poważna sprawa i niezbędne są doświadczenie i wiedza. Zacznij od prostszych konstrukcji/mniejszych mocy.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za szybką odpowiedź:)

Fakt, przyznaję, że wielkość końcówki mnie trochę przeraża, szczególnie gdy czytam o tych wszystkich problemach związanych z taką mocą. Nie chcę jednak łatwo odpuścić tematu, nie jest to pilny temat zatem małymi krokami też do celu można dojść.
    Co do samego projektu to nawinięcie na transformator tych dodatkowych 5V nie stanowi problemu, jednak fakt przeliczenia schematu na 110V już tak. Nie obejdzie się pewnie bez jakiejś mądrej książki. Czy możecie coś polecić? Potrzebowałbym jeszcze informacji na temat symulacji. Jakieś proste projekciki symulowałem zawsze w PSpice. Czy do takich końcówek audio też są jakieś symulatory?
  • Moderator Projektowanie
    Odradzam symulatory.
    To jak lizanie cukierka przez szybę.
    Tu potrzebna jest wiedza, która pozwoli Ci to policzyć/zmodyfikować/ocenić zalety i wady, oraz doświadczenie niezbędne przy budowie.
    Zacznij od prostych konstrukcji, analizuj schematy, próbuj liczyć.
    I czytaj - wszystko n/t wzmacniaczy. W dziale "Konstrukcje DYI"jest trochę różnych wzmacniaczy, również i tak dużej mocy.
  • Poziom 10  
    Dobrze, postanowiłem rozpocząć od pobrania literatury i testach na mniej kosztownych projektach. Temat do zamknięcia