Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skaner częstotliwości 87,5-862 MHz +- 3,5/5,5 MHz

Mr. CEWKA 17 Lut 2005 14:56 27136 21
  • Pewnie znowu odkryłem amerykę...

Konstrukcja, nie wymaga dodatkowych podzespołów elektronicznych ani lutownicy. Wszystko już masz w domu. Wpadłem na pomysł aby jako skaner służył, telewizor lub karta TV od komputera. Rozwiązanie bardzo amatorskie i niedokładne, ale mi się osobiście podoba, zwłaszcza, że nic nie kosztuje, a mnie obecnie na zakup skanera: (A) nie stać, (B) nie potrzebuje go.

Będę pisał w trochę nieprecyzyjny sposób, ale... wątek główny idei powinniście poznać.

Podstawy:
    Telewizor z głowicą hyperband, pozwala na odbiór częstotliwości z pasma około 87 - 860 MHz, to bardzo dużo. W zależności od producenta, istnieje opcia: FINE TUNE, która pozwala na precyzyjną zmianę częstotliwości. Ważne aby model tv, nie miał wyciszania szumów, przy słabym sygnale, czyli ogólnie stary telewizor nie oznacza zły telewizor. Testowałem to na otwartym pasmie 446MHz. Na walkie-talkie PMR wystarczy coś powiedzieć, i mieć nastrojony TV na odpowiednią częstotliwość aby to usłyszeć. Fajnie ?

Niestety częstotliwość na TV jest niestabilna więc, chyba można stosować do prostych celów. Ja na przykład słucham pasma 88-108 oraz 446 (PMR). (należy pamiętać o przesunięciu częstotliwości dzwięku w zależności od standardu)

Moje uwagi: Ważne jest jaka antena jest podłączona (może mieć wzmacniacz o ograniczonym paśmie), ważne jest czy telewizor nie ma (zablokowanego) automatycznego podstrajania się do stacji tv - bo dzwięk będzie pływał. Ważne jest w końcu jaki format dźwięku mamy PAL/B PAL/G SECAM/DKK itd. Czyli w zależności od formatu można znać przesunięcie fonii względem pokazywanej częstotliwości przy strojeniu tv.

Niektóre TV są strojone w/g kanałów a nie MHz więc:
    http://www.dipol.com.pl/bib02.htm

Czy mój pomysł wam się podoba ?

1) Prosiłbym o informacje dotyczące możliwości skanowania częstotliwości (czy wolno to robić i pod jakimi warunkami), ja na razie słucham tylko 88-108 i 446 bo te częstotliwości są oficjalne - czyli telewizor służy mi za radio.

2) Prosiłbym kogoś kto dokładnie zna terminologię, o wyjaśnienie jaki format najlepiej użyć Pal/B/G/DKK oraz o ile MHz jest przesunięte audio. Można by jakąś tablekę z przelicznikiem częstotliwość/format/kanał

3) Prosiłbym o uwagi na jakim modelu tv i na jakich ustawieniach udało się odebrać fonię.

Jak by komuś się ten pomysł spodobał, może przekazać mi w dowód wdzięczności 0,01 - 0,25 punktu :-)
    Wszelkie uwagi mile widziane.

"Lenistwo podstawowym czynnikiem wytwórczym wynalazków." - Ja

Przykładowe screeny:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #3 20 Lut 2005 01:20
    Panda02
    Poziom 32  

Tak jak zauważyłeś telewizor nie zapewnia dostatecznej stabilności i przy odbiorze sygnałów z radiotelefonów mogą być problemy. Odbiornik w telewizorze nie zapewnia odpowiedniej selektywności i jeśli np. na PMR będą zajęte dwa kanały obok siebie to może być słychać obydwa kanały naraz. Czułość głowic telewizyjnych jest dość niska, w związku z tym możliwy jest odbiór dalszych stacji silnych, lub słabych pracujących lokalnie. DX-y mogą zdarzyć się sporadycznie przy dobrej propagacji. Jeśli chodzi o skanowanie to nie ma żadnych ograniczeń dotyczących słuchania, ograniczone może być rozpowszechnianie uzyskanych w ten sposób informacji. Ogólnie rzecz biorąc jest to dobre na początek, natomiast dla wytrawnych podsłuchiwaczy sprzęt raczej mało przydatny.

• #4 20 Lut 2005 11:18
    Mr. CEWKA
    Poziom 17  

Jeśli chodzi o tuner TV dla komputera, to wyniki są całkiem obiecujące. Odnośnie selektywności w zwykłych TV i magnetowidach zgadzam się w 100%, ale zauważyłem pewną tendencję, w zależności od firmy i modelu TV, jakość odbioru (audio) i selektywność może być całkiem dobra jak na tak "prymitywny" sprzęt. Ja na przykład na Philipsie sprzed 8 lat, uzyskałem dość stabilny i czysty odbiór w zakresie 446-466 MHz (PMR, LPD, GMR) w ramach eksperymentu a sąsiednie kanały nie nachodziły na siebie - (FineTune).

Ciekaw jestem jaki soft najlepiej radzi sobie w przypadku kart TV i jaki chipset jest najdokładniejszy czy Brooktree czy Philips czy też Conexant albo zupełnie inny. Polecam kartę: LifeView 2000 (bez nicam) i najnowszy soft, jak widać na załączonym wyżej screenie ma niezłe możliwości :-)

Chętnie poznam inne tanie rozwiązania.
    - Mr. Cewka

• #6 21 Lut 2005 19:10
    Mr. CEWKA
    Poziom 17  

Domyślam się, że programik jest ciekawy (ale obsługuje tylko BT848), a może ktoś zna jego odpowiednik dla tunerów SAA7130 / SAA 7134 ? Bardzo by mnie to interesowało. Pozdraiwiam.

• #8 21 Lut 2005 19:46
    Mr. CEWKA
    Poziom 17  

Super program, do obsługi tunerów z FM /PC/ polecam!
    Ma nawet rejestrację audio, problem stanowi, odpowiedni dobór pluginów, ze strony producenta, ale jak już się dobierze ten właściwy - działa jak złoto.

88-108 lub uwaga 60-160 MHz, super dokładny.

W załącznikach "program + plugin do LifeView2000/SAA713X)"

Proszę poszukajcie jeszcze czegoś w tym temacie.

Temat mnie bardzo zainteresował, nie wiedziałem że LifeView2000 może być tak dokładna, teraz pytanie jak pokonać ograniczenie pasma 60-160 i poszerzyć go do 40-860 MHz!

Chciałem wstawić bez prowizji, ale jak ustawiłem 0.01 lub 0 to ustawiło się automatycznie, więc tu: http://flesko.cz/
    i co może najważniejsze ale nie tak łatwe do znaleziena http://flesko.cz/plugins.htm :-P

• #11 30 Sty 2006 18:23
    et22
    Poziom 14  

Czy mógł by ktoś napisać jak tym programem sie posługiwać bo nierozumiem nic :cry:

• #12 15 Wrz 2006 16:09
    Inter1
    Poziom 1  

Mam pytanie chce kupić karte TV jaką mi w miarę tanią polecacie żyby była dobra również jako skaner .... chciałem jeszcze zapytać bo czy mogę skorzystać z tego http://adam-ap.webpark.pl/online.html jeżeli mam do kompa podłaczoną wieżę Sony może uda mi się coś nasłuchać ? i jeśli tak to jak to zrobić. Jestem amatorem więc proszę o rady wielkie dzięki:)

• #13 16 Wrz 2006 19:25
    hubert7
    Poziom 12  

Z tego co zrozumiałem, to służy tylko jako odbiornik, a nie nadajnik, więc jak najbardziej wolno skanować wszystkie częstotliwości. Nie bardzo rozumiem co ty właściwie odkryłeś? Przecież 90% pogramów do tunerów pozwala, przeszukać ręcznie wszystkie możliwe częstotliwości, oraz jest mnustwo programów do słuchania radia FM na tunerze.

• #14 25 Paź 2006 09:45
    valmontx
    Poziom 2  

Witam
    Czy na taki skaner nadaje się karta telewizyjna marki Medion Tune 7134 na chipsecie Philipsa SAA 7134HL ?

Pozdrawiam

Dariusz

• #15 06 Lis 2006 08:05
    valmontx
    Poziom 2  

No i udało mi się zainstalować kartę Mediona pod XP oraz program Radiator. Ale niestety odbiera tylko zwykłe stacje do 108 Mhz, powyżej albo buczy albo tylko szum i żadnych sygnałów. Niemozliwe aby nic u mnie nie nadawało, ponieważ kiedyś słuchałem na prawdziwym skanerze częst. u mnie i co chwile jakieś słuzby się odzywały. Znakiem tego taka karta tv niezbyt nadaje się niestety na skaner częstotl. Chyba , że komus się jakos udało.
    Pozdrawiam

• #16 09 Lis 2006 19:20
    dktr
    Poziom 19  

A wiec :
    Posiadam skaner Unidena ubc69xlt.

skaner ustawiony na 172.450Mhz - slychac ladnie policje.
    komputer z kart (bt878) ustawiony na 172.450 - nie slychac nic, szum.

tak samo na innych czestotliwosciach taxi itp.
    tuner odbiera znosnie radiostacje z zakresu 88-108mhz.

anteny te same, widac karta ma za mala czulosc albo cos w tym stylu.

• #17 11 Mar 2009 00:48
    puszak
    Poziom 28  

Odgrzejemy kotleta! to tak na początek.
    Mianowicie chodzi mi o to aby ktoś kto ma taką kartę i ewentualnie skaner mógł zrobić testy na karcie TV z podłączoną anteną szerokopasmową np. siatkową. Wiecie koledzy, kieszeń pusta, a chciało by się coś posłuchać. Kupiłem nawet skaner tyle że tani analogowy Albrecht M6, niestety zawiodłem się na nim, nawet 88-108 porządnie nie odbiera! Może któryś z Was przez te lata coś wykombinował. Jeszcze przychodzi mi na myśl jakiś przedwzmacniacz antenowy np. na konkretną f. Nie wiem no nie wiem wróćmy do tematu proszę Was bardzo dużo ludzi może na tym skorzystać. żebym miał taką kartę pokombinował bym sam coś tam ale każdy grosz się liczy.

• #18 21 Mar 2009 11:42
    simon40
    Poziom 17  

No tak tylko ze karta telewizyjna lub tradycyjne radio FM odbieraja modulacje WFM a w krotkofalarstwie lub zeby odbierac czestotliwosc jak wyzej bylo opisane 172.450 stosuje sie modulacje FM.
    Tez kiedys probowalem z karta telewizyjna.

• #19 03 Sty 2010 14:00
    komanche
    Poziom 13  

Witam!
    Wiem, że kotlet odgrzewany tyle razy staje się niesmaczny, ale...
    Posiadam kartę TV LEADTEK WINFAST TV2000XP EXPERT, opartą na chipsecie Conexant CX2388X. Karta od ponad dwóch lat ładnie odbiera TV i umożliwia mi digitalizację starych kaset VHS ;) Jednak to mi nie wystarcza. Zawsze interesowałem się tym, co się dzieje w eterze (już jako sześciolatek cieszyłem się, że starą Unitrą złapałem sygnał telefonu bezprzewodowego sąsiadów). Niestety, brak funduszy nie pozwala mi kupić skanera częstotliwości (a sprzętu za 50zł raczej skanerem
    nazwać nie można :D ), więc trafiłem na ten temat. I się zasmuciłem...
    FMRadio nie jest na ten chipset i informuje mnie, że nie zamierza pracować.
    Radiator, z którym wiązałem pewne nadzieje, milczy jak grób. Na każdej częstotliwości. Natomiast, ładując do Radiatora inne biblioteki... udało mi się go wykrzaczyć.
    Już nie wiem co robić. Czy istnieje sposób uruchomienia Radiatora pod moją kartą?
    A może ktoś umie wyjść poza zakres 65-110MHz dostępny w programie "WinFast FM" (dołączony przez producenta do karty)?

• #20 03 Sty 2010 16:48
    DJ MHz
    Poziom 24  

też ją mam, z tego co wiem nic nie można zrobić na niej.

• #21 03 Sty 2010 17:22
    komanche
    Poziom 13  

W sumie nie takiej odpowiedzi oczekiwałem, ale dzięki :).
    Czy udało się komukolwiek wyłączyć wyciszanie szumów na tej karcie? Czy może siedzi to "głęboko" w elektronice? I oczywiście, cały czas czekam na informacje jak zamienić tą kartę w "skaner" ;)
    Pozdrawiam

EDIT:
    (Leadtek WinFast TV2000 Expert)
    Będę pierwszym, który wniósł coś do tematu!
    Hurra!
    A teraz do rzeczy:
    Dorzucony przez producenta program WinFast FM umożliwia osiągnięcie zakresu 65-148MHz. Górna granica narzucona jest przez możliwości karty. Oczywiście, dla użytkownika dostępne są częstotliwości 65-110MHz. Przed wprowadzeniem innych częstotliwości bronią program dwie blokady:
    1) Uniemożliwia wyjście "poza zakres" z poziomu GUI (tj. suwaczkiem i strzałeczkami +/-)
    2) Uniemożliwia wprowadzenie do listy kanałów częstotliwości większej niż 110.95MHz.

Więcej zabezpieczeń nie ma.
    A te powyższe można obejść na dwa sposoby:
    1) Zmodyfikować plik z listą kanałów (jeszcze nie wiem, gdzie jest) wpisując częstotliwości nasłuchu
    2) Używając suwaczka Finetune w edytorze listy kanałów, wyjść poza zakres.

Czynność drugą wykonujemy w ten sposób:
    A) Wpisujemy nowy kanał ("Aeroklub") dla częstotliwości 110.95 MHz.
    B) Zapisujemy nowy kanał.
    C) Przesuwamy suwaczek Finetune maksymalnie w prawo.
    D) Klikamy "Set"
    E) Potarzamy czynności C i D aż osiągniemy wymaganą częstotliwość.

Uwaga!
    Na razie sprawdziłem, czy da się wprowadzić taką częstotliwość do programu (bez podłączonej anteny). Nie wiem, czy jest możliwy odbiór.

EDIT2:
    Już nie mam złudzeń. W najbliższym czasie nie uda mi się podłączyć anteny zewnętrznej i sprawdzić, czy karta coś łapie. Prosiłbym użytkowników tego samego tunera o dokonanie testów.

EDIT3:
    Na częstotliwości 128.35MHz (a właściwie w zakresie 128.30MHz do 128.50MHz) złapałem fonię jakiegoś kanału dla dzieci (z kablówki). Następna fonia (coś o operacjach) to około 133.75MHz. Dalej to 136.30MHz (CNN - dźwięk lepszy niż radio ZET odbierane tą samą kartą) i 141.65MHz. Dalej to 144.25MHz ("RTR Planeta"). Chęć odbioru zakłóceń wskazuje, iż na 145.7MHz karta ma coś do gadania. (zakłócenia są bardzo "wąskie"), następne (bardzo podobne) na 146.05MHz. Czyżby to była wizja?
    Zakres kończy się ostatecznie na 148.05MHz (ostatnia częstotliwość z "ciszą"), powyżej są już tylko coraz to gorsze szumy.
    Podsumowując, zakres odbioru to 0,5-148MHz (dolnej granicy nie miałem jak sprawdzić, ale nie ma szumów podobnych do tych powyżej 148.05MHz, na 100% odbiera 65MHz - gwarantowane przez producenta :) )
    I nie podchodzić do tego bez wzmacniacza :)
    Mam nadzieję, że to się komuś przyda. Pozdrawiam!

• #22 22 Kwi 2010 17:32
    piotrek22pl
    Poziom 12  

będzie działać na PixelView PV-TV304P+NI.FM.RC??