Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nieregularne ubywanie wody w co.

kibec 24 Feb 2013 15:42 1935 4
 • #1
  kibec
  Level 11  
  Od półtora roku próbuje uporać się z nieregularnie ubywającą wodą w co.
  Piec gazowy w układzie zamkniętym działa poprawnie przez miesiąc i nagle sru ciśnienie spada z 2.5 atmosfer do 0 albo 0.5. Specjalnie podwyższyłem ciśnienie z 1.2 do 2.5 bo czasami udaje mi się przyłapać piec, że pracuje na 1 atm lub niżej.
  Na początku myślałem że to zbiornik wyrównujący ciśnienie, zawór bezpieczeństwa, lub sam piec gazowy (wycieki z głowic grzejnikowych wcześniej zlikwidowałem) ale ze 3 miesiące temu wymieniłem piec a co za tym idzie naczynie wzbiorcze, zawór bezpieczeństwa itp.. a niespodziewane ubytki nadal występują.
  Podejrzewałem również, że w instalacji mogą pojawiać się gazy, ale sprawdzałem raczej to nie to (grzejniki aluminiowe, rury miedziane).
  Aktualnie podejrzewam podłogówke w łazience, która na wejściu ma zawór grzejnikowy automatyczny, umieszczony żeby było śmieszniej w kotłowni. Więc jak w kotłowni zdobi się zimno to w łazience podłoga będzie gorąca. Ponieważ podłogówkę podejrzewam również od dawna to jest ona zamknięta tym zaworem (ustawiony na minimum) co jednak nie odcina jej całkowicie (powrót nie jest odcięty). Może jest tak, że jak nikogo nie ma w domu piec grzeje o 1 stopień mniej, wychładza się kotłownia, otwiera podłogówka i wyciek gotowy. Jednak jak mam włączoną podłogówkę to nie zauważam regularnych wycieków (ale sprawdzę to jeszcze).

  Jak myślicie? Gdzie może dochodzić do wycieków?
  Pomóżcie.
 • #2
  Nemonek
  Level 27  
  A masz gdzieś automatyczne odpowietrzniki? Woda paruje, zwłaszcza przy ostrym grzaniu w ciągu paru miesięcy potrafi "zgubić" trochę wody, zwłaszcza na małych instalacjach z małą ilością wody
 • #3
  kibec
  Level 11  
  Mam jeden odpowietrznik w łazience (najwyższy punkt) i pewnie jakiś w piecu.
  Ubytek pojawia się w ciągu 24h - jednego dnia jest 2.5 drugiego 0-0.5.
  Ostro nie grzeje, woda maksymalnie 60st.
  Ale zgadza się, że mam mało wody w instalacji (grzejniki aluminiowe, w których jest bardzo mało wody, rury miedziane 18mm i 22mm zdaje się).
  Tylko jak już pisałem 1 miesiąc jest ok a potem w ciągu jednego dnia ciśnienie spada do zera.
 • #4
  Nemonek
  Level 27  
  Takie ubytki wskazują, że musi być gdzieś wyciek, tylko dziwne jest to, że pojawia się tak nieoczekiwanie jakby ktoś herbatę sobie robił z grzejnika.
  A, tak mi przyszło do głowy, czy nie zacina się manometr? Ciśnienie powolutku spada, a ten stoi niewzruszony! Malutkich ubytków nie zauważysz. U mnie w piecu była przesunięta uszczelka pod manometrem (oryginalnie założona, jakim cudem?) i też lubiło głupoty pokazywać
 • #5
  kibec
  Level 11  
  Manometr jest w piecu Vaillanta wcześniej był w piecu Beretta i było to samo.
  Dzisiaj odkręciłem podłogówkę w łazience bo dawno już nie było takiego ubytku więc zobaczymy czy po odkręceniu nie nastąpi to szybciej. No i okazało się, że na powrocie jest jakiś zawór więc będę mógł odciąć całkowicie.
  Szczerze to ten manometr jest cieniutki bo mocno wzrasta ciśnienie jak działa pompa.
  Dzisiaj sprawdzę dokładnie jaka to zmiana ale wydaje mi się, że było coś w stylu z 1,5 do 2,2. Manometr w beretcie reagował na wł/wył pompy o 0.1 atm (o ile to są atmosfery :).