Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pobór mocy pompy - Co i podłogówka

Strumien swiadomosci swia 24 Lut 2013 16:17 9390 16
  • #1 24 Lut 2013 16:17
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Witam , ostatnio uruchomiłem instalacje i pracują dwie pompy, na co Omnigena na 2 biegu wytwarza cisnienie 0,3b 75W.
    Podłogówka 3 nitki ok 160 metrów rury 16mm- Grundfoss 95w.

Pompy pracują gdy na kotle -węglowym 17kW, jest powyżej 45'C a i tak dziennie zużywają ok 4kWh energi .
    Czy jest jakaś rada na zmniejszenie zużycia.

0 16
  • Pomocny post
    #2 24 Lut 2013 18:43
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 24 Lut 2013 19:11
    Poziom 43  

Czyli sterownik nie wyłacza pomp w nocy.

Walker29 napisał:
    Jak kolega to policzył?

Normalnie przychodze do domu zerkam na licznik, następnie włączam radio jem kolacje i ide spać.

0
  • Pomocny post
    #4 24 Lut 2013 19:47
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 24 Lut 2013 20:09
    Poziom 43  

Tak mam zrobiona kotłownie, następnie z kotłowni- pex 32 idzie do domku do rozdzielacza.
    A następnie na grzejniki pex 16.
    Na drugim biegu pompa głowna robi wystarczający obieg.

Pozatym nie wierze że niska moc pompy przełoży sie na wysoką wydajność.

0
  • Pomocny post
    #6 24 Lut 2013 21:12
    pablowp1
    Poziom 22  

Strumien swiadomosci swia napisał:

A sprawdzałeś jak to u ciebie działa na niższym biegu niż na 3?
    Powiem ci, że gdy włączam pompę, nie markową na 1 biegu to obsługuje cały domek 16 grzejników i trochę podłogówki na RTL. I to działa, sprawdzone już naście razy!!!

0
  • Pomocny post
    #7 24 Lut 2013 21:36
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Poprzednia genaracja pomp Alpha miała moc 5-45 W.
    Nowe mają 3-23 Wat . Ciekawe dlaczego ? :D

0
  • Pomocny post
    #8 25 Lut 2013 01:37
    saskia
    Poziom 38  

Rada jest jedna, system grawitacyjny, 0 poboru pradu, 0 awarii pomp, 0 problemow. :-)

1
  • #9 25 Lut 2013 07:15
    Poziom 43  

saskia napisał:
    Rada jest jedna, system grawitacyjny, 0 poboru pradu, 0 awarii pomp, 0 problemow.

Taaa , kotłownia w osobnym budynku piec wyżej niż grzejniki, podłogówka sama się cyrkuluje......
    Do najbardziej oddalonego grzejnika od pieca mam 24m.

0
  • Pomocny post
    #10 25 Lut 2013 11:37
    saskia
    Poziom 38  

Jak najbardzej. Trzeba tylko odpowiednio zrobic system. :-)

Jesli wybrales pompowy to nie unikniesz poboru pradu.
    Jesli za bardzo zmniejszysz moce pomp to okaze sie ze nie bedziesz mial dobrej cyrkulacji.

Dodano po 11 [minuty]:

Przy poborze 4 kWh dziennie to wychodzi 720 za pol roku, do tego dodac ceny pomp i pozostalych elementoe zwiazanych z systemem pompowym, to wyjdzie ladnych pare tysiecy pln.
    Taka roznica spokojnie pokryje zwiekszony koszt grubszych rur do grawitacji.
    A po 2-3 latach koszt tych kWh zostaje w kieszeni. To ok. 100l boiler CWU dziennie.

1
  • Pomocny post
    #11 25 Lut 2013 17:42
    michcio
    Specjalista elektryk

Napisz jak zrobić podłogówkę działającą na grawitacji, szczególnie gdy kocioł stoi na tej samej kondygnacji.

0
  • #12 25 Lut 2013 21:09
    saskia
    Poziom 38  

To bardzo proste, wieksze srednice i krotsze petle. :-)
    Jesli uklad mieszany z grzejnikami to oddzielny pion do podlogowki i oddzielny do grzejnikow.
    Oczywiscie rozdzielacze umiejscowione tak aby byl spadek miedzy zasilaniem a podloga i miedzy podloga a powrotnym rozdzielaczem i do kotla.

0
  • #13 25 Lut 2013 21:22
    Poziom 43  

Bardzo dziwi mnie to skoro buzią nie mogłem powietrza przepchnąć w jednej pętli.
    Podłogówka zamknieta 0,5b idzie przez wymiennik płytowy.

0
  • #14 25 Lut 2013 21:37
    saskia
    Poziom 38  

Nie chcialem zrobic zamieszania i odbiegac od tematu, bo z pewnoscia nie bedziesz teraz rozwalal wszystkiego i robil od nowa.
    W twoim ukladzie powinienes jedynie nieco zmniejszyc moce pomp lub zastosowac takie ktore reaguja zmiana szybkosci obrotow na temperature czynnika. wtedy bedzie troche ekonomiczniej, ale jakies koszty beda.
    Druga sprawa to sama budowa ukladu, ja zawsze stosuje giecie rur w luki gdzie tylko to mozliwe. Czasami robie z jednego kawalka rury tzw. esy-floresy, aby dopasowac ksztalt do danego miejsca i w takim przypadku na odcinku np 1.2 m mam 2 lutowania zamiast 12 i zaoszczedzone 12 lub wiecej kolanek.
    Luki oprocz zmniejszenia oporow przeplywu oszczedzaja sporo kasy na kolankach.
    Powinienes przegladnac caly uklad i jesli widzisz gdzies mozliwosc latwej wymiany kolanek na luki to polecam, zwlaszcza w miejscach gdzie jest kilka kolanek obok siebie.

Dodano po 4 [minuty]:

Bardzo dziwi mnie to skoro buzią nie mogłem powietrza przepchnąć w jednej pętli.
    Podłogówka zamknieta 0,5b idzie przez wymiennik płytowy.

Jesli miales w tych rurkach choc troche wody to musial bys uzyc sprezarki aby przedmuchac taka rurke z podlogowki.

0
  • #15 25 Lut 2013 21:56
    Poziom 43  

Gość co to robił jest dobry w te klocki.
    Na podłogówce nie mam żadnego kolanka, tylko rury ,wymiennik, rozdzielacz, pompa.
    Na grzejnikach są 2 kolanka 1 calowe.

0
  • Pomocny post
    #16 25 Lut 2013 22:20
    saskia
    Poziom 38  

Z tymi kolankami to mialem na mysli instalacje od kotla do punktow grzewczych, czyli tzw. piony i galazki.

Dodano po 2 [minuty]:

Jesli narysowal bys schemat instalacji to moze uda sie cos wypatrzyc co mozna by poprawic aby zmniejszyc opory przeplywu, gdyz glownie od oporow przeplywu zalezy zuzycie energii, no i oczywiscie odpowiednio dobrana pompa, bo jesli bedzie za duza to wiekszosc mocy bedzie tracila na mielenie wody w korpusie.

Moze jakies zdjecia?

0
  • #17 25 Lut 2013 22:49
    Poziom 43  

Nie wiem czy to dobrze czy źle ale ktoś sie tym zajmie.
    I fajnie mieć w pracowni 30'C od podłogi do sufitu.

1