Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bojler CWU - poziomy czy pionowy

24 Feb 2013 18:17 21270 12
  • Level 8  
    Witam,
    Zastanawiam sie nad kupnem bojlera, bojler okolo 140 l

Ale nie pojemnosc jest problemem tylko budowa.
    Czy wybrac bojler poziomy dwupłaszczowy czy pionowy z wezownica spirajna.

Oby dwa modele maja podobne parametry jednak znaczaco roznia sie cena.

Zastanawiam sie czy nie jest tak ze bojler pionowy dluzej bedzie utrzymywal ciepla wode z tego wzgledu ze powierzchnia zimnej wody jest duzo mniejsza niz w poziomych i wolniej wychladza.

Jezeli jedynym powodem kupna bojlera mial byc jego ladny wyglad no to po co przeplacac.

Prosze o porady
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 23  
    Pionowy ma tę zaletę, że wolniej się wychładza natomiast poziomy to najlepszym rozwiazaniem jest płaszczowy, który błyskawicznie nagrzewa wodę. Nie znam cen, Ty pewnie już znasz. Osobiście polecam płaszczowy. U siebie korzystam z wężownicowego, podwójny 140l 4 osoby . Nigdy nie mam problemów z CWU, ale nie mam wanny, wywaliłem. Wiele zależy od zapotrzebowania na CWU, średnio 50l na osobę w ciągu doby, średnio :D
  • Level 15  
    Z jakim kotłem będzie współpracował ten bojler, węglowym czy gazowym ? O jakiej mocy ?
    Pytam ze względu na ciśnienie dopuszczalne dla płaszcza grzewczego. Np. w zasobnikach dwupłaszczowych f-my Galmet ciśnienie to nie może być większe niż 1,5 bara, co eliminuje go z użycia z kotłem gazowym gdzie ciśnienie może osiągać 3 bary. Ceny w przypadku wspomnianego producenta są zbliżone.
    Dla mnie kryterium doboru zasobnika CW są poza pojemnością: moc wężownicy lub płaszcza i straty dyżurne (grubość i jakość pianki izolacyjnej).
  • Level 8  
    Wspołpracowal bedzie z kotlem na ekogroszek 15 kw.

porównując Galmeta 120 l (najtaniej na ceneo) to:
    pionowy z weżownicą spiralna kosztuje około 1050 zl
    Poziomy dwupłaszczowy ok. 684 zl
  • Helpful post
    Level 23  
    Z mojej oceny wynika,ze możesz śmiało zastosować płaszczowy, a i kosztuje rozsądnie. Z tym, że jakosć jest trzeba powiedzieć słaba, ale jest alternatywa- kupić używanego kwasiaka. Już klientowi sprowadzałem takie cudo. Zadowolony jak diabli. Sprzedawca ogłasza się na allegro z okolic Jeleniej Góry. Bojler okazał się być płaszczowy, stojący z kwasiaka oczywiście ,160l używany, markowej firmy, 1400zł. Strzał w dychę. Sam mu to zaproponowałem, widujemy się czasem i do dziś mi dziękuje za pomysł.
  • Level 8  
    Jakość płaszczowych jest slaba czy ogulnie tych emaliowanych ??

Co do nierdzewki to chyba super oferta http://allegro...
    Ale nigdzie nie moge znalesc dokumentacji do tego modelu
    Moderated By mirrzo:

Usunąłem link do aukcji

• Level 8  
    Widze ze naruszylem zasady :/
    Moderated By mirrzo:

Fakt. 3.1.18. Publikowania informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

Zalaczam tabliczke z dostepnego na allego bojlera
    Bojler CWU - poziomy czy pionowy
  • Level 15  
    michu2482 wrote:
    porównując Galmeta 120 l (najtaniej na ceneo) to: pionowy z weżownicą spiralna kosztuje około 1050 zl Poziomy dwupłaszczowy ok. 684 zl
    Ten za 684,- to chyba nie Galmet, albo bez izolacji termicznej bo chyba nie uszkodzony lub jakiś stary.
    michu2482 wrote:
    Zalaczam tabliczke z dostepnego na allego bojlera
    Czy ten z tabliczką trochę nia za bardzo leciwy, a poza tym gdzie ma izolację, pod tą blachą ocynkowaną ?
  • Level 21  
    Firma Termica produkuje zasobniki z nierdzewki. Dają 8 lat gwarancji.
  • Level 8  
    No to bojler zakupiony i zamontowany

pablowp1
    dzieki za porade, tez jak bym Cie spotykal to bym ci dziekował :))

MaMik
    z tego co slyszalem to nierdzewka sie nie starzeje, a w srodku czysciutki bez kamienia i moc wężownicy (32 kW) powala, woda nagrzewa sie w blyskawicznym tepie.

Proszę poprawić błędy pisowni. OSTRZEŻENIE.
    mod - mirrzo
  • Level 23  
    michu2482 wrote:
    pablowp1
    dzieki za porade, tez jak bym Cie spotykal to bym ci dziekował

Pochodzę z województwa pomorskiego, skąd ty piszesz. Bywam tam raz do roku. Może nadarzy się okazja to mi podziękujesz. Piję tylko piwo, nie musi być z lodówki.:)
  • Level 8  
    Mam pytanie. Zastanawiam się nad zakupem bojlera. I moje pytanie również dotyczy tego samego: pionowy czy poziomy? Mieszkanie w kamienicy, jeden piec kaflowy z podkową - do tej pory woda jest tylko przesyłana do grzejników, a do mycia grzeję bojlerem elektrycznym.. Chcę to zmienić i zakupić bojler do CWU. I tu stawiam pytanie: poziomy płaszczowy czy może Ariston pro r 80 vtd - jest on w ogóle do CWU z pieca? Nigdzie nie znalazłam takiej informacji, a moja matka się upiera, że "on to przynajmniej jakoś wygląda". Z góry dzięki :)
  • Level 10  
    Pewnie troszkę spóźniony post, ale może komuś się przyda.
    Mam SOLTER 300l 2 wężownice spiralne, górną grzeje MCR 2 24T, a dolną Defro optima komfort lux 12Kw. Oba kotły grzeją również C.O.
    Mam 3 termometry analogowe tarczowe. 1-szy u góry, 2-gi po środku, 3-ci na dole i wiem jak rozkładają się temperatury w poszczególnych warstwach.
    Mogę z pewnością potwierdzić że górna warstwa pozostaje ciepła aż do wyczerpania wody w 80 procentach.
    Czyli jeżeli nagrzałem wymiennik dolną węż.(kocioł defro) do temperatur 60/55/50 to w miarę upuszczania wody zmienia się na 60/50/30 ; 60/45/25 ; 55/35/15 ; 45/25/15.
    Grzejąc górną wężownicą czyli gazem tak naprawdę ogrzewam tylko 100l wody do temp. 45 lub dowolnej w zakresie 40-60
    ponieważ ta ciepła woda nie opadnie poniżej górnej węż. Wskazania termometrów to 45/15/15.
    Czujnik temp. dla kotła gaz. jest na wysokości górnej węż. mniej więcej