Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słuchawki Esperanza Stereo FM - Zmiana częstotliwości nadawania

24 Lut 2013 18:34 2043 3
 • Poziom 8  
  Witam. Posiadam bezprzewodowe słuchawki Esperanza Stereo FM EH133 i mam problem z połączeniem się z nadajnikiem. Nadajnik nadaje sygnał na częstotliwości 88.3MHz, telefon i radio wyszukują tę stacje i muzyka z komputera leci, ale nie gra czysto bo jakaś inna stacja się "wcina", a słuchawki nie umieją w ogóle znaleźć tej stacji. Moje pytanie brzy czy można jakoś przeprogramować/przestawić ten nadajnik, żeby nadawał na innej częstotliwości, np 90.0MHz
 • Poziom 13  
  To proste i dość prymitywne urządzenie.
  Można spróbować nieco przestroić nadajnik ale wymaga to otwarcia obudowy nadajnika. Tego typu, konkretnie nie znam ale bardzo podobne, otwiera się przez odkręcenie śrubek zasłoniętych wsówką od przodu i otwarcie (rozchylenie) połówek obudowy (tam są plastikowe zatrzaski wzdłuż obudowy)
  Jak już dostaniesz się do środka, szukaj na płytce, cewki (taka sprężynka, ok. 4-5 mm, nawinięta drutem nawojowym) - należy bardzo ostrożnie i delikatnie spróbować ją rozciągnąć... dosłownie o milimetr a nawet mniej - wystarczy nawet odgiąć tylko jeden zwój - skręcić, załączyć... i sprawdzić o ile sygnał poszedł do góry. Wymagać to będzie kilku prób ale jest do zrobienia kilkoma cierpliwymi podejściami.
  Rozciąganie cewki nadajnika, zwiększa częstotliwość a ściskanie, zmniejsza.
  W tego typu sprzęcie dość istotny jest poziom sygnału który do nadajnika wprowadzasz, zbyt duży sygnał powoduje zniekształcenia.
  W Twoich okolicach, dość trudno będzie znaleźć wolne miejsce na paśmie UKF... ale spróbować można, życzę powodzenia.
 • Poziom 8  
  Nie widzę tutaj cewki, chyba że jest ona w środku tego "czegoś" umazanego jakby jakąś pastą.
  Słuchawki Esperanza Stereo FM - Zmiana częstotliwości nadawania
 • Poziom 13  
  Wszystko wskazuje na to że w Twoim modelu nadajnika, cewka znajduje się właśnie w tym czymś... co jest po prostu zaekranowanym metalowym kubkiem w którym znajduje się cewka.
  Spróbuj więc delikatnie skruszyć zalewę tego kubka, z samego wierzchu, od góry. Powinien pokazać się tam rdzeń tej cewki czyli coś takiego jak łeb śruby z odpowiednim nacięciem do pokręcenia. Dobierz odpowiedni wkrętak (rdzenie bywają kruche, łatwo je uszkodzić) może też okazać się że rdzeń jest metalowy.
  Wykręcając tą śrubkę-rdzeń zwiększamy a wkręcając zmniejszamy częstotliwość. Zacząć należy od BARDZO niewielkiego pokręcenia (1/10 obrotu) i dokonać sprawdzenia czy i o ile zmieniła się częstotliwość.
  Jeśli znajdziesz jakiś wkrętak dielektryczny (nie metalowy) to można próbę przestrojenia zrobić "na żywca" czyli przy załączonym i wysterowanym muzyką nadajniku - obserwować odbiornikiem jak faktycznie zmienia się częstotliwość.
  Jak się uda i znajdziesz właściwą częstotliwość - unieruchom rdzeń czyli zalej go kroplą np. świecy lub woskiem (nie klejem!).
  Jeśli częstotliwość nie będzie się zmieniać, przywróć rdzeń do pierwotnego położenia i poszukaj czy cewka o której pisałem w pierwszym poście, nie jest wlutowana pod spodem płytki, od strony druku.