Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykonanie instalacji elektrycznej dla kilenta

24 Lut 2013 19:22 6045 21
  • #1 24 Lut 2013 19:22
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #2 24 Lut 2013 19:45
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Bez UB można jak najbardziej takowe instalacje wykonywać, gorzej może być z przekazaniem ich do użytkowania, ale to jest zależne od rejonu działania.
    Natomiast wykonanie tego rodzaju prac bez prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ urzędy skarbowe śledzą dokumenty, które są wymagane do odbioru. Podpis osoby nieuprawnionej może nieść spore konsekwencje.
    Umowy o dzieło i umowy zlecenie nie mogą być zawierane pomiędzy stronami, z których żadna nie posiada zdolności do czynności prawnych, więc w większości przypadku domów jednorodzinnych nie mają one zastosowania.

0
  • #3 24 Lut 2013 19:46
    DarkSnakee
    Poziom 19  

Zgodnie z polskimi normami musisz mieć jeszcze :
    uprawnienia budowlane (zrobienie dziury pod puszkę)
    uprawnienia projektowe (wykonanie schematu sieci bo bez schematu nie możesz wykonać prac)

To tyle jeżeli chodzi o przepisy na papierze.
    Jeżeli chodzi o praktykę .. wszystko zależy tylko i wyłącznie od interpretacji przepisów przez urzędników w Twoim regionie.

Nawet ten sam przepis jest inaczej interpretowany w różnych urzędach.

0
  • #4 24 Lut 2013 19:54
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

DarkSnakee napisał:
    Zgodnie z polskimi normami musisz mieć jeszcze :
    uprawnienia budowlane (zrobienie dziury pod puszkę)
    uprawnienia projektowe (wykonanie schematu sieci bo bez schematu nie możesz wykonać prac)

Od kiedy normy to regulują? Można prosić numer?

0
  • #5 24 Lut 2013 19:57
    mrst
    Poziom 18  

cKKqa napisał:
    Mam uprawnienia E+D

Jak masz samo E i D to nie możesz przecież wykonywać pomiarów.

0
  • #6 24 Lut 2013 20:42
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

A jaki jest sens robić D nie mając prac kontrolno-pomiarowych w świadectwach :D
    Jeśli chodzi o UB to trzeba sobie znaleźć jakiegoś kierownika-inspektora co ma UB w zakresie instalacji elektrycznych i z nim współpracować. Czasem ogłaszają się na gumtree jako kierownicy budowy, trzeba pogadać. Jak nie ma do instalacji to zna kogoś co ma i się zawsze coś załatwi :D

0
  • #7 24 Lut 2013 21:40
    TWK
    Specjalista elektryk

zdzisiek1979 napisał:
    A jaki jest sens robić D nie mając prac kontrolno-pomiarowych w świadectwach :D
    Do kierowania grupą pracowników - np. brygadzista, do wydawania poleceń, nadzorowania itp.

jarecki 86 napisał:
    Bez UB można jak najbardziej takowe instalacje wykonywać, gorzej może być z przekazaniem ich do użytkowania, ale to jest zależne od rejonu działania.
    Nie każda robota budowlana wymaga ustanowienia kierownika robót. Są roboty prowadzone na zgłoszenie, w których kierownik robót posiadający uprawnienia budowlane nie jest wymagany, podobnie jak i projektant. Polecam lekturę Prawa Budowlanego.

0
  • #8 24 Lut 2013 21:47
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Co tam Prawo Budowlane, są lepsze lektury Link :D

0
  • #9 24 Lut 2013 22:36
    TWK
    Specjalista elektryk

jarecki 86 napisał:
    Co tam Prawo Budowlane, są lepsze lektury Link :D
    To inny temat. Wszystko zależne jest, czy wykonanie instalacji jest w ramach budowy (czy też robót wymagających pozwolenia na budowę, a co za tym idzie projektu), czy w ramach robót prowadzonych na zgłoszenie.

0
  • #10 24 Lut 2013 22:44
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 24 Lut 2013 22:50
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

cKKqa napisał:

Czasami mam prace elektryczne do wykonania ,np. instalacja w budynku jednorodzinnym, mieszkaniu w bloku etc.
    (…)
    Chodzi mi o to czy mogę bez UB i bez prowadzenia działalności gospodarczej wykonać pomiary czy też nową instalację.

Autor chyba precyzyjnie określił, o co mu chodzi, więc zastanów się kolego TWK, o czym piszesz.
    Gdybyś miał jakieś problemy z interpretacją przepisów, to polecam następną lekturę Link

0
  • #12 25 Lut 2013 00:06
    TWK
    Specjalista elektryk

jarecki 86 napisał:
    Autor chyba precyzyjnie określił, o co mu chodzi, więc zastanów się kolego TWK, o czym piszesz.
    Nowa instalacja może być wykonywana i w 100-letniej kamienicy, więc podtrzymuję pytanie: czy to jest budowa (bądź prace prowadzone na pozwolenie na budowę), czy jakieś inne roboty prowadzone na zgłoszenie?

0
  • #13 25 Lut 2013 00:51
    retrofood
    Moderator

TWK napisał:
    jarecki 86 napisał:
    Nowa instalacja może być wykonywana i w 100-letniej kamienicy, więc podtrzymuję pytanie: czy to jest budowa (bądź prace prowadzone na pozwolenie na budowę), czy jakieś inne roboty prowadzone na zgłoszenie?

Kwestia usług i działalności gospodarczej ma się nijak do prawa budowlanego.

0
  • #14 25 Lut 2013 02:25
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 25 Lut 2013 08:11
    TWK
    Specjalista elektryk

cKKqa napisał:
    Chciałbym przyjechać, zrobić, rozliczyć się i pojechać;d
    To zrób uprawnienia budowlane i załóż działalność gospodarczą.

retrofood napisał:
    Kwestia usług i działalności gospodarczej ma się nijak do prawa budowlanego.
    Fakt, skupiałem się na aspekcie technicznym, a pomijałem prawo podatkowe.

cKKqa napisał:
    Chodzi po prostu o nowe budynku, które są robione od nowa. Kto by zgłaszał wymianę instalacji w starej kamienicy? ZE raczej nie obchodzi co jest zalicznikiem.
    Jak nowy budynek, to musi być kierownik robót z uprawnieniami budowlanymi.

0
  • #16 25 Lut 2013 09:19
    fighter
    Poziom 21  

1.Czy mogę bez UB i bez prowadzenia działalności gospodarczej wykonać pomiary czy też nową instalację ???

Odp:
    Bez UB możesz robić instalacje ale np. bez przyłączania jej do sieci i tyczy sie to nowych budynków jak i starych kamienic.
    Natomiast bez własnej działalności i odprowadzenia podatków nie wolno ci robić nic bo przyjmując zapłate za wykonaną instalacje, wzbogacasz się a nie płacisz podatków czyli okradasz US a on cię ściga jak sie dowie;p.

2. Umowa o dzieło bądz zlecenie ???

Odp:
    Umowy te musza być zawarte miedzy firma a osobą , bądz firmami. Wiec jeśli nie masz własnej działalności musisz przyjać zlecenie bądz umowe na dzieło od innej firmy która odprowadzi podatek i jeśli sie nie myle zus(z zusem nie jestem pewny )

Jesli sie myle niech mnie ktoś poprawi.

Kiedy będzie poprawiona pisownia? [retrofood]

0
  • #17 25 Lut 2013 16:59
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 25 Lut 2013 18:16
    MrMazi
    Poziom 16  

fighter napisał:
    1.Czy mogę bez UB i bez prowadzenia działalności gospodarczej wykonać pomiary czy też nową instalację ???

odp:
    Bez UB mozesz robić instalcje ale np bez przyłącznia jej do sieci i tyczy sie to nowych budynków jak i starych kamienic.

Jesli sie myle niech mnie ktoś poprawi.

No to się Kolega myli. Nie trzeba mieć UB by się podpiąć do sieci.

0
  • #19 25 Lut 2013 19:17
    fighter
    Poziom 21  

Kolego MrMazi masz racje, zapomniałem napisać, że to czy UB są potrzebne do przyłącza do sieci czy nie zależy od wymagań konkretnego ZE.

0
  • #20 28 Lut 2013 11:22
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 28 Lut 2013 12:27
    qadam12

Poziom 26  

cKKqa napisał:
    Chcę odprowadzić ten podatek bo nie chce mieć problemów

Urząd Skarbowy -wystarczy się do niego udać,aby otrzymać informacje.
    cKKqa napisał:
    zgłoszenie instalacji do ZE

ZE-trzeba się przespacerować .
    Jeszcze bym proponował udać się do Starostwa -tam uzyskasz info.jakich dokumentów wymagają w twojej okolicy przy np. domkach jednorodzinnych.

0