Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilacz , spalone karty graficzne

24 Lut 2013 20:32 1494 16
  • Poziom 11  
    Konfiguracja kompa wygląda tak

Procesor: q6600 2.4 chciałbym go troszkę może podciągnąć 2.6-2.8
    Wentylator: na Procesorze: pentagram 100 mm
    płyta główna: Gigabyte Ga-P35C-S3
    karta graf: x1300
    pamięć : 3 ddr2 kości 2x1GB 1x2 GB ( docelowo ma być ddr3 2x4GB)
    2 dyski twarde SATA , DVD, czasem podłączam zewnętrzny dysk twardy z laptopa USB
    w tym momencie chcę zmienić kartę graficzna i mam wybór albo HD 6850 lub 6870 ta druga ciągnie więcej prądu

Zasilacz jaki posiadam to chieftec 450 W W czy muszę go wymieniać jeśli bym chciał któraś z tych kart graficznych? podczas obliczeń według jakiegoś kalkulatora to już mam za mało mocy ale czy to na prawdę tak jest? Jeśli wymienić to co polecicie w dobrej cenie i jakiej mocy żebym nie musiał za chwilę wymieniać?
  • Moderator na urlopie...
    Wg mnie ten chieftec spokojnie wystarczy, pod warunkiem, że jest w 100% sprawny. Jeśli tak, to mocy ma, aż nadto do tego komputera, nawet jeśli zmienisz kartę graficzną na jedną z proponowanych. Dla pewności pomierz napięcia tego zasilacza miernikiem w stanie idle i w stanie pełnego obciążenia.
  • Poziom 38  
    Ale jeśli do tego dochodzi jeszcze OC cpu to już wydaje mi się delikatnie za mało. Zawsze lepiej jak jest zapas, tego sprzedać i dołożyć do tych 50 W więcej dla świętego spokoju :) jakiś Ocz, be quiet, lub coś w te style 500-520W
  • Poziom 11  
    czyli jeśli bym nie podnosił mocy to wystarczy tak? zasilacz kupiony z 1,5 roku temu jako nowy ale miałem innego słabszego kompa wiec na pewno wystarczał ale teraz mam właśnie obawy
  • Poziom 43  
    Zasilacz wystarczy spokojnie o ile ma z 350W na linii 12V. Nie masz o co się martwić.

P.S Ta płyta nie obsługuje 8GB DDR3, max 4GB.
  • Poziom 11  
    Myślałem ze 2x 4gb wsadzę ale coś nie tak jest spaliło mi już 2 kartę graficzna na tym kompie w przeciągu tygodnia. Komputer wziąłem od kuzyna miał go jakiś czas kupiony nowy był tam jakiś radeon i zasilacz deer 350 W i spaliło mu kartę wiec kupił laptopa ja od niego to wziąłem wsadziłem sprawnego x1300 po 2-3 h działania spaliło kartę wiec kupiłem następnego 1300 zmieniłem zasilacz bo tamten podobno jest na czarnych listach i do niczego się nie nadaje i miałem nadzieje ze to wina zasilacza wsadziłem tego chifteca działało to ze 3 dni i znów spalona karta co może być przyczyną?
    Kondensatory na płycie są sprawne (niewylane, niewybrzuszone)

Pomiar napięć miernikiem musisz przeprowadzić
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html

Chłodzenie w obudowie jest (chodzi mi o dodatkowy wentylator wyciągający powietrze)
  • Poziom 11  
    obudowa jest otwarta na karcie zainstalowałem dodatkowy wentylator wiec karta zaraz po wyłączeniu( spaleniu) sprawdziłem jak zgasł monitor i była chłodna kondensatory wyglądają ok
    pomiary zrobię jutro przełożeń zasilacz do kompa i dokonam pomiarów i zobaczymy
    Proponuję także sprawdzenie montażu płyty do obudowy. Jeśli będziesz mierzył, sprawdź czy masz dobrze podłączoną "masę" płyty na obudowę. Rozumiem, że płyta montowana na kołkach dystansowych.

Czy karty graficzne mają dodatkowe zasilanie? Czy jest to standardowa wtyczka czy stosujesz jakąś przejściówkę?
  • Poziom 11  
    płyta nie była ruszana tak jak wyszła ze sklepu czyli ok 4-5 la temu karty nie potrzebują dodatkowego zasilania jak ma wyglądać to uziemienie płyty? płyta z tego co oglądałem jest przykręcona na śrubkach plastikowych kołków nie posiada śrubki maja taki jakby dystans ale to jest raczej tez metalowe mogę zrobić foto

Pomiary zrobione więc tak
    bez obciążenia / z programem havy load 100 % użycia procesora
    molex 5V - u mnie 5.17 / 5.15
    molex 12V u mnie 12.62 / 12.71
    4 piny- 12.62( nigdzie nei podłączone) / 12.73
    20 pinów - 3.43 / 3.43
  • Poziom 11  
    i co z tymi moimi prądami??
  • Poziom 19  
    Witam .
    Napięcie 5V w normie ale to na linii 12v wydaje się troszkę za wysokie .

Pozdrawiam:Kamil
  • Poziom 11  
    i może to powodować spalenie karty ?? dodam że pierwsza karta spaliła się na zasilaczu deer 350 W więc coś nie bardzo mi się wydaje że to wina zasilacza a płyty głównej tylko czy aby na pewno ?? mogę to jakoś sprawdzić żeby mieć pewność czy tylko podmienić płytę główna i przetestować? i poświęcić kolejna kartę
  • Poziom 31  
    Jak był tam tyle lat ten "zasilacz" deer to kondensatory pomimo dobrego wyglądu do wymiany.
    5V w normie,
    12V za duże (powinno być maks 12,60V - 12V +/-5%),
    3,3V w normie.

Płyta jeśli jest na metalowych dystansach to w porządku.

Czy jest mozliwe przy takim przekroczeniu 12V spaleniem karty... Ciężko stwierdzić, bo przekroczenie jest w sumie niewielkie.

Wymiana kondensatorów to groszowe sprawy w porównaniu do tego, co już spaliłeś, ale myślę że problem tkwi gdzie indziej.

Możesz zrobić dokładne fotki wnętrza komputera?
  • Poziom 11  
    co dokładnie mam zrobić bo tam została tylko płyta procesor pamięć zasilacz przełożyłem do starego kompa i dyski też