Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monofoniczna końcówka mocy 180W/8ohm - ORKAN8180ef

raven363 24 Lut 2013 21:26 18813 5
 • Monofoniczna końcówka mocy 180W/8ohm - ORKAN8180ef


  Witam.

  Chciałbym zaprezentować swoją konstrukcję monofonicznego wzmacniacza mocy realizowanego na pewnie znanym przez Was sterowniku LME49810, który wykonałem już jakiś czas temu.

  Wzmacniacz został wykonany z potrzeby napędzania małych imprez typu grill, prywatka.
  W tej konstrukcji jak to tylko możliwe udało mi się zoptymalizować płytki wzmacniacza mocy na tym sterowniku.

  Poważny problem stanowi poprawne zaadaptowanie sterownika w płytce końcówki mocy. Wcześniej próbowałem układ LME umieścić na płytce razem ze stopniem mocy ale pojawiały się pewne problemy związane z niemożliwością poprawnego poprowadzenia ścieżek. (ogólnie wzmacniacz działał ale np przy przesterowaniu wyższymi częstotliwościami lubił być niestabilny). Stąd wpadłem na pomysł wykonania płytki sterownika montowanej na płytce stopnia mocy. Sterownik wraz z elementami filtrującymi, pętli sprzężenia zwrotnego i wejściem umieściłem na dwustronnym laminacie.

  Dodatkowe podzespoły umieszczone są na pozostałych dwóch płytkach widocznych na zdjęciach (czerwonych - bo testowałem lakier do soldermaski). W sklad nich wchodzą:
  - analogowy wskaźnik wysterowania,
  - przełączniki umożliwiające ręczne załączenie lub odłączenie sygnału wejściowego i wyjściowego,
  - opóźnione załączanie głośników z ochroną przed napięciem stałym na wyjściu,
  - chłodzenie aktywne końcówki mocy.

  Zastosowany transformator o mocy 450VA, mostek prostowniczy 30A oraz 4 kondensatory 6800µF/80V stanowią zasilacz wzmacniacza mocy oraz reszty podzespołów.

  Zmierzona moc wyjściowa wzmacniaczy wynosi około 180W rms dla 8Ω obciążenia.
  Reszta parametrów które zmierzyłem:
  - pasmo 3-decybelowe przy obciążeniu: 350kHz
  - szybkość: około 30V/µs
  - impedancja wejściowa: 30kΩ
  - wzmocnienie: 30dB

  Analogowy wskaźnik wysterowania zbudowałem w oparciu o zwykły prostownik liniowy, wyposażony w możliwość regulacji czułości dla odpowiedniego dostrojenia wskaźnika analogowego. Wskaźnik natomiast jest typowym VU-metrem o charakterystyce typowej dla takich wskaźników, co znacznie uprościło układ sterowania nim.

  Monofoniczna końcówka mocy 180W/8ohm - ORKAN8180ef

  Przełączniki sterują odpowiednio dwoma przekaźnikami (wejściowy i wyjściowy - współpracujący z układem opóźnionego załączania głośników) poprzez zastosowany podwójny flip-flop typu D.

  Chłodzenie aktywne jest regulowane dzięki wykorzystaniu stabilizatora LM317T, gdzie w miejsce jednego z rezystorów doprowadzony jest termistor NTC 2,2kR, stabilizator reguluje w ten sposób obroty wiatraka adekwatnie do temperatury. Wykalibrowany jest tak aby przy temperaturze na termistorze ok 55°C wiatrak był zasilany napięciem ok 12V.

  Głównym elementem odprowadzającym ciepło jest radiator aluminiowy (do tyrystorów). Na zdjęciach widać go jako oklejony biały element. Okleina ta sprzyja wbrew wszelkim pozorom lepszemu odprowadzaniu ciepła. Jak można się domyśleć wentylator, radiator oraz wylot na froncie tworzą szczelny tunel przez który przepompowywane jest powietrze chłodzące stopień mocy.

  Jak widać na zdjęciach istnieje ogólny problem z obudowami do samodzielnie wykonywanych urządzeń. Przystosowałem tą uniwersalną dostępną w niektórych sklepach elektronicznych. Wszystkie otwory wycinałem miniszlifierką modelarską. "zawieszenie" podzespołów wykonałem na płaskownikach i kątkownikach aluminiowych, także płyta spodnia wolna jest od śrub.

  Napisy - wydrukowane na drukarce laserowej, wycięte, przyklejone kropelką do płyt czołowej i tylnej, a następnie pokryte cienką warstwą lakieru akrylowego w spreju.

  W załącznikach do pobrania zamieszczam wzory płytek programu SprintLayout oraz program Viewer którym to można obejrzeć oraz wydrukować mozaiki ścieżek drukowanych wszystkich podzespołów wzmacniacza.

  Monofoniczna końcówka mocy 180W/8ohm - ORKAN8180ef Monofoniczna końcówka mocy 180W/8ohm - ORKAN8180ef Monofoniczna końcówka mocy 180W/8ohm - ORKAN8180ef Monofoniczna końcówka mocy 180W/8ohm - ORKAN8180ef Monofoniczna końcówka mocy 180W/8ohm - ORKAN8180ef

  Z góry przepraszam za brak załączonych schematów, które postaram się odkopać możliwie szybko i umieścić w postach następnych.
  W zamian za to poniżej zamieszczam oscylogramy z przebiegów wyjściowych wzmacniacza mocy przy obciążeniu 8Ω.

  Szum przy wejściu zwartym do masy 5mV/dz 2ms/dz:
  Monofoniczna końcówka mocy 180W/8ohm - ORKAN8180ef

  Sygnał snius 100kHz 5V/dz 2µs/dz:
  Monofoniczna końcówka mocy 180W/8ohm - ORKAN8180ef

  Sygnał snius 100kHz 20V/dz 2µs/dz przesterowanie:
  Monofoniczna końcówka mocy 180W/8ohm - ORKAN8180ef

  Sygnał sinus 10kHz 20V/dz 20µs/dz przesterowanie:
  Monofoniczna końcówka mocy 180W/8ohm - ORKAN8180ef

  Sygnał prostokątny 10kHz 20V/dz 10µs/dz:
  Monofoniczna końcówka mocy 180W/8ohm - ORKAN8180ef

  Sygnał prostokątny 20kHz 20V/dz 10µs/dz:
  Monofoniczna końcówka mocy 180W/8ohm - ORKAN8180ef

  Przebieg arbitralny 10kHz 20V/dz 10µs/dz:
  Monofoniczna końcówka mocy 180W/8ohm - ORKAN8180ef

  Koszt całej konstrukcji szacuje na ok 700zł; wiem że cenowo nieciekawie to wygląda (zwłaszcza patrząc na estetykę) ale niejeden znajomy chciał go ode mnie odkupić za trochę więcej :D

  Konstrukcja ma już prawie rok; spisuje się bardzo dobrze. Jak do altusów 300 uważam że jest za mocna.

  Dla zainteresowanych:
  Ostatnio zaprojektowałem płytki stopni mocy do zamontowania na nieco większych radiatorach, gdzie tranzystory mocy umieszczone są w dwóch rzędach. Fotki stopni mocy oraz załączniki i niewielki opis do nich zamieściłem na swoim starszym temacie (strona 2) dotyczącym LME..
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1518904-30.html

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  raven363
  Poziom 14  
  Offline 
  raven363 napisał 149 postów o ocenie 155, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Janów Lubelski. Jest z nami od 2006 roku.
 • Relpol przekaźniki
 • #2
  1996arek
  Poziom 20  
  Fajna konstrukcja. Czemu nie zrobiłeś zaraz stereo? Czy ta okleina na radiatorze czasem nie zmienia koloru ze względu na wysoką temperaturę? Lepiej by było zastosować jakąś cienką blachę. Napisy są wydrukowane i przyklejone?
  Moderowany przez dj-MatyAS:


  raven363 napisał:
  Napisy - wydrukowane na drukarce laserowej, wycięte, przyklejone kropelką do płyt czołowej i tylnej, a następnie pokryte cienką warstwą lakieru akrylowego w spreju.

  Kolega tylko obrazki ogląda.

 • Relpol przekaźniki
 • #3
  kozak 22
  Poziom 13  
  Ogólem konstrukcja fajna ale nie lepiej tunel powietrzny wykonać choćby z laminatu ? Trochę strach by owa okleina się nie przytliła ...
 • #4
  szymon122
  Poziom 38  
  kozak 22 napisał:
  okleina się nie przytliła

  Jak to sobie wyobrażasz? Na 100% nie nagrzeje się to bardziej niż 80 stopni. Napisz coś więcej o soldermasce, jak ją robiłeś? Wzmacniacz może pracować przy 4 Ohm? Ten miernik wskazówkowy to owy wskaźnik wysterowania? Możesz bardziej rozpisać te koszty (ile końcówka a ile trafo)?
 • #5
  krzem3
  Poziom 17  
  Przy zwartym wejściu do masy niezbyt dobrze wygląda zdjęcie oscylogramu. Jak wygląda przy rozwartym wejściu i rozkręconym na max potencjometrze.

  krzem3
 • #6
  raven363
  Poziom 14  
  Soldermaska wykonana za pomocą lakieru do soldermaski dostępnego na znanym portalu aukcyjnym, choć dziś już z niej zrezygnowałem na poczet folii uv do soldermaski. Dzięki temu mamy efekty widoczne na jednej z fotek w tym temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2722762&highlight=

  Z tym że soldermaska sprawdza się jedynie przy układach pcb już wypróbowanych, na których nie dokonujemy żadnych zmian czy poprawek.

  maksymalne temperatury jakie osiąga ten osłonięty radiator podczas pracy wzmacniacza to jakieś 68 do 70 °C.

  Niestety nie mam możliwości wykonać lepszego foto - stary oscyloskop i trochę mu się szumi na najwyższej czułości)