Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radiowęzeł Szkolny na Korytarz.

adaskosz.. 24 Feb 2013 21:42 4041 27
    adaskosz..
    Level 10  
    Witam!

Chcielibyśmy w szkole zrobić nagłośnienie korytarzy.
    Chcemy puszczać muzykę i nadawać czasem jakieś audycję.
    I osobno mamy nagłośnienie do klas.

Było by 14 głośników.

Chcielibyśmy żeby głośniki dawały ok. 25W RMS
    I jakie by było dobre głośniki tak do 200zł +/-

Wzmacniacz.
    http://100v.pl/wzmacniacz-radiowezlowy-p-2457.html

Roździelacz 10-strefowy.
    http://100v.pl/przelacznica-rozdzielacz-10strefowy-p-2720.html

I czy byłby potrzebny jakiś equalizer,mikser czy coś innego takiego typu?
    Tyle na razie.
    Dziękuję i czekam na sensowne i szybkie odpowiedzi :)
    KStanek
    Level 22  
    Wzmacniacz radiowęzłowy przeznaczony do zasilania nagłośnień opartych na technologii radiowęzłowej 100V

Więc widzisz - głośniki radiowęzłowe mają w swojej obudowie transformator dopasowujący do tej technologii 100V.

Mikser i drobny equalizer masz we wzmacniaczu, rozdzielacz jest dobry, wystarczający, można nagłośnienie dzielić na kilka grup.

Ja pamiętam jak za dawnych czasów używałem do nagłośnienia lampowego wzmacniacza radiowęzłowego ale to było już z 15 lat temu :)
    adaskosz..
    Level 10  
    A jak jest z tym rozdzielaczem?
    Jak go się podłącza ?
    Zabiera jakieś gniazdo na kanał we wzmacniaczu czy coś innego?
    KStanek
    Level 22  
    Nie widzę wyprowadzeń ze wzmacniacza ani z rozdzielacza, ale z tego że tak powiem na chłopski rozum wynika że przełącza on wyjścia sygnału.

Czyli wychodzi sygnał 100V i wchodzi na rozdzielacz. W opisie rozdzielacza jest podane że posiada 3 wejścia 100V i 10 wyjść.

Pod wyjścia podłączasz np. 1piętro, 2piętro, korytarz, sala gimnastyczna.

Widziałem w jakimś elektroniku kolumny radiowęzłowe za podobną cenę.
    KStanek
    Level 22  
    Te głośniki będą dobre. Jak widzisz masz tutaj regulację mocy. Czyli ustawiasz w nich a potem wszystko regulujesz na wzmacniaczu. Musisz jeszcze uważać żeby ktoś się nie przyczepił do praw autorskich publikowanych publicznie utworów muzycznych. Widzisz - tutaj jak to mówią - najciemniej pod latarnią. Sam kiedyś tego doświadczyłem prowadząc niewielką dyskotekę.
    adaskosz..
    Level 10  
    Właśnie o tym też myślimy, Itunes będzie chyba dobre.
    adaskosz..
    Level 10  
    Nie chodzi o audycję puszczaną z radia tylko o nasze audycje szkolne.
    Komunikaty i takie różne.
    KStanek
    Level 22  
    Mikser masz we wzmacniaczu. Możesz podać sygnał zewnętrzny np. z komputera i użyć mikrofon. Pamiętaj że wszystko w tym wzmacniaczu będzie sumowane na wejściu i sygnał wychodzący będzie już w standardzie MONO. Powiem że mam taką pracę że trafiłem na kilka dni to mojej dawnej szkoły ale nic a nic się nie zmieniło, no może dodali monitoring. Ale taki radiowęzeł to jednak jest zobowiązanie i potrzeba dużo zaangażowania jeśli ma być to używane systematycznie. Jeżeli tylko do nadawania komunikatów dyrekcji bądź jakichś drobnych ogłoszeń nie wiem czy nie tańszym rozwiązaniem będzie metoda papierowa. Wydruk ogłoszenia i powieszenie na drzwiach wejścia/wyjścia.
    adaskosz..
    Level 10  
    A czy ten rozdzielacz jest potrzebny?
    Czy można podłączyć że np.na jednym korytarzu będą 3 głośniki i to jest jedna strefa i tak trzy korytarze. czyli już mamy trzy strefy itd.?
    KStanek
    Level 22  
    Rozdzielacz jest potrzebny tylko wtedy jeśli chcesz rozdzielać strefy. Jeśli chcesz żeby wszystko było słyszane na każdej kolumnie nie potrzebny jest.

Rozdzielacz posiada 3 strefy wejściowe a nie WYJŚCIOWE.

Wzmacniacz posiada 6 stref.

adaskosz..
    Level 10  
    Nie dyrekcja będzie miała ten co jest a my będziemy mieli osobno do puszczania muzyki i do audycji na przerwach bo tylko na korytarze będzie.A dyrekcja ma na sale.
    KStanek
    Level 22  
    Mikrofony dynamiczne. Pojemnościowe potrzebują dodatkowe zasilania. Nie wiem czy posiada ten wzmacniacz takie wejście na którym obsługuje taki mikrofon. Dynamiczny zda egzamin. Decyzja należy do was. Czy komunikat będzie nadawany zza biurka czy np. będzie taka sytuacja że kilka osób będzie mogło coś powiedzieć. Trzeba rozważyć za i przeciw. Ja wybrał bym mikrofon i ew. statyw do niego. Będzie poręczniej.

Widzę mikrofon już jakiś upatrzony masz. Zobacz od razu żeby pasowały wtyczki do gniazd. Wzmacniacz ma wejścia JACK.
    adaskosz..
    Level 10  
    czyli ten pulpitowy odpada?

Dodano po 1 [minuty]:

Bo chcemy Dwa mikrofony ewentualnie trzy.

Dodano po 2 [minuty]:

Ja się na mikrofonach nie znam polecisz jakiś dobry i nie za drogi najlepiej ze strony 100v.pl
    KStanek
    Level 22  
    Nie to że odpada, akurat ten egzemplarz odpada. Poszukaj takiego tylko z wtykiem JACK

Mikrofon który znalazłeś ma wtyk.

Istnieją przejściówki ale widzisz całą jakość sygnału ginie właśnie na połączeniach. Chociaż w radiowęźle nie jest chyba jakaś wygórowana jakość nadawanego sygnału.
    adaskosz..
    Level 10  
    wiem jaki ma wtyk ,na tyle to ogarniam :D
    adaskosz..
    Level 10  
    Ooo to jest ten co znalazłem, ale z Jackiem
    http://100v.pl/mikrofon-pulpitowy-p-2150.html

Dodano po 2 [minuty]:

A mikrofony pojemnościowe dobrze ''łapią'' głos?

Dodano po 47 [sekundy]:

czyli np. z 1 metra będzie dobrze słyszalny głos?

Dodano po 17 [minuty]:

Czy coś jeszcze będzie potrzebne?
    Nie licząc Kabli.
    norber2
    Level 2  
    Ile chcesz tych stref? Musi być ich aż 10?

Jest taki wzmacniacz firmy ITC AUDIO model TI-240MT http://itc-pa.pl/index.php?id=4&cid=104&iid=310 i ma on w sobie wzmacniacz 240W, wbudowany odtwarzacz MP3 i tuner. Ponadto posiada 5 wyjść strefowych (stąd pytanie o wymaganą liczbę stref). Po za tym ma aż 3 wejścia mikrofonowe z czego dwa mają zasilanie PHANTOM. Wszystko czego potrzebujesz masz w jednym urządzeniu.

Jeżeli chodzi o pulpity czy mikrofony to możesz sobie kupić jakiś przewodowy doręczny albo pulpitiwy jak np. T-511D http://itc-pa.pl/index.php?l=pl&id=4&cid=66&iid=387

A jeżeli chodzi o głośniki to proponuję T-774 http://itc-pa.pl/index.php?id=4&cid=61&iid=337
    Mają dużą skuteczność i bardzo ładnie grają.

Po za kablami nie będzie ci nic więcej potrzebne.
    adaskosz..
    Level 10  
    Witam ponownie!

Mam jeszcze takie pytanie.
    Czy można podłączyć jedną radiolę do drugiej?
    adaskosz..
    Level 10  
    Jedna dysponuje takimi jak na zdjęciach na górze co wysyłałeś :)
    A druga to nie mam pojęcie . Ale ma ok 40 lat więc może ktoś wie jakie ma jak na tamte czasy.:)
    Chcemy osiągnąć tym że jak np. nie będzie Pani dyrektor i nie będziemy mieć dostępu do radioli z której lecą wszystkie wiadomości na KLASY to mówić z tej którą mamy na KORYTARZE żeby w tym czasie przełączyć jakoś i dać sygnał do tej na KLASY.
    Myślę że wyjaśniłem zrozumiale :D
    KStanek
    Level 22  
    Kolego jak daleko od siebie stoją te radiole? Czy tamte są podpięte pod kolumny wszystkie na raz czy są rozdzielone na jakieś grupy? Bo może by wykorzystać całą tamtą linię i podłączyć się równolegle do tamtego zestawu ale jednocześnie odpinając wyjścia z tej radioli u dyrekcji, np. zakładając przełącznik chociaż by taki w polowy. Czyli odbiór jest albo z radioli u dyrekcji albo z radioli waszej. Czy ta radiola to jest coś jak ja pamiętam z tamtych czasów? Czyli taka zielonkawa duża skrzynia coś w rozmiarach ok. 1200x1700x900 mm z zamontowanym radiem chyba Zodiak??
    adaskosz..
    Level 10  
    Doprowadzenie kabla do nich to będzie ok 20m.
    Bo są pod sobą. Jedna jest na parterze.,a druga w piwnicy.
    Ta jedna jest podpięta pod wszystkie głośniki w klasac, a druga zamowiona. :-)
    Ale będzie rozdzielona, na 6 stref. Chodzi o to że można ich obydwu używać, ale czasami jak nie będzie pani dyrektor to na klasy nadamy z naszej. Ta stara radiola jest czarna tyle pamiętam.
    Jak na googlach znajde zdjęcie to wyślę.
    szczepan.eu
    Level 18  
    zacznijmy od wzmacniacza i jego jakosci

ja osobiscie nie podniecałbym sie wzmacniaczem rhsound - raczej proponowałbym elektronike legionowo - i.... nie słyszałem zeby ktokolwiek kiedykolwiek potrzebował to serwisowac, i wykonaja toto w opcji tylu stref ile bedziesz potzzebował :)

Dodano po 7 [minuty]:

aha

i bardzo mi sie nazwa radiola podoba :) Nie jest problemem spiąc je w obu kierunkach - problem jest w kontrolowaniu zeby nie wysyłac sygnału wzajemnie w obie strony (sprzężenie)
    Proponowałbym raczej rozwiazanie - wasz radiowezel jest na korytarze - dyrekcja ma swoj na klasy + podłaczenie do waszego na korytarze.