Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra, - Wyłączanie oświetlenia gdy nikogo nie ma w pokoju

dominator1982 24 Lut 2013 22:39 3327 29
  • #1 24 Lut 2013 22:39
    dominator1982
    Poziom 12  

Witam,

1) Mam integrę 128 WRL i poza standardowym alarmem mam podłączone oświetlenie.
    2) Chciałbym aby oświetlenie w pokoju wyłączało się gdy czujnik ruchu nie wykryje ruchu przez godzinę. Jak to zrobić na integrze?

0 29
  • #2 24 Lut 2013 22:54
    Zbych034
    Poziom 36  

Wyprowadzić sygnał o awarii wejścia.

0
  • #3 24 Lut 2013 22:59
    Rysiek2
    Poziom 33  

...najprościej to sterować oświetlenie z wyjścia mono ustawionego na 60 min i załączanego lub tylko "kasującego odliczanie" przez czujnik ruchu w pokoju.
    Oczywiście po ponownym naruszeniu czujki oświetlenie zaświeci się ponownie.
    Jeśli chciałbyś aby załączenie od czujki nie nastąpiło ponownie to musisz zastosować trochę funkcji logicznych. Musisz mianowicie, zamaskować wyzwalanie mono z czujki iloczynem wyzwalania * wyjście mono.
    Swiatło załączysz wtedy przyciskiem dołączonym do wejścia sterującego wyjście mono.

0
  • #4 24 Lut 2013 23:02
    dominator1982
    Poziom 12  

Zbych034 napisał:
    Wyprowadzić sygnał o awarii wejścia.

Poprosiłbym o rozwinięcie wypowiedzi, bo nie wiem o co chcodzi.

W systemie ma tak:

1) Wyjście numer 2 zapla światło w kuchni (przełącznik bistabilny)
    2) Czujka ruchu w kuchchni podpięta jest do wejścia numer 4 jako "zwkła" 2EOL .

Żonie bardzo często zdarza się wyjść z pokoju i zostawić światło zapalone (na piętrze niekiedy na cały dzień).

0
  • #5 25 Lut 2013 13:21
    humek
    Poziom 32  

W opcjach o wejściach i wyjściach jest informacja jak co działa. Jeżeli ustawisz awarię wejścia to jeżeli w czasie przypisanym wejście nie będzie naruszone to zadziała wyjście "awaria wejścia nr..." i wyłączy ci poprzez oczywiście dalszą logikę Integry oświetlenie. Awaria wejścia to brak jego naruszenia w zadanym czasie (np 30 min).

0
  • #6 25 Lut 2013 17:24
    Rysiek2
    Poziom 33  

Konkretnie zrób tak:
    Zamień typ wyjścia 2 na typ 24 przełącznik MONO (aktualnie masz typ 25) W kolumnie Czas działania ustaw 60 min. W polu "Wyzwalanie wyjścia 2" z wejść: zaznacz na pomarańczowo 4. Zapisz do centrali
    I to już powinno działać

0
  • #7 26 Lut 2013 21:28
    dominator1982
    Poziom 12  

Zrobiłem tak jak proponuje humek.

Pojawiły się tylko dwa pytania:

1) Jak ominąć komunikację alarmu. Gdy nie ma naruszenia godzinę, to pojawia mi się błąd na manipulatorze.

2) Jak dalej rozwiązać logikę w integrze. Zatrzymałem się na momencie:

Wyście 2 jest jako przekaźnik bistabilny załączane z wejścia 5 (łącznik dzwonkowy w kuchni),
    Wyjście 10 jest jako awaria z wejścia 4 - czujka ruchu w kuchni.

Jak teraz zrobić by wyjście dwa zależało nie tylko od wejścia dzownkowego ale także od wyjścia 10?

0
  • #8 26 Lut 2013 21:52
    Zbych034
    Poziom 36  

Jak pamiętam to OR (lub)

0
  • #9 26 Lut 2013 21:58
    dominator1982
    Poziom 12  

JAk mam wyście numer 2 jako przekaźnik bistabilny to mogę go wysterować tylko z wejścia, nie mogę podpiąć wejścia i wyjścia.

0
  • #10 26 Lut 2013 22:12
    Zbych034
    Poziom 36  

Jedno wyjście steruje czujka
    Drugie wyjście steruje przycisk
    Trzecie wyjście to logika lub (wejścia pierwsze lub drugie)

0
  • #11 27 Lut 2013 12:32
    Rysiek2
    Poziom 33  

...najprościej wyjściem 10 steruj wejście wirtualne ktorym następnie wyzwalaj bistabilny.
    albo :) jako wyjście awarii ustaw OUT-8 i podepnij się kabelkiem do niego z wejścia 2 ( na którym masz przycisk dzwonkowy)

Dodano po 4 [minuty]:

....ja bym zamiast wyjścia awarii wykorzystał wyjście "przeł.mono" i następnie wyjście "koniec sygn.wyjścia" którym sterowałbym wejście wyzwalające bistabilny.
    Byłoby bardziej "elegancko"

Dodano po 4 [minuty]:

.... i jeszcze drobiazg - gdybyś poodpinał się kabelkiem zrób to dla bezpieczeńtwa wyjscia przez rezystor np 330 om.

0
  • #12 02 Mar 2013 21:29
    dominator1982
    Poziom 12  

Witam

Próbowałem sposoby opisane powyżej. Niestety bez efektu Nie próbowałem jedynie przez fizyczne podpięcie wyjścia na wejście. Pytanie czy można wykonać wyłączenie pozostawionego oświetlenia poprzez sygnał awaria wejścia jak pisał humek. (posługując się logiką, bez spinania fizycznie wyjść na wejścia)

0
  • #13 02 Mar 2013 23:36
    Rysiek2
    Poziom 33  

....no to łopatologicznie wygląda to tak.
    Przyjmujemy:
    L-5 -> linia do której masz dołączony przycisk dzwonkowy
    L-4 -> linia na której wisi czujka w kuchni -ustawiony max. czas braku naruszenia 60 minut
    OUT-2 -> wyjście do którego masz dołączony przekaźnik załączający światło
    OUT-10 -> wyjście awaria L-4
    tyle masz na chwile obecną.
    Definiujesz:
    L-25 typ lini 8 (wg.wyjscia OUT-10) typ reakcji 47
    OUT-2 Bistabilny wyzwalany z linii 5 oraz z linii 25

..i tyle - powinno działać na stówę :)

0
  • #14 03 Mar 2013 16:13
    dominator1982
    Poziom 12  

Zaraz sprawdzę jak to działą, według mmnie tak zaprogramowana centrala spowoduje, że po godzinie nieobecności w pokoju w przypadku gdy światło jest nie zaplone, zostanie zapalone.

0
  • Pomocny post
    #15 03 Mar 2013 16:29
    Rysiek2
    Poziom 33  

... masz rację.
    w tej sytuacji jeszcze raz od początku:
    Definiujesz:
    L-25 typ linii 8 wg.wyjścia OUT-11
    OUT-11 = typ 46 OUT10 * OUT2
    OUT-2 Bistabilny wyzwalany z linii 5 oraz z linii 25

a teraz?

0
  • #16 03 Mar 2013 16:33
    dominator1982
    Poziom 12  

.... a teraz klikam pomógł, i to by było na tyle.

0
  • #17 03 Mar 2013 16:39
    Rysiek2
    Poziom 33  

....ja jednak zamiast wyjścia awarii wykorzystałbym wyjście "przeł.mono" i następnie wyjście "koniec sygn.wyjścia" którym sterowałbym wejście wyzwalające bistabilny.
    Oczywiście koniec sygnalizacji wyjścia pomnożony przez aktualny stan bistabilnego.
    Byłoby bardziej "rasowo" :)

0
  • #18 08 Mar 2013 15:06
    d2mac
    Poziom 9  

Witam

Mam podobny problem z zaprogramowaniem integry.

1.Wyjście bistapilne steruje oświetleniem
    2.Czujka PiR załącza wyjście bistabilne

Chcę uzyskać taki efekt iż gdy czujka jest naruszona min przez 1min to bistabilny jest załączony.Gdy jest naruszona kolejny raz w ciągu tej 1min to bistabilny dalej jest załączony dopóki jest ruch.Brak naruszenia czujki przez 1min wyłącza bistabilny.

Pozdrawiam

0
  • #19 08 Mar 2013 15:16
    Rysiek2
    Poziom 33  

Zrozumiałem, że światło ma się świecić jeśli czas pomiędzy kolejnymi pobudzeniami czujki jest mniejszy niż 1 minuta? Jeśli od ostatniego naruszenia czujki upłynie więcej jak minuta światło ma się wyłączyć, czy tak?
    Pytanie, czy po wyłączeniu światła, kolejne naruszenie czujki ma znowu zaświecić światło na 60 sekund?

0
  • #20 08 Mar 2013 15:22
    d2mac
    Poziom 9  

Witam

Dokładnie tak jak napisałeś.
    Nic dodać nic ująć.

Pozdrawiam

0
  • #21 08 Mar 2013 15:29
    Rysiek2
    Poziom 33  

..no dobrze, ale czy kolejne naruszenie czujki ma to światło kolejny raz załączyć?

Dodano po 3 [minuty]:

..mam nadzieję, że rozumiesz, kończy się ruch w pomieszczeniu, światło gaśnie i po chwili ktoś wchodzi do pomieszczenia i światło się załącza też od tej czujki, tak?

0
  • #22 08 Mar 2013 15:38
    d2mac
    Poziom 9  

Tak

Dopóki jestem w pomieszczeniu i czujka wykrywa mój ruch światło świeci przez min powiedzmy 2 min.Jeżeli nie ma ruchu przez 1min światło gaśnie.Kolejne naruszenie czujki (wejście do pomieszczenia) ponownie uruchamia światło.

0
  • #23 08 Mar 2013 15:40
    Rysiek2
    Poziom 33  

Zastosuj zamiast przełącznika bistabilnego, monostabilny wyzwalany z PIR . Ustaw monostabilny na czas 1 minuta.

0
  • #24 08 Mar 2013 15:52
    d2mac
    Poziom 9  

Ale czy taka zmiana będzie powodowała że jeżeli będę naruszał czujkę co pewien czas przebywająć w pomieszczeniu to monostabilny nie wyłączy oświetlenia po 1min.Chodzi o to że jeżeli czujka jest naruszana to światło świeci

0
  • #25 08 Mar 2013 16:12
    Rysiek2
    Poziom 33  

Czas monostabilnego w INTEGRZE jest kasowany przy każdym pobudzeniu.

0
  • #26 08 Mar 2013 16:50
    d2mac
    Poziom 9  

Ok. Dzięki za pomoc.

Wypróbuję i dam odpowiedż.

Pozdrawiam

0
  • #27 09 Mar 2013 10:10
    d2mac
    Poziom 9  

Witam
    Trochę z innej beczki.
    Posiadam moduł int-vmg.Wyczytałem iż moduł ten służy do odtwarzania komunikatów tylko lokalnie.Moje pytanie brzmi czy ten expander można wykorzystać do powiadomień telefonicznych o zdarzeniach?

0
  • #28 09 Mar 2013 18:00
    Rysiek2
    Poziom 33  

Oficjalnie się nie da.
    Nie robiłem tego nigdy ale myślę, że możnaby spróbować "oszukać" wejście przeznaczone na SM-2. Trochę inwencji :)

0
  • #29 09 Mar 2013 20:46
    d2mac
    Poziom 9  

Witam

Inwencję to ja posiadam ,ale wiedza na temat systemów alarmowych nie pozwala mi
    aż na tak "skomplikowane przeróbki"
    Złącze SM2 z tego co wiem to + zasilania , com - z tym nie ma problemu.
    podsłuch linii telef - nie muszę wykorzystywać
    sygnał m.cz - to np z wyj słuchawkowego int-vmg
    wyzwalanie - z tym mam problem - jak to podłączyć aby móc korzystać z dobrodziejstw 16 lub 32 komunikatów tego syntezera

0
  • #30 09 Mar 2013 21:00
    Rysiek2
    Poziom 33  

Tak jak napisałem, nie robiłem tego więc chętnie dowiem sie jaki był wynik Twoich prób.
    Uważam, że sposób podłączenia masz opanowany.
    Jeśli chodzi o programowanie to moduł INT-VMG identyfikowany jest jako expander wyjść.
    Jeśli do wyjść tego ekspandera przypiszesz określone zdarzenia i jednocześnie każde z tych zdarzeń zaznaczysz w powiadamianiu telefonicznym przez SM-2 to skutek wystąpienia tego zdarzenia będzie taki, że nastąpi procedura wybierania numeru telefonicznego i jednocześnie wygenerowanie komunikatu przez INT-VMG.
    Oczywiście musisz eksperymentalnie dobrać czas oczekiwania przed komunikatem albo go powtórzyć aby Integra zdązyła połączyć się z wybieranym numerem telefonu.
    Jeszcze raz zastrzegam,że tego nie sprawdzałem ale teoretycznie powinno działać.
    Pojawi sie oczywiście problem w sytuacji gdy Integra nie nawiąże połączenia ale o tym pomyślimy później.

0