Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rzęzi toska, ale na słuchawkach działa dobrze.

17 Lut 2005 17:22 999 7
  • Poziom 9  
    Witam!

Złożyłem toske w lewym kanale leci muza lecz rzęzi a na słuchawkach dzieła dobrze. Czy ktoś wie co jest??

Pozdrawiam!
  • Poziom 18  
    Miałem identyczny obajw również w Tosce... Bardzo dawno to było, więc napisze tyle ile pamiętam: W moim przypadku (pewnie w Twoim również) uszkodzone były tranzystorki sterujące (najprawdopodobniej to seria BC...). Na wszelki wypadek wymień oba, bo z tego co pamiętam były dwa. U mnie poprostu "zestarzały się" i któryś dostał upływności, podmiana wadliwego przyniosła tylko częściowy efekt, dlatego sugeruję wymienić oba :bye:
  • Poziom 25  
    Witam wiec tak mam podobny problem z tym ze to prawy kanal gra mi jak przesterowany ale jest troche przyciszony w porownaniu do lewego wymienilem wszystki tranzystory , tylko tyle ze na wejsciu w lewym sa bc 307A a w prawym wsadzilem bc 557B byla kicha teraz wsadzilem bc 177B i jest to samo , lewy kanal gra dobrze co mam zrobic
    pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Kiedy jest wyciszony to nie tylko jak podgłaszam to zaczyna razem z muzyką „rzęzić”

Dodano po 1 [godziny] 44 [minuty]:

A dlaczego w słuchawkach słychać lux a na kolumnie rzęzi
  • Poziom 34  
    Jeżeli masz schemat to popatrz gdzie jest wyjście sygnału na słuchawki.Najprawdopodobniej wyjście jest przed wzmacniaczem mocy.Wtedy oznacza to że padła końcówka.Popatrz czy głośniki do wzmacniacza są podłączone przez kondensator, czy trafo,czy galwanicznie.Jeżeli przez kond. - sprawdź go.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 34  
    Rzeczywiście nie miałem schematu,ale teraz ściągnąłem Toscę AWS-303(jest jeszcze AWS-307) i widzę jak to jest podłączone.Ponieważ słuchawki włączone są pomiędzy lewym i prawym kanałem przez rezystory,uszkodzenie jednego z kanałów może być trudno zauważone na słuchawkach.Jeżeli głośniki są dobre,a jeden z kanałów jest sprawny,to można przez porównanie napięć na poszczególnych elementach lewego i prawego kanału stwierdzić przypuszczalne miejsce uszkodzenia.Może okazać się że napięcia w obu kanałach są podobne,trzeba sprawdzić czy kondensatory w uszkodzonym kanale mają właściwą pojemność.
    Do szybkiej lokalizacji uszkodzenia najlepiej użyć oscyloskopu,a na wejscie podać sygnał akustyczny.W przypadku braku generatora można wykorzystać napięcie sieci z wyjścia trafo przez odpowiedni dzielnik(i najczęściej kond).Warunkiem pomiarów jest aby kolumny głośnikowe były sprawne.
    Przepraszam za zamieszanie.