Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino - badanie drgań (całkowanie przyspieszeń i prędkości)

kyjo89 25 Lut 2013 18:30 1545 3
  • #1 25 Lut 2013 18:30
    kyjo89
    Poziom 8  

Witam!
    Mam możliwość zrobienia projektu, w którym czujnik (najprawdopodobniej akcelerometr) badałby drgania elementu, a następnie za pomocą arduino wyświetlał na jakimś wyświetlaczu takie parametry, jak częstotliwość, przyspieszenie, prędkość, położenie, amplitudę, jakieś wartości maksymalne, minimalne, średnie, itp. Byłbym wdzięczny za jakąś opinię, czy to możliwe, czy sprzęt jest drogi, co można by zastosować, literatura tematyczna mile widziana. Cokolwiek, ktokolwiek wie! Zaznaczam, że nie jestem elektronikiem, a na arduino odpaliłem tylko mega podstawowe programy. Czas wykonania 4 miesiące.
    Z góry dziękuję za odpowiedzi.

0 3
  • #2 25 Lut 2013 18:42
    piotrva
    Moderator Mikrokontrolery

To jest projekt na zlecenie dla kogoś? Jeśli tak to czy to zaliczenie na uczelnię czy do wykorzystania gdzieś w badaniach? Jeśli tak to moim zdaniem jesteś zbyt mało doświadczony, żeby coś takiego komercyjnie wykonać - nie wiem co prawda jakie są Twoje zdolności do szybkiego przyswajania wiedzy, ale musisz uważać, żeby potem nie zawieść czyichś oczekiwań...
    A co do problemu to wszystko to jest do zrealizowania, ale trzeba znać szczegóły - jakie to będą drgania, jakie przyspieszenia, jakie amplitudy, jakie kąty wychylenia elementu. Bo wszystko to da się zrobić na akcelerometrze wykonując odpowiednie obliczenia, ale wszystko trzeba bardzo dobrze przemyśleć - bo przy pewnych wartościach i szybkościach zmian parametrów AVR się już nie wyrobi. Tym bardziej obudowany w Arduino.
    Dalej - czy to ma być 1 czujnik - bo możesz poprawić sobie parametry i ułatwić zadanie stosując dodatkowo np. tensometr do określania wychylenia.

---

konkrety - poszukaj jakiegoś akcelerometru, najlepiej z wyjściem cyfrowym typu SPI, a potem sięgnij po dobrą książkę do fizyki (żeby dokładnie poznać opis ruchu drgającego), odpowiednio dobierz położenie akcelerometru, zastanów się czy w którąś składową nie będzie Ci wchodziło przyspieszenie ziemskie, potem poczytaj o całkowaniu metodą prostokątów...
    Jeśli możesz to do
    czytania i opracowywania jest sporo i jak już powiedziałem - nie mówię że nie dasz rady, bo Cię nie znam, ale sam zastanów się, czy podołasz w tak krótkim czasie opanować bardziej zaawansowane obcowanie z procesorami AVR oraz przestudiowanie całej strony teoretycznej zagadnienia a potem przełożenie jej na grunt praktyczny...

0
  • #3 25 Lut 2013 18:54
    kyjo89
    Poziom 8  

Dziękuję za odpowiedź! Projekt ma być do szkoły. Drgania mają mieć amplitudę do 20cm, częstotliwość 2-20Hz, wiem troszkę o całkowaniu numerycznym w programach CASowskich sobie dawałem radę, to i w Arduino C ogarnę, a i od strony teoretycznej te drgania już wyznaczyłem i opisałem. Teraz czas na sprawdzenie moich wypocin. Położenie akcelerometru wyznaczone. Przyspieszenie ziemskie ma niewielki wpływ. Największy problem stanowi dla mnie arduino, bo studiuję na wydziale mechanicznym i takich rzeczy tam nie uświadczysz. A kwestia fajna i chętnie bym to zrobił. Czy mógłbym prosić dane o przykładowych akcelerometrach możliwych do zastosowania. Założeniem jest też minimalizacja kosztów, wiec nie wiem, czy w to brnąć. Arduino jest, więc stówkę można od kosztów odjąć.

Może ktoś też widział podobny projekt i może podesłać linka.

0