Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DEHNVentil M TNC 255 - poprawność połączenia

gitpusher 25 Lut 2013 20:58 9264 6
  • #1 25 Lut 2013 20:58
    gitpusher
    Poziom 8  

Witam
    Instalacja dotyczy domku jednorodzinnego. Sieć TN-C. Skrzynka pomiarowa z licznikiem umieszczona na słupie, do domu łącze kablowe 4-żyłowe. Punkt rozdziału PE-N został określony w warunkach przyłączenia jako RG w domu.
    Dom będzie posiadał instalację odgromową. Został wykonany naturalny uziom fundamentowy, bednarka wchodzi do garażu.
    Ze względu na to że przepust na kabel oraz bednarka jest na ścianie zewnętrznej garażu, a ogranicznik przepięć ma być jak najbliżej GSU postanowiłem umieścić dodatkową skrzynkę (może około 0,5m nad posadzką) przeznaczoną tylko dla FR oraz ogranicznika B+C (DEHNVentil M TNC 255) oraz tam wykonać punkt rozdziału PE-N. Dalej kablem 5-żyłowym do rozdzielni głównej na drugiej ścianie - tam już różnicówki i eski dla parteru. Planuję także w przyszłości mniejszą rozdzielnicę dla poddasza.

Naskrobałem na szybko schemat połączeń:
    Bardzo prosze o wszelkie uwagi odnośnie poprawności wykonanych połączeń.
    Czy ogólnie to dobry pomysł w tym wypadku żeby to rozdzielić na dwie skrzynki, czy gra nie warta świeczki i wszystko umieścić w rozdzielnicy głównej (kabel z GSU miałby wówczas kilka metrów zamiast kilkudziesięciu centymetrów).
    Zdaję sobie sprawę że rozdział PEN powinien być zrobiony tak że jest jeszcze szyna N, ale w tym wypadku nie ma tam dodatkowych aparatów więc przyjąłem że od razu z PE wychodzę przewodem N do kabla wychodzącego do RG.
    W kablu do RG jest także żyła PE, czy w związku z tym ona wystarczy w RG czy lepiej dodatkowo połączyć samą rozdzielnicę główną także dodatkowym przewodem po posadzce do GSU? Będzie to to samo pomieszczenie ale ściana po drugiej stronie tak aby było w bardziej centralnej części domu.

Proszę o zachowywanie zasad poprawnej polszczyzny i właściwej pisowni jednostek, symboli i nazw technicznych. Wielkość liter ma znaczenie!
    W tytule tematu też.
    [retrofood]

26.02: Aktualizacja schematu

0 6
  • #2 25 Lut 2013 22:42
    INTOUCH
    Poziom 30  

Kolego.
    Wiesz czym się rożni GSW od GSU?
    GSW - to główna szyna wyrównawcza.
    GSU - to główna szyna uziemiająca.

0
  • #3 26 Lut 2013 14:08
    gitpusher
    Poziom 8  

Dziękuję za zwrócenie uwagi - faktycznie miałem błąd - oczywiście mam tutaj na myśli szynę GSU.

0
  • Pomocny post
    #4 26 Lut 2013 16:21
    zdzisiek1979
    Poziom 36  

Nie wiem, to będzie coś w tym stylu DEHNVentil M TNC 255 - poprawność połączenia
    Na twoim obrazku jest PEN podpięty pod szynę GSU raczej powinno być GSW.
    PEN dajesz na szynę " podziału " na N i PE i do tej szyny podpinasz ochronnik do zacisku PEN jak najbliżej a do drugiego zacisku z symbolem uziemienia uziemienie czyli łączysz z GSW.
    Na rysunku pominąłem podłączenie faz wejście wyjście.

0
  • #5 27 Lut 2013 11:04
    gitpusher
    Poziom 8  

Wstawiam jeszcze raz poprawiony schemat:

Zdublowałem dodatkowo połączenie szyny GSU z szyną podziału PE-N.
    Chyba nie zaszkodzi a według postu kolegi kasprzyk producent tak sugeruje to wykonać.

0
  • Pomocny post
    #6 27 Lut 2013 15:28
    Miniax
    Poziom 30  

Według mnie bezsensownie jest zdublowany przewód między GSW, a szyną PE, a w zasadzie z tego rysunku, że jest to szyna PEN.
    Dlatego rozwiązanie kolegi Zdzisiek jest dobre. Usuwamy bezpośrednie połączenie szyny GSW z szyną PEN i łączymy przez ochronnik.

0
  • #7 27 Lut 2013 17:19
    gitpusher
    Poziom 8  

Rozumiem i dziękuję za wyjaśnienia :)

0