Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LED Cube 8x8x8 z modułem GSM spawdzenie układu

25 Lut 2013 21:37 5451 19
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie
    Mam nadziej że temat umieściłem w prawidłowym miejscu jak nie to proszę o przeniesienie.

Buduje kostkę Led Cube 8x8x8 . Wzoruje się na schemacie (by chr) ze strony instructables dołączyłem projekt eagle oryginału i plik z moimi przeróbkami jednej z płytek. Do kostki chcę podłączyć moduł GSM
    Sonny Eriscsson gr64 moduł skorzystałem ze schematu podłączenia umieszczonych w temacie
    Link
    Dodałem trochę zmian w projekcie i nie wiem czy przy tym podłączeniu będę mógł się komunikować z modułem GSM za pomocą komend AT. Nie znam się na tyle na elektronice aby sprawdzić dokładnie układ i dobrane elementy nie chciał bym wytrawić płytki z jakimś bykiem czy z niedziałającym układem więc proszę o sprawdzenie układu tzn

zaznaczyłem elementy przeze mnie dodane do sprawdzenia pomarańczowym zaznaczeniem na zdjęciu

Schemat przerobiony avr z modułem GSM

- zamiast wszystkich tranzystorów T2N2222 chcę użyć BC337-40
    - czy prawidłowe układy ze stabilizatorami
    - czy komunikacja z modułem gsm będzie chodzić tak połączona
    - zamierzam zasilać układ zasilaczem transformatorowy 5V 1A czy wystarczy
    - dobrane rezystancje rezystorów przy w/w zasilaczu

Slot karty sim zostanie umieszczony na module GSM jak i podłączona antena do złącza umieszczonego również na module GSM.

Na prośbę dondu
    wersje graficzne załącznika
    Shcemat oryginalny
    Schemat oryginalny multiplex
    (schemat multiplex wrzuciłem do zrozumienia układu , w mojej wersji nie robiłem jakiś według mnie jakiś istotnych zmian dla tego nie umieściłem)
  • IGE-XAO
  • Poziom 10  
    Udało mi się wstawić zdjęcia po zmianie formatu zdjęcia i wielkości, zładowały się prawidłowo na serwer.
    W temacie teraz są projekty w eagle w załącznikach , i w poście zdjęcia graficzne tych projektów.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    1. Do filtracja zasilania mikrokontrolera używaj 100nF a nie 1uF: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/zasilanie-mikrokontrolera.html

2. MAX232
    - nie masz podłączonych pinów zasilania 15 i 16.
    - dlaczego taki typ konsdensatorów i dlaczego o takiej wartości?

3. Gniazdo ISP niekompatybilne ze standardem - prędzej czy później to się zemści.
    Dodatkowo taki rozkład pinów na schemacie (brak kolejności) także lubi się mścić :-)
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/isp-co-to-takiego.html

4. Pytasz o stabilizatory, ale na schematach ich nie ma.

5. cyt: "Czy 1A wystarczy?" - na schemacie nie ma informacji, które pozwoliłyby określić pobór prądu całości przy wszystkich zapalonych LED. Musisz to policzyć.

6. Nie wszystkie elementy mają podane wartości.
  • Poziom 10  
    Dziękuje za cenne informacje
    Cytat:
    1. Do filtracja zasilania mikrokontrolera używaj 100nF a nie 1uF: =

Na zdjęciu słabo widać tą kropkę pisze .1uF czyli 100nf . Z materiału podesłanego wyczytałem że do układu max232 powinien być kondensator jeszcze jeden 100nf na piny 16 i 15 ?.
    - Czy brakuje przed stabilizatorem 5V większego kondensatora i po stabilizatorze 3,3 v kondensatorów ?

Cytat:
    2. MAX232
    - nie masz podłączonych pinów zasilania 15 i 16.
    - dlaczego taki typ konsdensatorów i dlaczego o takiej wartości?

To niestety zdjęcie z programu Eagle i przy schemacie ideowym widzę że on niektórych pinów zasilających nie wyświetla . W projekcie ścieżek są one podłączone 15(masa) i 16 (+5v)
    Dodałem jeden kondensator zgodnie z kartą katalogową
    karta katalogowa max232
    Ze względu na to iż nie pokazuje eagle w/w pinów zasilania max232 projekcie ścieżek lepiej widać zmiany graficznej interpretacji
    Widok druku schematu avr

Cytat:
    3. Gniazdo ISP niekompatybilne ze standardem
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/isp-co-to-takiego.html

Zmieniłem zgodnie ze podanym linkiem

Cytat:
    4. Pytasz o stabilizatory, ale na schematach ich nie ma.

Stabilizatory schowały się tam w lewym górnym rogu :D
    L7805ABV +5V do całego układu
    LF33CV + 3.3 V do zasilanie tylko modułu gsm

Cały układ chce zasilacz zasilaczem 5V ale chcę aby mimo wszytko był też stabilizator 5 V gdyż nie wiadomo czy nie będę zmuszony użyć zasilacza o innych parametrach napięciowych

Cytat:
    5. cyt: "Czy 1A wystarczy?" - na schemacie nie ma informacji, które pozwoliłyby określić pobór prądu całości przy wszystkich zapalonych LED. Musisz to policzyć.

W jednym cyklu z ośmiu może przez krótką chwile świecić 64 diody każda z nich 20mA = 1,280A czyli trochę mało jak na zasilacz który planuje ? z tym że niepotrzebna mi nominalna jasność diody wręcz przeciwnie świecą za mocno .
    - czy będzie duża różnica w świeceniu między sobą
    - czy w ogóle będzie działać tak przeciążony układ

Schemat ideowy avr+ moduł gsm ( moja modyfikacja)
    (Uwaga w SV3 zostano połączone zworkami piny: 6 z 5 , 4 z 3 )

może się przyda do analizy
    strasznie zagmatwany :D
    Widok druku schematu avr ( niebieskie ścieżki to zwory ze srebrzanki - płytka jednostronna)

schemat ideowy płytki multiplexer
    SV2 podłączanie warstw katod diod na każdej z ośmiu warstw 64 diody
    diody podłączone anody do rezystorów od R1 do R64 każdy 100 ohma

Cytat:
    6. Nie wszystkie elementy mają podane wartości.

Uzupełniłem schemat. Obok np rezystorów są oprócz nr kolejnych wartości ich szarym kolorem chyba że się nie dało to zielonym i reszta elementów podobnie. Mam nadziej że wystarczy. jak nie to dopisze co trzeba.
  • IGE-XAO
  • Poziom 10  
    Nie do końca były naniesione poprawki. Edytowałem i obecnie są już z poprawkami w poście wyżej ale widzę że chyba cudu nie zrobiłem :(

Oprócz tych pytań w poście wyżej :
    -czy zamiana tranzystorów T2N2222 na BC337-40 nie zmienia nic ??
    -czy będzie możliwa komunikacja przy takim podłączeniu Max232 - wysyłanie komend AT i odbieranie treści sms z modemu gsm przez atmege
  • Poziom 12  
    Witam
    Po pierwsze wyrzuć MAX232 jeśli nie chcesz spalić modułu GSM. Wyjścia MAX 232 +12V -12V, natomiast modułu GSM VREF-0.4V 0.4V. W linku do tematu który podałeś na początku jest datasheet, a także przykładowy schemat podłączenia do mikrokontrolera. Nie napisałeś jaki dokładnie jest to moduł, a że występuje on w paru wersjach nie wiadomo którą posiadasz. Ta informacja jest potrzebna do ustalenia jaki poziom sygnałów logicznych jest akceptowalny przez moduł.
    Po drugie brak kondensatorów filtrujących przy zasilaniu 3,3V
    Po trzecie spadek wymagany napięcia na stabilizatorze LM7805 wynosi 2V więc musisz zasilać napięciem co najmniej 7V.
    Zmineń oznaczenia kondensatorów z .1uF na 100nF poprawia to czytelność schematu

Napiszę więcej w weekend
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Dziękuje za włączenie się do tematu i cenne informacje

Christophorus napisał:
    Odnośnie samego rysunku płytki drukowanej to ścieżki są na niewłaściwej warstwie płytki drukowanej - górnej (top) kolor czerwony. Chyba, że to celowe działanie lub zostały zamienione kolory warstw w programie Eagle.

Z ustawień mojego Eagle to :czerwony top , niebieski to botton .Rzut od strony elementów . jak wydrukuje odbije na laminacie i wytrawie to sądzę że będzie dobrze.

Cytat:
    Po pierwsze wyrzuć MAX232 jeśli nie chcesz spalić modułu GSM. Wyjścia MAX 232 +12V -12V, natomiast modułu GSM VREF-0.4V 0.4V. W linku do tematu który podałeś na początku jest datasheet, a także przykładowy schemat podłączenia do mikrokontrolera. Nie napisałeś jaki dokładnie jest to moduł, a że występuje on w paru wersjach nie wiadomo którą posiadasz. Ta informacja jest potrzebna do ustalenia jaki poziom sygnałów logicznych jest akceptowalny przez moduł.

Model modemu to Sony Ericsson GR64
    KRD 104 1031/30
    (jest fabrycznie bez slotu na kartę SIM, są widoczne punkty lutownicze na modemie dolutuje slot)
    Manual

W oryginalnym schemacie który przerabiam ( jest w pierwszy poscie) Max232 wstępuje do komunikacji atmegi z PC nie myślałem że zmiana pc na modem przysporzy tyle zmian :/. Trochę cie pogubiłem.
    Może tak to opiszę:
    Chcę aby atmega się komunikowała z modem GSM (wykorzystując komendy AT) generalnie czytanie sms ) Ale także chcę mieć możliwość odłączenia modemu GSM od atmegi (patrz zworki na złączu SV3 , gniazdo do podłączenia kabla lub zworki ) i podłączenia kabla RS232 do modemu GSM i komunikacja PC modem GSM i trzeci wariant komunikacja Atmega PC

Drugi punkt
    kondensator przy stabilizatorze LF33CV elektrolityczny 10uF ?
    opis LF33CV

Trzeci punkt
    Widzę że nie obejdzie się bez zmiany zasilacza :(

Schemat ideowy płytka avr + moduł gsm (moja modyfikacja)

Schemat druku płytka avr + moduł gsm (moja modyfikacja)

schemat ideowy płytki multiplexer
    TU bez zmian
  • Poziom 10  
    Christophorus Pozamieniałem z top na botton (a zwory z botton na top) Powinno być teraz dobrze. Tylko gorzej z tym podłączeniem co opisałem modemu GSM.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    No nie powiem żeby to było lepiej dalekie to od ideału bardzo dalekie. piny ATMEGI nachodzą na ścieżki lub prawie nachodzą linie zasilania strasznie cieniutkie a prądy będą znaczne, płytka strasznie wielka, przelotek od groma zupełnie niepotrzebnych.

Żeby nie być gołosłownym wersja bez modułu GSM (wyprowadzone na dodatkową płytkę sygnały RxD, TxD, +5V)
    LED Cube 8x8x8 z modułem GSM spawdzenie układu LED Cube 8x8x8 z modułem GSM spawdzenie układu
  • Poziom 10  
    Christophorus - nie dopatrzyłem przy zmianach :/ tego że brak połączenia connectora od GSM do ścieżek. Dzięki

tietom Dziękuje za pomoc, zmiany i projekty

Co do reszty to dzięki za pomoc w podłączeniu tego modemu. Jednakże potrzebował bym też podłączenia Modem Gsm --> kabel Rs232--> komputer PC bez udziału atmegi (jeśli trzeba mogę zrezygnować z podłączenia PC -> atmega, )
    Koniecznie tak jak pisałem Atmega -> GSM i GSM ->PC

W jaki sposób dobrać rezystory do tranzystorów Mosfet R23 , R24 ?

Co do projektowania ścieżek to się dopiero uczę ( nie są za piękne :D). Nie umiem jeszcze robić takiej "ogólnego GND wypełniającej również wolne przestrzenie " ale to już sobie znajdę w jakiś tutorialu to może będzie to trochę lepiej jak się podszkolę

Co do wielkości płytki musi pozostać 200x200mm ponieważ chcę umieść jedną płytkę avr_miltiplexer z diodami nad drugą , gdzie rozmieszczenie złącz SV1 i SV2 musi pozostać w tym samy miejscu na obu płytkach ponieważ będą wpinały się górne z dolnymi . Z racji miejsca chce umieścić też tam moduł GSM

coś na model tego zdjęcia które spreparowałem

oznaczyłem rezystory które nie wiem jakie mają być

Co do mojego max232 (odnośnie doboru kondensatów)
    mój max
    ILX232N
    Opis
    z tego wynika że kondensatory powinny być 1uF ?

W załączniku świeższy projekt w eagle - nie umieściłem jeszcze złącza sim, spróbuje te złącza na samym modemie wyprowadzone do złącza sim( nie zrobiony projekt ścieżek do druku)
  • Pomocny post
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Sprawdzanie tzw. makaronów" jest koszmarne. naucz się rysować schematy czytelnie: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/jak-projektowac-czytelne-schematy.html

Gniazdo ISP jest niezgodne ze standardem. Pomyliłeś "strony" pinów: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/isp-co-to-takiego.html

Rezystor R2 nie może mieć takiej wartości. Musi być większa od 4,7k.
  • Poziom 10  
    dondu Poprawiłem z tym Avr ISP pomyliłem wtyczki :D

Wznawiam pytania
    - czy mogę zamiast wszystkich tranzystorów T2N2222 użyć BC337-40
    - w jaki sposób dobrać rezystory do tranzystorów mosfet
    - jak dodać możliwość podłączenia Komputer -modem GSM za pomocą rs232
    z uwzględnieniem co wcześnie pisałem
    przypominając :na tej samej płytce avr_board , płytka 200mm na 200mm i złącza SV1 i SV2 niemożna przestawiać

w załączniku świeższy projekt ideowy ( projekt ścieżek druku nie zrobiony)
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    O schemat już ładnie narysowany szybko się uczysz to dobrze schemat z mosfetami narysowałem żebyś wiedział że jest problem z konwersją poziomów logicznych między ATMEGĄ a modułem GSM powinien być bardziej w stylu

co do zmiany tranzystorów zależy od prądu jaki będzie przez nie przepływał

w orginalnym projekcie prąd pojedyńczej diody ograniczony jest do 20mA więc maksymalny prąd wyniesie 1,28A zmień rezystory ograniczające prąd diody na płytce multiplexera do 300 jeśli będą to niebieskie diody tak jak w orginale( bo nie podałeś jakich diod zamierzas użyć) to prąd diody spadnie do około 6,7mA wtedy bez problemu możesz zmienić 2N2222 na BC337-40
    Dalej są błędy na schemacie:

MAX232 podłączona nóżka 7 a powinna być 13, brak kondensatora filtrującego 100nF

Złącze zasilania podpięte wyprowadzenie 3 do masy powinno być 2 lub 2+3(wyprowadzenie nr 3 służy do sprawdzania czy włożona jest wtyczka do złącza jeżeli nie to wyprowadzenie 3 jest zwarte do 2)
    kondensator C13 zwarłeś wyprowadzenia kondensatora (zielona linia przebiegająca przez kondensator
    VCC przed R1 nie za R1

ISP dalej błędnie
    1 MOSI
    2 VCC
    3 NC
    4,6,8,10 GND
    5 RESET
    7 SCK
    9 MISIO

Sterowanie Katodami diod za mała wartość rezystorów ograniczających prąd (okło 1K)

podłączenie GSM-PC

Jeśli zamierzasz wykonać taką wielką płytkę warto wtedy przenieść całość na jedną płytkę tzn. połączyć płytkę mikrokontrolera i multiplexera w jedną
  • Poziom 10  
    Po dłuższej przerwie (praca ,praca) :/
    tietom naniosłem poprawki poza przełączaniem na Gsm-> PC
    Co do tego konwertera poziomów logicznych ciężko mi będzie dostać SN74LVC...
    zamieściłem inna konwersje mam nadzieje że dobrze.
    Co do umieszczenia wszystkiego na jednej płytce to już będzie za późno bo już ta multiplex mam gotową, a i tak wole żeby diody były osadzone na płytce jak na tym spreparowanym zdjęciu co przesłałem.
    Dzięki za cenne uwagi i wykrycie błędów

w załączniku schemat avr_board z poprawkami