Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor LCD Jako Odbiornik DVBT

inmo 25 Lut 2013 23:48 3672 8
  • #1 25 Lut 2013 23:48
    inmo
    Poziom 9  

Witajcie. Trochę odświeżę temat.
    Zakupiłem swego czasu monitor LCD TFT i miałem zamiar wbudować w meble - projekt przeleżał się parę miesięcy bo stanąłem nad problemem wybudzania go ze stanu uśpienia..
    Monitor posiada tylko wejście VGA (15pin D-SUB). Jako źródło sygnału chcę dać tuner DVB-T z wyjściem RGBs (R,G,B,Csync,GND) poprzez prostą przejściówkę na LM1881N rozdzielający sygnał Csync na Hsync i Vsync.
    Wszystko mam właściwie spięte tylko nie mogę wybudzić monitora ze stanu uśpienia.
    Czy orientuje się ktoś co może wybudzić ten monitor?

Moderowany przez _PREDATOR_:

Post wydzieliłem!
    Proszę nie podpinać sie pod archiwalne tematy!

0 8
  • #2 26 Lut 2013 19:54
    mn997
    Poziom 23  

Czy sprawdzałeś pod prawidłowym sygnałem na wtyczce vga ?

0
  • #3 07 Mar 2013 00:29
    inmo
    Poziom 9  

tak - sprawdziłem, ale o tym na końcu, bo może jeszcze inny jest gdzieś błąd (np w dopasowaniu sygnałów).
    Schemat zrobiony wg tego opisu
    Monitor LCD Jako Odbiornik DVBT
    Połączenie proste, w zasadzie nie ma co zepsuć. Zamieniłem tylko PIN 19 z 20 bo po stronie SCART założyłem gniazdo a nie wtyczkę, a to jest odwrotnie (19 jest wejściem dla jednego a wyjściem dla drugiego)

Znalazłem wersję bardziej rozbudowaną, ale nie ma gwarancji, że monitor pod nią się wzbudzi. SCART2VGA wersja rozbudowana

a wracając do pytania kolegi
    Mój LCD ma wyprowadzoną wtyczkę D-SYB na 12 pinowym kablu. Odpiąłem wszystkie przewody od tego kabla poza taką dziewiątką
    1,2,3,6,7,8,10,13,14 odpowienio(R,G,B,RGND,GGND,BGND,GND,HSync,VSYNC) - podłączyłem do komputera i monitor działa. Wybudza się prawidłowo. Mimo że brakuje sygnałów DDC.
    Sprawdziłem poziomy sygnałów na wyjściu karty graficznej, Na RGB ma około 500mV, na HSync i VSync miernik wariował, ale powiedzmy że jakiś sygnał jest około 2V
    Sprawdziłem w tunerze DVB-T - NA RGB ma około 700mV, po LM1881N na HSyncu i VSyncu około 1,7V więc podobnie.
    Wiem, wiem - nie sprawdza się tych napięć miernikiem tylko oscyloskopem - ale nie mam go, dlatego pewnie te dane będą zakłamane.
    8 nóżka Eurozłącza wystawia 3V napięcie - wg producenta układu powinno być około 5-12V. Dałem zasilacz zewnętrzny i puściłem bezpośrednio na zasilanie układu i ekran się niby wzbudził, ale nie ma obrazu (tzn włącza się i wyłącza niebieski ekran, ale nie sygnalizuje już że kabel nie podłączony)
    Czy LM1881N dopasowywuje poziom sygnałów (w TV Csync ma 07-1V a w monitorze powinno być około 5V).
    Jutro posprawdzam jeszcze inne rozdzielczości - są jakieś ustawienia w menu tego tunera. Dzisiaj już mam dość "zabawy"

0
  • #4 07 Mar 2013 01:18
    TMC
    Poziom 14  

Może to jakiś bardzo inteligentny monitor lcd i byle "badziewny" sygnał niegodzien jest według niego do wyświetlenia. Ergo spróbuj z innym monitorem najlepiej prostackim najlepiej bańkowym.
    Pozdrawiam

0
  • #5 14 Mar 2013 23:01
    inmo
    Poziom 9  

No niestety też nie działa. Sprawdzałem na różnych monitorach.
    Nie wiem o co chodzi z tym co pisze sprzedawca, że monitor musi mieć funkcję PROGRESIV SCAN (na ang stronach nazywają to horizontal scan rate).

Znalazłem na drugim końcu lądu azjatyckiego taki
    konwerter i z tego co piszą to powinien zadziałać, ale cena powala :).
    Może ktoś z Was orientuje się czy są jakieś gotowe układy scalone coś na kształt
    MC1377 (zamienia z RGBS na Composite Video)
    AD723, AD724 i AD725 (z VGA na Composite Video i S-Video), tylko który działa odwrotnie czyli z RGBS (Euro Scart) na VGA.

0
  • #6 15 Mar 2013 07:54
    media-wideo
    Poziom 17  

Sygnał z tunera znacznie się różni od komputerowego. Takim podłączeniem nic nie zdziałasz. Inne sygnały, a właściwie częstotliwość odchylania.

0
  • #7 15 Mar 2013 08:45
    inmo
    Poziom 9  

przecież częstotliwość odchylania dla PAL jest 60Hz, a monitor przy tej częstotliwości działa. Ale nawet zakładając, że nie działa to może jest jakiś scalak konwertujący z powiedzmy 50-60Hz do 72Hz.

0
  • #8 15 Mar 2013 09:42
    media-wideo
    Poziom 17  

Pionowego może i tak, ale chodzi o odchylanie poziome, które w TV ma wartość 15625 Hz.

0
  • #9 15 Mar 2013 10:21
    inmo
    Poziom 9  

no to w takim razie nie pozostaje nic innego jak tylko podłączyć przez konwerter.
    Znalazłem coś takiego:
    Link - niby bardzo blisko, ale to nie to co szukam i chyba koszt przewyższy koszt gotowego układu za około 100zł :(

Ale tutaj jest chyba to co potrzebuje - tylko pewnie cena powali
    ADV7403

i jeszcze tutaj
    AL260

i tutaj
    NTSC(YC/RGB) to VGA Scan Converter

i tutaj
    Link

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME