Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Egzamin Zawodowy Technik Elektronik Czerwiec 2013

marekzs3 18 Cze 2013 14:06 66420 374
    PawełS1717
    Poziom 17  
    W razie jakichkolwiek wątpliwości co powinno znaleźć się w pracy załączam kryteria oceniania dla egzaminu z 2011 roku (tak to nimi posługiwali się egzaminatorzy).
  • IGE-XAO
    Iryseq
    Poziom 9  
    Witam.

Nie jest źle od 64% Elektronika, 70% PP...

I parę pytań:

Jak się liczy wynik ? dodaje Elektronike i PP i dziele na pół ? Tak dostane na papierze ?

Posiada ktoś egzamin praktyczny z lat 2008-2012 z rozwiązaniami ? Po chomikach chodzę a tam albo rozwiązania, albo same testy i ciężko mi ogarnąć to wszystko.

Poza tym widzę, że obstawiacie bramki albo przerzutniki, może coś poczytam o tym, chyba że ktoś posiada ciekawe notatki i mógłby zapodać :)

Jeżeli zdałem tylko pisemny, to praktykę za rok czy od nowa oba ?
    p1899
    Poziom 2  
    jeśli zdasz pisemny, a nie zdasz praktyki to tylko praktykę poprawiasz
    dragunoov
    Poziom 12  
    Dodam też coś od siebie a mianowicie mój wykaz działań w którym zawarłem chyba wszystko co można by zrobić podczas pracy. W miejsce [...] trzeba wstawić to co akurat badamy w projekcie np. generatora, przetwornicy DC/DC itp.
    Wykaz działań związanych z uruchomieniem i sprawdzeniem działania […]
    1. Sprawdzenie stanu technicznego stanowiska pomiarowego
    2. Zapoznanie z dokumentacją techniczną […] i jego parametrami znamionowymi
    3. Określenie warunków zasilania
    4. Określenie mierzonych charakterystycznych parametrów [..] na podstawie danych technicznych i załączonej dokumentacji
    5. Narysowanie schematów pomiarowych do uruchomienia i sprawdzenia […]
    6. Sporządzenie wykazu aparatury kontrolno pomiarowej
    7. Połączenie układów pomiarowych z zachowaniem bezpieczeństwa
    8. Wstawienie właściwych zakresów pomiarowych przyrządów pomiarowych, rezystancji dzielników napięciowych i ograniczników prądowych
    9. Wykonanie pomiarów
    10. Zapisanie wyników pomiarowych
    11. Obliczenie charakterystycznych wielkości elektrycznych […]
    12. Wykreślenie lub narysowanie charakterystyk (jakich np. Uwy=f(Uwe)) […]
    13. Porównanie uzyskanych wyników pomiarów i obliczeń z danymi technicznymi […]
    14. Opracowanie wniosków o prawidłowości działania […]
    15. Opracowanie wskazań eksploatacyjnych dla użytkownika […] wynikających z warunków zasilania, obciążenia.

Powodzenia jutro.
    Kuba-93
    Poziom 16  
    a jak wygląda sprawa z kalkulatorem na jutro, prosty czy naukowy??
  • IGE-XAO
    Supersonik93
    Poziom 8  
    Podane jest, że kalkulator, więc nie ma określonego jaki, więc może być naukowy. Co roku u mnie w szkole używało się naukowego;)
    Iryseq
    Poziom 9  
    u mnie napisane, prosty kalkulator, ołówek, gumkę i linijkę + dowód :)
    dragunoov
    Poziom 12  
    W oficjalnych wytycznych jest podane kalkulator. Więcej informacji w linku pozycja 72. A naukowy czy prosty twój wybór ważne aby był to kalkulator. Pozdrawiam.
    Link
    matiu15
    Poziom 11  
    po co ołowek? rysujemy wszystko dlugopisem nie?
    dragunoov
    Poziom 12  
    Jeśli by nie było gotowych plansz na charakterystyki to bym je rysował ołówkiem, drobny błąd w skali i mam rysować nową? Tak samo charakterystyki można najpierw naszkicować ołówkiem a potem poprawić długopisem. Więc ołówek przydatny jak dla mnie ponieważ nie jestem aż tak dobry, aby nie popełniać błędów.
    Iryseq
    Poziom 9  
    czyli liczy się to co długopisem tak ? na Pracowni zawsze charakterystyki rysowaliśmy ołówkiem -.-
    matiu15
    Poziom 11  
    Pomysl dragunoov'a jak najbardziej korzystny. Warto tak postepowac, chociazby dla estetyki.
    dragunoov
    Poziom 12  
    Faktycznie są niejasności nigdzie nie pisze jaki kolor długopisu, choć każdy mówi, że czarny. A co z tego, że mam ten magiczny ołówek jak nie wolno mieć temperówki. To jakaś paranoja niech mi pęknie grafitowy rysik i mogę go odłożyć. Stąd wezmę co najmniej dwa identyczne i niedozwoloną temperówkę jako zabezpieczenie ostateczne w kieszeń.
    metylopentan
    Poziom 14  
    Macie jakieś podpowiedzi dotyczące sformułowania tematu? Z tym też jest wiele niejasności. Zwykle na próbnych egzaminach, jeśli w treści było "opracuj projekt realizacji prac związanych z..." to i mój temat brzmiał "Projekt realizacji prac związanych z..." ;) Myślicie, że to dobry pomysł?
    Co z numeracją stron, bo z tym też były kłopoty?
    dragunoov
    Poziom 12  
    Bazując na kluczu z 2011 roku.
    "TYTUŁ PRACY EGZAMINACYJNEJ wynikający z treści zadania i załączników uwzględnia:
    1. Zakres prac np. uruchomienie; sprawdzenie działania, badanie itp.
    2. Nazwę urządzenia elektronicznego np. generator "
    Przykłady:
    -Projekt realizacji prac związany z uruchomieniem i sprawdzeniem działania selektywnego filtru akustycznego wykonanego w oparciu o układ scalony TOL72.
    -Projekt realizacji prac związany z uruchomieniem, sprawdzeniem działania i pomiarami przetwornicy DC/DC podwyższającej napięcie, zbudowanej w oparciu o układ scalony LM2577.

Jak widać dobrze myślisz, a treść zadnia praktycznie jest identyczna, wystarczy odpowiednio przekształcić i będzie na pewno dobrze.

Numeracja stron czy to można zrobić źle, jak byś tego nie zrobił musi być dobrze ważne aby było to czytelne, estetyczne i w właściwym miejscu ( chociażby na dole strony).
    Killswitch
    Poziom 9  
    Podobno że jest 33% szans że trafi się test z automatyki i tam się chyba nie robi charakterystyk. Tylko jak wtedy to rozwiązać? Nigdy w szkole takiego testu nie robiliśmy a w sieci też nie znalazłem :(
    dragunoov
    Poziom 12  
    Z automatyki czemu nie, może być o budowie kosmosu, najważniejsze wiadomości będą podane jak to co badamy działa, ogólny plan pracy też, potrzebne wzory i ich objaśnienia. Stąd nie ma się co martwic na zapas.
    KKonradev2
    Poziom 15  
    Jak dadzą automatykę w co szczerze wątpię to wychodzę i trzaskam drzwiami.

Automatyka to w 4 klasie była lekcja hałasu i innych zabaw rozrywkowych :D
    Killswitch
    Poziom 9  
    KKonradev2 - u mnie było tak samo :D

Też szczerze wątpię że jeśli trafi się taki temat to zdam. A tak właściwie to poprawka jest w styczniu czy za rok?
    metylopentan
    Poziom 14  
    To tylko ja na automatyce programowałem PLC, bawiłem się regulatorami z PT100 i klockami lego...? :?

Numeracja stron - chodziło mi oczywiście czy puste strony (jeśli zostaną) to też numerujemy? :P
    Killswitch
    Poziom 9  
    Na specjalizacji to co innego, też mieliśmy PLC, siłowniki pneumatyczne i Mindstormy, ale na układach automatyki to cały czas delta Diraca i tyle.
    KKonradev2
    Poziom 15  
    Nie no PLC miałem, Omrona, Logo, Simatica ;Dale ten regulator pierwszy raz na oczy widze. Nie no automatyki ni będzie.
    metylopentan
    Poziom 14  
    Ja dla odmiany na specjalizacji grałem w karty i rozwiązywałem krzyżówki :D
    Ja miałem schneider'a, omrona i ge fanuc :)
    PT100 to nie regulator... :D
    Iryseq
    Poziom 9  
    A może jest związek między praktycznym a teorią :D ? Np był PLC w teorii to w praktyce też może być :D

Kto objaśni jak rysować schemat ? Po środku badany układ - nad nim zasilacz, po prawej od układu generator, a po lewej OSC tak ? A co z V,A,W itd. ;/ To chyba najgorsze...
    wielgo13
    Poziom 10  
    Dla mnie większym problemem będzie opis wykonania pomiaru...
    metylopentan
    Poziom 14  
    Iryseq to chyba nie ma większego znaczenia, byleby były odpowiednio połączone. Ja na przykład rysuję schematy od lewej do prawej (po kolei: zasilacz na wejście, badany układ, mierniki na wyjściach).
    Mało prawdopodobne, żeby był PLC :P
    KKonradev2
    Poziom 15  
    E nie :D Tłumaczysz jak debilowi :D Schemat się robi do otrzymania pomiarów które oni podają w tabelach?

Ale automatyki nie ma chyba nawet na świadectwie :D Haha ale to były czasy, a że było jej dużo to i dużo było jaj :d
    wielgo13
    Poziom 10  
    no niby tak ale jak bedzie wzm. i bedzie trzeba ku obliczyc to na schemacie trzeba tez dac przed z tego co mi sie wydaje
    metylopentan
    Poziom 14  
    Trzeba, wtedy w spisie będzie najprawdopodobniej oscy 2-kanałowy.
    Pamiętny egzamin z 2011 przeprowadzony dzień wcześniej :D