Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przerobienie ładowarki samochodowej - micro USB

w1z4rd 26 Feb 2013 11:40 20913 12
    w1z4rd
    Level 10  
    Witam,

Mam pewien problem, a że specem od elektroniki nie jestem to wolę się zapytać:

Otóż pasuje mi dorobić zasilacz samochodowy do tabletu (Lark 70.6) - i tu pojawia się problem, bo takowego nawet na chińskim allegro nie znalazłem.

Parametry (wyjście) zasilacza sieciowego: 2000mA 5V. Znalazłem na alledrogo ładowarkę samochodową microUSB 2100mA...

i tu pytanie do Was: czy da się tą ładowarkę samochodową zaadaptować jako ładowarkę do tabletu? USB (microUSB) chyba podaje 5V więc napięcie by się zgadzało, ale czy zbyt tuży prąd ładowarki nie uszkodzi baterii w tablecie skoro załączona ładowarka sieciowa ma na tabliczce znamionowej 2000mA?

i ostatnia kwestia: czy jest jakieś oznaczenie (ewentualnie gdzie można znaleźć, zakupić) końcówkę zasilającą o średnicy zewnętrznej 2,1mm (o 1 mm większa od średnicy końcówki (tej najcieńszej) do telefonów nokia...) - Próbowałem "wtykać" końcówkę nokii do gniazda tabletu i niby średnica trzpienia była ok, ale średnica zewnętrzna wydawała mi się trochę za mała... a nie sprawdzałem czy "ładuje" bo nie chciałem uszkodzić ładowarki od nokii (750mA)

Pozdrawiam,
    M.
    BILGO
    Level 38  
    w1z4rd wrote:
    ale czy zbyt tuży prąd ładowarki nie uszkodzi baterii w tablecie skoro załączona ładowarka sieciowa ma na tabliczce znamionowej 2000mA?

Nic się nie stanie... możesz nawet kupić ładowarkę samochodową 5V 10000000000mA a układ ładowania baterii pobierze tyle prądu ile będzie potrzebne do prawidłowego naładowania baterii... od tego jest właśnie układ wewnątrz baterii który ją zabezpiecza...
    w1z4rd
    Level 10  
    Nooo to część wątpliwości już rozwiana... Teraz pozostało jeszcze znaleźć odpowiednią końcówkę... Ehhh zachciało mi się chińskiego tableta bez możliwości ładowania przez microUSB... :)

No ale liczę na Waszą pomoc :)

Pozdrawiam,
    M.
    zibq
    Level 28  
    Tablet pod pachę i do sklepu z częściami elektronicznymi. Dobiorą coś na miejscu.
    Później zostaje jeszcze wziąć lutownicę w dłoń i połączyć wtyczkę z ładowarką.
    w1z4rd
    Level 10  
    zibq wrote:
    Tablet pod pachę i do sklepu z częściami elektronicznymi.

i to rozwiązanie wydaje się najbardziej optymalne :)

Odnośnie schematu microUSB to pogooglam bo na pewno jest nie jeden ;)

Dziękuję,

Temat do zamknięcia :)
    BILGO
    Level 38  
    Tematu tak pochopnie nie zamykaj... Jak kupisz wtyk i nie będziesz wiedział jak przylutować, to będziesz musiał założyć nowy temat... A tak to wyczerpiesz główny wątek który brzmi: "przerobienie ladowarki samochodowej - micro USB" i na koniec wrzucisz zdjęcia efektu końcowego ;)
    W innym przypadku uważam że cały wątek do KOSZA.
    w1z4rd
    Level 10  
    Racja! jak tylko skompletuje czesci i zmontuje to ustronstwo to podziele sie efektami koncowymi :-)

EDIT: 27/02/2013

Ładowarka micro USB (2A, 5V) marki "Forever" zakupiona...

P.S - czy ten schemat micro USB jest prawidłowy? I czy jest jakaś reguła kolorowania przewodów w kablu USB? Chodzi mi o to, że jak już rozpruję kabel od ładowarki to żebym wiedział, w które przewody się "wstrzelić". (końcówki nie bedę odcinał ani rozbebeszał, bo a nuż micro USB zawsze w aucie się przyda ;)Przerobienie ładowarki samochodowej - micro USB
    andrzej1234186
    Level 9  
    Tak w kablu USB napięcie masz w czerwony czarny
    BILGO
    Level 38  
    Dla pewności możesz sprawdzić miernikiem na zakresie ciągłości obwodu. Standardowo to CZARNY - minus, a CZERWONY - plus.... Ze schematu interesuje Cię, Vcc i GND...
    w1z4rd
    Level 10  
    A więc stało się! - "przerobiłem" (ale szumne słówko ;) ) ładowarkę, a w zasadzie końcówkę ;)

Poniżej foto relacja. Odnośnie "+" i "-" i kolorów to w przewodzie ładowarki zgadzało się - czerwony (+) a czarny (-). Inaczej niestety było w przewodzie od ładowarki od Nokii - czerwony (+) a biały (-), no ale jakoś dałem radę :P

Zdjęcia przedstawiają końcówkę MĘSKĄ micro USB, więc jest to odbicie lustrzane zamieszczonego powyżej schematu...

Po zmontowaniu całości i podłączeniu tabletu (tak, docelowo temu miała ta przeróbka służyć) okazało się, że końcówka od nokii jest niestety za mała... ale, ale... ku ogólnemu zaskoczeniu tablet zaczął się ładować przez micro USB, o czym nie informował nawet sprzedawca... Niestety tablet nie naładuje się z USB komputera, bo potrzebuje co najmniej prąd 2000mA a o ile mi wiadomo w USB w komputerach jest mniejsze maksymalne natężenie.

Reasumując:
    - przeróbka zakończona powodzeniem,
    - żona zadowolona z ładowarki samochodowej do jej Nokii,
    - tablet (Lark 70.6) ładuje się przez micro USB (min. 2000mA)
    - ogólna radość i szczęście ;)

Pozdrawiam,
    Michał.

Fotorelacja (jakość zdjęć nie powala... przepraszam ;) )

Przerobienie ładowarki samochodowej - micro USB Przerobienie ładowarki samochodowej - micro USB Przerobienie ładowarki samochodowej - micro USB Przerobienie ładowarki samochodowej - micro USB Przerobienie ładowarki samochodowej - micro USB Przerobienie ładowarki samochodowej - micro USB :
    wilkunek
    Level 11  
    A mam takie pytanie: czy port D+ i D- są ze sobą zwarte? Kupiłem sobie ładowarkę Philips, tak teraz w biedronce i nie wiem czu przerabiać kabel. Sony Xperia się ładuje a nokia nie chce (e52)
    qubus93
    Level 10  
    Powitać :-) też ją mam od dzisiaj, miałem ten sam problem, ale z galaxy gio,
    zwarłem w ładowarce D+ z D- i zaczęła ładować,.lecz niestety telefon nie pobiera maksymalnego dla niego natężenia. Ogólnie jest na tyle niskie, że pisząc z niego obecnie, kiedy jest pod nią podłączony, pobór prądu wyrównuje się z prądem ładowania, zatem prąd obecnie wynosi 100mA, bazując na wikipedii. Dedicated charging port się nie aktywował. Ktoś mógłby zbadać oryginalna ładowarkę samsunga, jaki pinout ma wtyczka? :-) Pozdrawiam posiadaczy samsungów :D

Edit: chyba mam odpowiedz, jutro będę to badać :] www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12414433#12414433
    w1z4rd
    Level 10  
    Temat rozwiązany, zamykam! ;)