Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka samochodowa 24v - ASUS Eee Pc 1000h

26 Lut 2013 13:21 2178 12
  • Poziom 9  
    Witam.

Potrzebuje zasilanie dla tego notebooka w ciężarówce. Znalazłem ładowarkę samochodową na allegro - 12V. Do tego musiałbym kupić reduktor napięcia 24-12. Ponadto mam w domu przetwornice 24V DC - 220-240V AC. Pomóżcie z wyborem, które rozwiązanie będzie bardziej ekonomiczne i bezpieczne.
  • Poziom 35  
    Po własnej lekturze forum podjąłem decyzję o zakupie przetwornicy. Wtedy można używać
    oryginalnej ładowarki a nie jakiejś tandety mogącej skrócić urządzeniu żywot. Jest to więc rozwiązanie najbezpieczniejsze dla sprzętu zaś ekonomiczne jest o tyle że pasuje do wszystkiego na 230V. Przyznam się jednak że przetwornica jeździ od roku w aucie i jeszcze jej nie używałem - nie było potrzeby, za krótkie trasy.
  • Poziom 9  
    W mojej przetwornicy jest zabezpieczenie i alarmuje kiedy istnieje możliwość niebezpiecznego rozładowania akumulatorów, a tego się obawiam najbardziej. Jaki jest pod tym względem stosunek przetwornica a ładowarka samochodowa?
  • Poziom 30  
    Sprawdź, czy zasilacz notebooka będzie stabilnie go zasilał poprzez przetwornicę.
    To że jest na 230V AC niekoniecznie oznacza że napięcie jest sinusoidalnie przemienne.

A jak się sprawdzi to tak będzie dobrze.
  • Poziom 9  
    Nie za bardzo umiem sprawdzić :). Zdjęcie tabliczki na zasilaczu:
    Ładowarka samochodowa 24v - ASUS Eee Pc 1000h
  • Poziom 30  
    Dałeś zdjęcie zasilacza do laptopa. Widać że napięcie wejściowe 100-240V przy częstotliwości 50-60Hz. I to jest typowe. Wyjście 12V/3A.

Ale czy twoja przetwornica 24V DC / 230V AC była podłączana do zasilania tego laptopa?
  • Poziom 9  
    Na pudełku mam zaznaczone: DC 24V to AC 230V, Frequancy 50Hz +- 5%. Podłączyłem bezpośrednio do akumulatorów i wszystko działa, sprawdzałem notebooka i ładowałem kamerę.
    Jeszcze dwa pytania.
    1. W ciężarówce chcę rozdzielić gniazdo zapalniczki, w jednym będzie nawigacja, w drugim przetwornica + laptop. Czy nie będzie mi palić z tego powodu bezpiecznika?. Jeśli tak czy jak dam mocniejszy to będzie dobre rozwiązanie?

2.Głupie pytanie. Jak długo mogę bezpiecznie korzystać z laptopa na postoju, żeby nie rozładować akumulatorów?
  • Poziom 30  
    Komputerek ma pobór 12V * 3A = 36W. uwzględniając sprawność przetwornicy to będzie pobór mocy ok 45-50W
    Czyli przy 24V to około 2A.
    1. nie wiem ile pobiera prądu nawigacja, pewnie poniżej 1A, komp 2A, a bezpiecznik jest na ile?
    2. to zależy od pojemności akumulatorów. Dla 200Ah, w zależności od kondycji akum, może to być doba.
  • Poziom 9  
    Ile ma bezpiecznik nie wiem, ale widzę, że nie potrzebnie się martwię. Dzięki wielkie.
  • Poziom 30  
    ban_kai napisał:
    Dzięki wielkie.

Od dziękowania jest taki przycisk "Pomógł"
    :?
  • Poziom 9  
    hmm... nigdzie nie widzę tego przycisku
    ??
  • Poziom 9  
    chyba mam za mały staż na elektrodzie, nic takiego nie widzę :(