Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie na banknoty - jak wykonać?

26 Lut 2013 16:07 3168 14
  • Poziom 11  
    Witam,

Potrzebuję zrobić automat pozwalający włączyć urządzenie po wrzuceniu odpowiedniej kwoty w banknotach. Urządzenie wykonawcze które ma pracować już mam lecz teraz kwestia automatu. Wiem, że potrzebuję czytnik banknotów ale co dalej jakiś sterownik czy coś innego. Myślałem o podzespołach do maszyn vendingowych ale nie wiem jak się zabrać za taki automat ?.

Będę wdzięczny za szybką pomoc !

Pozdrawiam
    Krzynio
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 33  
    Taki problem realizuje zwykle sztab ludzi (programiści, mechanicy precyzyjni), a nie jedna osoba na szybko. Automat pobierający banknoty nie może mieć żadnych niedoróbek (przyjmować podrobione albo źle odczytywać banknoty zniszczone). Przecież każda taka sytuacja to sprawa aferalna nie kończąca się słowem przepraszam.
    Ogólnie widziałbym to jako kilka metalowych walców. które zaczynają się obracać z chwilą wykrycia banknotu w szczelinie przez czujnik fotoelektryczny.
    Banknot przechodząc między kolejnymi walcami jest prasowany i lekko naprężony.
    Nad kolejnym walcem jest ustawiony ręczny, kolorowy skaner wierszowy.
    Taki sam skaner umieszczony jest od spodu.
    Najpierw wprowadza się po kilka prawdziwych banknotów, każdego nominału i zapamiętuje je jako wzorce. Podczas użytkowania przyjmowane banknoty są też skanowane i porównywane ze wzorcem. Tutaj zadanie dla programistów, którzy dostroją komputer do odpowiednich algorytmów porównywania. Zbyt łagodne kryteria spowodują przyjmowanie fałszywek, zbyt ostre odrzucanie banknotów używanych. Musiałby to być bardzo rozbudowany algorytm porównujący wiele elementów graficznych banknotów, ich barwę, wymiary. Nieprzyjęte banknoty wypadają do kieszeni zwrotnej.
    Pozostaje jeszcze sprawa wydawania reszty.
    Nie wiem, czy taki automat nie musi mieć homologacji na legalne użytkowanie.
    Chyba, że to tylko teoretyczny projekt do szkoły.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 11  
    Witam,

Chyba mnie nie zrozumiałeś, ja nie chce tworzyć czytników banknotów ponieważ takowe są dostępne, potrzebuję zrobić urządzenie zwane "czasomat" które także istnieją lecz wyłącznie na monety a ja potrzebuję na banknoty.
    Taki czytnik banknotów muszę podłączyć do czegoś czyli czego ?. Z tego co wiem czytnik po wrzuceniu odpowiedniej kwoty daje impuls do czegoś co załącza urządzenie na jakiś okres.

To "coś" to ma być jakiś sterownik ?.

Pozdrawiam
  • Admin grupy audio
    Krzynio20052 napisał:
    Z tego co wiem czytnik po wrzuceniu odpowiedniej kwoty daje impuls do czegoś co załącza urządzenie na jakiś okres.

Ale najpierw "coś" musi stwierdzić, że wrzucona została odpowiednia kwota. Czyli coś musi zliczyć wartości wrzuconych nominałów i porównać je z wartością odniesienia.
    Tak, czy inaczej - zadanie dla programisty.
  • Poziom 26  
    O czym wy piszecie?

Gotowy czytnik banknotów to kwestia ok 1500pln.
    Potem tylko na końcu ma wyjścia cyfrowe a dalej ustawienia na mikrokontrolerze. W jego wypadku nic nie potrzebuje bo chce tam podpiąć urządzenie wykonawcze. A wrzutnik z mikrokontrolerem wydrze z automatu. Co najwyżej przekaźnik jak ma to włączać nie wiem 1kW.

Pierwsza lepsza firma z brzegu gdzie dostaniesz banknotopołykacz z mc. I będziesz miał czasy, pewnie bez problemu połączą ci to z wydawaczem drobnych.
    http://www.automaty.nysa.com.pl/

Kwestia tylko ceny.
    1500 za banknoty.
    jakieś 800 900 za monety
    Jakieś 1 tyś za MC
    I jakieś 500 za panel.
    Kupa kasy :D
  • Poziom 11  
    Biomedyczny dzięki za konkretną odp. Czyli aby zrobić taki automat potrzebuję czytnik banknotów, mikrokontroler, ew. przekaźnik i urządzenie wykonawcze które już jest.
  • Poziom 26  
    Jeszcze jakiś panel żeby wybrać czas. Dotykowy ok 500pln. Może być i zwykły przyciskowy.
    No i raczej coś do wydawania reszty.
    Dlatego cena jw. Używane / poserwisowe można dostać za 1/2 ceny.
  • Poziom 11  
    Jeśli chodzi o czas, chciałem aby po wrzuceniu np. 500 zł urządzenie pracowało np. 1 godzinę. Bez konieczności wyboru czasu. Po prostu 500 zł/godzina, 250 zł/pół godziny.

Pytałem w firmie od "czasomatów" na www.czasomat.pl ale Pani powiedziała, że do ich urządzenia nie da się podłączyć czytnika banknotów.

Urządzenie bez wydawania reszty.

Ogolnie chodzi o urządzenie które będzie wstawione do klienta aby nasz pracownik nie musiał jeździć kilka set km aby wykonać usługę kilka razy dziennie. Więc chcemy wstawić urządzenie które będzie pracować po wrzuceniu ustalonej kwoty usługi. Nie było by problemu gdyby to były niskie kwoty w monetach ale nikt chyba nie będzie stał i wrzucał 500 zł po 5 zł :).

Nie chcemy aby też klient wykonywał sobie usługę poza tym za co zapłacił. Biorę pod uwagę sterowanie urządzeniem przez jakiś moduł GSM czy GPRS ?.

Może macie jakieś inne rozwiązania ?.

Będę wdzięczny
    Pozdrawiam
    Krzynio
  • Poziom 26  
    Innych rozwiązań nie znajdziesz.
    Czytnika kasy nie zbudujesz. Najtańszy to jakieś 900pln.
    Klawiaturę no może jakąś stworzysz. Mikrokontoler lepiej kupić. Może jakiś wygrzebany znajdziesz za 500pln. Tak czy siak jak nie patrzeć 2 - 4 tyś. I inaczej się nie da.

No chyba że zwykły układ przekaźników sterowanych po RJ45. Jakieś 300pln.
    Wówczas oni wpłacają ci kasę na konto. Ty masz przelew. Logujesz się na stronę. I uruchamiasz im przekaźnik.
    Tylko że 1. stały dostęp lan. 2. Co jak klient chce nagle a przelew idzie dzień. 3. Co jak rozbierze maszynę I połączy przekaźnik na stałe? 4. Co jak nie dadzą ci zewnętrznego dostępu bo jest zmienne ip itd.

Na GPS to samo da się zrobić za 2 3 razy więcej.
  • Poziom 11  
    P.S.

Jeśli chodzi o mikrokontrolery to jestem zielony więc potrzebuję od was pomoc ;)
  • Poziom 26  
    Więc jw. Udaj się do jakiejś firmy zajmującej się takimi czytnikami. Jw powiedzą ci ok 4 tyś i tyle.

Wątpię by ktoś na forum za free tworzył ci to i jeszcze programował.

We własnym zakresie to mogę jedynie zaproponować coś takiego.
    http://www.atmos.cz/poland/prislusenstvi-009-gsm-ovladaci-zarizeni

Czyli jw przekaźnik GSM tyle że od razu w obudowie.
    Musiał byś go umieścić wewnątrz urządzenia. Tak by się do niego nie dostali. Wyprowadzić antenę bo nie będzie zasięgu GSM. No i tyle.

Nie mam pojęcia ile taki gotowiec kosztuje.
    No i też ci to nic nie da. Bo nie ma timera. Więc płacili by np za 1h a ty im po tej 1h wyłączasz. A nie o to ci chodzi.

Wiec wciąż zostaje odbiornik GPS
    Mikro kontroler. Który będzie zliczał czas.
    Listwa przekaźników.
    + zaprogramowanie tego
    + opłaty za karty sim
    Tak czy siak 2 tyś.

Żeby ograniczyć to do 1 tyś. Trzeba by szukać w układach automatyki domowej z GPS. Coś by pewnie znalazł ale tu się nie znam.

Albo rabsbery pi + Modem GSM + przekaźniki.. Ale tego też ci nikt za < 2 tyś nie zbuduje.

Pytaj kogoś z automatyki domowej.
    Czyli coś tego typu.
    http://www.anim.com.pl/comat.htm

Ale zazwyczaj te urządzenia nie liczą czasu używania. A jedynie można włączyć i wyłączyć po czasie.

---------------------------------------------------------------
    Wiec podsumowując
    Firma i ok 4 tyś na banknoty.

Jeśli na konto to:
    Tu na elektrodzie ogłoszenie żeby ktoś ci taki MC wykonał w obudowie. Tak że tylko podpinasz zasilanie i wyjście. I co najwyżej dokręcasz antenę jak by nie było zasięgu.
    Myślę że w okolicach 1500 ktoś by takie coś wykonał na arduino czy na amedze.

Szukanie gotowego sterownika domu. Tu pozostaje pytanie w odpowiednim dziale. Czy ktoś coś takiego zna. Takie sterowniki kosztują 400pln > Ale ja nie znam modelu które dało by się w ten sposób ustawić.

W obu przypadkach koszt GSM jest pomijalny. W orange jest konto ważne rok. Więc wyjdzie ci może 50pln rocznie. Za utrzymanie sim i wysyłanie smsów.

I kompletnie nic innego nie wymyślisz.
  • Poziom 40  
    Jeśli to jeden i ten sam klient to może nie potrzebujesz w ogóle obrotu kasy papierowej a wystarczy Ci moduł gprs +prosty sterownik ON/OFF który dostanie sygnał zewnętrzny on/off przetworzony przez serwer automatycznie w oparciu o dane z banku o wpłynięciu kwoty na konto.

Taki system realizuje Ci tez programowo czasomierz bo to serwer wysyła komunikat np smsa włącz a potem po określonym czasie wyłącz. Przy tych kwotach kwestia kosztu smsa jest marginalna. Pozostaje kwestia czasu reakcji takiego systemu.
    Po pierwsze czas lagu zaksięgowania forsy a po drugie żądają sterowania.
    Szczególnie bank może zrobić bubę jak się okaże ze nie do końca w czasie rzeczywistym to działa.
    Oprogramowanie po stronie serwera też w sumie bez szaleństw. Wielkich cudów nie ma.
  • Poziom 10  
    Hallo,
    Czy temat jeszcze aktualny?
    Jeśli nie przeszkadza ci podłączenie do tego mini komputera,
    to rozwiązanie jest bardzo proste .
    Mam różne akceptory banknotów i I/O board też.
    Akceptor podlącza sie do I/O board ,I/O board do komputera gdzie jest już
    zainstalowany gotowy soft .
    Cene i czas ustalasz sam.Urządzenie wykonawcze jest sterowane z tego
    samego I/O board co akceptor.Można też zrobić opcje wydawania reszty,ale
    do tego potrzebujesz :
    do monet -hopper (tanie rozwiązanie)
    do banknotów -dispenser (drogie rozwiązanie ,najtańszy jaki znam B2B-ok.800Euro)
    Cena w opcji bez wypłacania reszty nie przekroczy 1000Zł.
    Pozdrawiam-Slawo :D
  • Poziom 28  
    Zamiast zabawy z banknotami proponuję płatność kartą. Terminal od razu ściąga kasę i od razu daje zezwolenie lub nie.
  • Poziom 10  
    jeżeli wszyscy posługują się kartami ,to najlepsze rozwiązanie ,ale też potrzebny
    jest czytnik i odpowiedni soft.