Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zapobieganie wychłodzeniu , cyrkulacja wody. Czy dobrze rozumuję.

heberek 26 Lut 2013 17:57 7503 27
  • #1 26 Lut 2013 17:57
    heberek
    Poziom 13  

Witam. Mam mały kłopot. W mojej kotłowni zamontowałem drugi bojler, do którego napływa gorąca woda z pierwszego w którym jest wężownica. Wszystko jest ok, jeśli drugi bojler ma cały czas dopływ gorącej wody. Jednak zdarza się że się nie pali w piecu i woda wychłodzi się w jednym i drugim. I wtedy powstaje problem taki, że ciepła woda napływając do drugiego bojlera miesza się i zanim się ogrzeje w miarę to trzeba jej trochę wychlapać. Teraz moje pytanie dotyczy tego w jaki sposób zamontować pompkę cyrkulacyjną żeby przepchnęła ciepłą wodę do drugiego bojlera w taki sposób żeby wszystko było ok. Zamieszczam rysunek z moją instalacją i umieszczeniem pompki cyrkulacyjnej. Proszę o odpowiedzi i pozdrawiam. Zapobieganie wychłodzeniu , cyrkulacja wody. Czy dobrze rozumuję.

• Fibaro
  • #2 26 Lut 2013 18:29
    kriss3000
    Poziom 16  

Dodano po 1 [minuty]:

w sumie późno zauważyłem, ale tą linie na szarą narysowałeś poprawnie i nie jest potrzebna druga linia (zielona)

• #3 26 Lut 2013 18:36
    heberek
    Poziom 13  

Tak mistrzu tylko, że odkręcając ciepłą wodę nie będzie szła przez bojler tylko przez pompę zimna i zamiast ciepłej będę miał zimna :/

• #4 26 Lut 2013 18:41
    api17
    Poziom 13  

Tak tylko jeśli jest centralne ogrzewanie to woda może być wychładzana przez resztę obiegu. pompka na piecu wyłącza się poniżej określonej temperatury. Jeśli temperatura będzie utrzymywana to się nie wyłączy.

Dodano po 2 [minuty]:

heberek napisał:
    Tak mistrzu tylko, że odkręcając ciepłą wodę nie będzie szła przez bojler tylko przez pompę zimna i zamiast ciepłej będę miał zimna :/

Jeśli bojler elektryczny jest sprawny to powinien wtedy nagrzać wodę w dwóch bojlerach. 2 razy dłużej ale jednak. Jeszcze trzeba wtedy odłączyć obieg centralnego ogrzewania.

• #5 26 Lut 2013 19:16
    heberek
    Poziom 13  

api17 napisał:
    Jeśli bojler elektryczny jest sprawny to powinien wtedy nagrzać wodę w dwóch bojlerach. 2 razy dłużej ale jednak. Jeszcze trzeba wtedy odłączyć obieg centralnego ogrzewania.

Chodzi o to, że mam zrobione tak, że mogę odłączać te boliery zaworami tylko na rysunku to jest zbędne i nie rysowałem. Pompka będzie załączana tylko jak temperatura w pierwszym bolierze osiągnie zadaną temperaturę i przepchnie ją do drugiego. Kwestia tego jak wczepić pompkę i czy dobrze narysowałem.

• #6 26 Lut 2013 19:29
    api17
    Poziom 13  

Więc w chwili poboru wody w pierwszym bojlerze temperatura spadnie więc i pompka się wyłączy. Nie będzie wtedy pompowania chłodniejszej wody. Przy pompie wtedy proponuje zamontować zawór kierunkowy.

• Fibaro
  • #7 26 Lut 2013 19:32
    TheMoth
    Poziom 10  

O co chodzi z tą pompką grawitacyjną na schemacie? Czy to jakiś slang? Przecież albo obieg jest grawitacyjny, albo mamy pompę i jest wtedy wymuszony.

• #8 26 Lut 2013 19:33
    heberek
    Poziom 13  

Czyli mam rozumieć, że ma to działać tylko trzeba dać zawór kierunkowy. Cały czas mam obawy bo jeśli zrobie przeróbkę i okaże się że nie zdało egzaminu to będę zawiedziony :-/

• #9 26 Lut 2013 19:44
    api17
    Poziom 13  

Przykładowo włączenie pompy będzie następowało przy 80°C wtedy włączy się na chwile przepompuje trochę chłodniejszej wody, temperatura w pierwszym spadnie więc pompka się wyłączy. Wtedy w elektrycznym znowu się nagrzeje i tak w kółko. Więc na elektrycznym bojlerze temperatura będzie utrzymywana w granicach 80° aż do zrównoważenia po jakimś czasie temperatury w obu bojlerach.

Dodano po 3 [minuty]:

heberek napisał:
    Jednak zdarza się że się nie pali w piecu i woda wychłodzi się w jednym i drugim.

Woda w bojlerze elektrycznym nie powinna się sama schłodzić. Przecież jest dogrzewana prądem.

• #10 26 Lut 2013 21:32
    heberek
    Poziom 13  

TheMoth napisał:
    O co chodzi z tą pompką grawitacyjną na schemacie? Czy to jakiś slang? Przecież albo obieg jest grawitacyjny, albo mamy pompę i jest wtedy wymuszony.

Ale nie chodzi o obieg centralnego ogrzewania tylko o cyrkulację ciepłej wody (przepychanie do bojlera elektrycznego). I nie ma tu żadnego "slangu" ;)

• Fibaro
  • #11 27 Lut 2013 11:07
    berga
    Poziom 18  

Witam.

heberek napisał:
    Pompka będzie załączana tylko jak temperatura w pierwszym bolierze osiągnie zadaną temperaturę i przepchnie ją do drugiego. Kwestia tego jak wczepić pompkę i czy dobrze narysowałem.

Dobrze narysowałeś, będzie działać, zmień tylko nazwę pompki na cyrkulacyjną. Pamiętaj tylko by kupić pompę cyrkulacyjną to wody pitnej, a nie do c.o.

• #12 27 Lut 2013 12:12
    saskia
    Poziom 38  

Aby ciepła woda z pierwszego bojlera nie mieszała się z zimną drugiego, zanim układ nabierze odpowiedniej temperatury po wychłodzeniu obu, musisz wstawić obejście drugiego bojlera.
    Połączyć wejście z wyjściem drugiego bojlera zamykane zaworem.
    W sytuacji, którą opisałeś, zamykasz dopływ do drugiego bojlera, a otwierasz obejście.
    Woda ciepła z pierwszego bojlera będzie płynąć omijając drugi.
    Po dobrym rozgrzaniu pierwszego bojlera otwierasz drugi, a zamykasz obejście i włączasz pompę cyrkulacyjną.

• #13 27 Lut 2013 15:46
    berga
    Poziom 18  

saskia napisał:
    Aby ciepła woda z pierwszego bojlera nie mieszała się z zimną drugiego, ...

A z jakiej racji niby miałaby się mieszać. Nie komplikuj kolego układu bez potrzeby, im więcej zaworów tym większy galimatias.

• #14 27 Lut 2013 15:58
    heberek
    Poziom 13  

Witam. Czy może być taka? I czy to nie jakiś badziewie?

Dodano po 1 [minuty]:

http://allegro......

Moderowany przez mirrzo:

Usunąłem link do aukcji

• #15 27 Lut 2013 18:08
    pablowp1
    Poziom 22  

Schemat jest zły, wpięcie rury cyrkulacji ma być w połowie dużego bojlera, z tego powodu będzie wychładzać niepotrzebnie cały zład układu. Pompka z linku może nie dać z uwagi na zawór bespieczeństwa nałego bojlera, zawór bedzie stawiał za duży opór.

• #16 27 Lut 2013 20:16
    heberek
    Poziom 13  

No to jaka pompkę zastosować? Możesz mi doradzić i przerobić schemat tak by był dobry? Pozdrawiam

Dodano po 14 [minuty]:

Teraz zrobiłem z zaworem kierunkowym ale jeszcze mnie ciekawi to czy nie trzeba zamienić w bojlerze elektrycznym zasilania z powrotem, ponieważ gdy będzie już pewna ilość ciepłej wody w bojlerze elektrycznym a normalne, że będzie się ona zbierać u góry to w momencie załączenia pompki ta ciepła woda znów powędruje na kocioł grzewczy. Dobrze myślę?

• #17 27 Lut 2013 21:54
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

W 99,9% zasobników z wężownicą jest otwór technologiczny na zamontowanie grzałki elektrycznej. Sprawdź czy u Ciebie jest i .... kup grzałkę.
    Ten układ został sklecony przez osobę nie mającą zielonego pojęcia o hydraulice, hydrodynamice itd. i efektywnie działać nie będzie.

• #18 27 Lut 2013 22:02
    heberek
    Poziom 13  

Grzegorz Siemienowicz napisał:
    W 99,9% zasobników z wężownicą jest otwór technologiczny na zamontowanie grzałki elektrycznej. Sprawdź czy u Ciebie jest i .... kup grzałkę.
    Ten układ został sklecony przez osobę nie mającą zielonego pojęcia o hydraulice, hydrodynamice itd. i efektywnie działać nie będzie.

Ja nie chce grzać grzałką tylko po prostu ten bojler ma służyć temu żeby akumulował ciepłą wodę, bo gdy w piecu wygasa to i w bojlerze z wężownicą ostyga woda a tak jeśli ciepła woda powędruje do tego drugiego to będzie w nim zmagazynowana. O to chodzi. Po co mi grzałki. Pozdrawiam

• #19 27 Lut 2013 23:20
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Jeszcze raz .
    Tematem , który sam napisałeś jest "Zapobieganie wychłodzeniu".
    Cały temat jak i ta instalacja nie ma z tym tematem ..... nic wspólnego.
    Oczywiście zgadzam się, że druga część tematu "cyrkulacja wody" może ale nie musi mieć coś wspólnego z pompką.
    Nadal jednak twierdzę, że cała instalacja to porażka i pompka nie przyczyni się w żaden sposób do jej poprawy. Tak jak proszek przeciwbólowy nie wyleczy bolącego zęba.
    Pacjent ma zawsze wybór samodzielnie kupić i połknąć proszek lub pójść do dentysty aby wyleczył zęba.

• #20 28 Lut 2013 08:08
    Nargo
    Poziom 17  

Tu prosze przykładowy pierwszy lepszy schemat instalacji solarnej na dwa bojlery
    Źródło www.kospel.pl

Teraz za żródło ciepła do pierwszego przyjmujesz wężownice w bojlerze z CO a do drugiego grzałka wbudowana.
    Przy pracy CO masz sumaryczną pojemność zbiorników a przy elektryce tylko jedem zbiornik bez ogrzewania drugiego.
    Ludzie już to dawno stosowali i się sprawdza.

• #21 28 Lut 2013 10:47
    heberek
    Poziom 13  

To może takie coś? Co wy na to?

• #22 28 Lut 2013 14:50
    TheMoth
    Poziom 10  

Najlepszy patent jaki widziałem i to było zrobione u mojego kolegi: Cyrkulacja włącza się kiedy zapalamy światło w łazience bądź w kuchni. On ma akurat ciemną łazienkę.
    Opcja 2 - sam to wymyśliłem - czujnik ruchu w łazience, bądź nad zlewozmywakiem w kuchni.
    Gdybym ja miał problem z odległością wylewki od źródła ciepłej wody - to nigdy nie robiłbym cyrkulacji tylko podgrzewacz elektryczny przepływowy przed kranem (np w szafce pozlewozmywakowej) i te 2 do 5 litrów, no być może nawet 20l. zimnej wody które zalegają w rurkach ogrzewałbym właśnie w ten sposób - energochłonność nieduża - bo pobór mocy zaledwie kilka sekund, a żadnych strat związanych z bezsensowną cyrkulacją i to będzie rzeczywisty zysk.

• #23 28 Lut 2013 15:01
    Nargo
    Poziom 17  

TheMoth napisał:

Opcja 2 - sam to wymyśliłem - czujnik ruchu w łazience, bądź nad zlewozmywakiem w kuchni.

Temat już przezemnie przerabiany.
    Czujniki ruchu potrzebuja obciążenie chyba min 40W a pompka CWU pobiera ok. 9W, równolegle trzeba było dołożyc żarówkę.

• #24 28 Lut 2013 15:11
    TheMoth
    Poziom 10  

Straty w cyrkulacji to nie jest koszt energii pobieranej przez pompkę tylko koszt ponownego podgrzania niepotrzebnie krążącej i wychładzanej w rurach wody - dlatego dąży się do ograniczenia czasu w jakim tak woda miała by krążyć.

• #25 28 Lut 2013 21:35
    heberek
    Poziom 13  

Koledzy ale co to się ma do tematu :/

• #26 01 Mar 2013 09:55
    saskia
    Poziom 38  

Ma akurat to , jak napisales pierwszy post.
    Nie wiadomo co naprawde chcesz, zapobiegac wychladzaniu, zamontowac pompe cyrkulacji, nagrzewac drugi boiler, poradzic z szybszym uzyskaniem CWU do kranu zanim drugi boiler sie nagrzeje, czy moze jeszcze cos innego?

Dodano po 1 [minuty]:

Najlepiej zadawaj pytania po jednym na raz.

• #27 01 Mar 2013 16:28
    heberek
    Poziom 13  

Nie chodzi mi o cyrkulację , żeby mieć cały czas ciepła wodę w kranie po jego odkręceniu, przecież nie narysowałem kranu i całej instalacji. Chodzi o te 2 bojlery, żeby zrobić tak, żeby ta pompka przepychała ciepłą wodę do drugiego bojlera, który ma służyć do tego by w nim gromadziła się cała gorąca woda. I o nic więcej mi nie chodzi. Może źle się wyraziłem. Pytanie do Was czy sytuacja narysowana w ostatnim rysunku ma rację bytu i czy będzie to działać tak jak to narysowałem. Po kolei:
    1. Rozpalam w piecu.
    2. Woda zaczyna się nagrzewać w bojlerze pierwszym, ale nie jest nagrzana do takiego stopnia, że termostat włączy pompkę
    3. Woda już nagrzana i termostat załącza pompkę która przepompuję ją do bojlera elektrycznego a zimna z elektrycznego wraca na bojler ogrzewany przez piec
    4. Woda gorąca opuściła bojler ogrzewany przez piec a co za tym idzie termostat wyłącza pompkę
    5. Woda ponownie się ogrzewa i znów załącza pompkę i wędruje na bojler elektryczny.
    6. I tak to ma wyglądać.

To tyle co chcę osiągnąć. Może tak być?

• #28 01 Mar 2013 20:43
    saskia
    Poziom 38  

Przy pompce daj zawor zwrotny i w miejsce zaworu bezpieczenstwa przy drugim boilerze, a zawor bezpieczenstwa, podlacz na dodatkowej galazce z trojnika zamiast kolanka pod obecnym zaworem bezpieczenstwa.

Dodano po 8 [minuty]:

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson