Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zakładać pompę CO do grawitacyjnej instalacji CO??

mikar4 26 Feb 2013 20:27 1416 1
 • #1
  mikar4
  Level 2  
  Witam

  Czy mógłby ktoś ze znających temat podpowiedzieć czy założenie pompy CO do istniejącej już i działającej grawitacyjnej instalacji CO ma sens?

  Zastanawiam się czy ogrzewanie będzie lepsze z pompą czy nie będzie różnicy.  Od 23 lat pracuje u mnie starego typu instalacja CO działająca na zasadzie obiegu grawitacyjnego (czy jak tam się to fachowo inaczej zwie). W piwnicy jest piec z którego wychodzi rura zasilająca o zewnętrznej średnicy 8,9 cm. Rura ta "idzie" pionowo w górę (bez żadnych rozgałęźników po drodze) na wysokość ok. 7m. (długość rury) gdzie dopiero tam rozgałęzia się po całym domu (stopniowo na cieńsze rury) tak by spływając w dół zasilić wszystkie grzejniki i wrócić do pieca. Nie ma żadnej elektryki / elektroniki (bez ww pompy, termostatem jest 100% mechaniczny miarkownik ciągu, wentylator dołożyłem sam ale używany jest tylko do rozpalania) instalacja jest odporna na wszelkiej długości brak prądu :-D

  Dom piętrowy, ogrzewany parter i piętro po ok 100m2 każde więc razem ok. 200m2. Wysokość pionu? Zależy jak się liczy. Wysokość pieca ok. 80cm + ok. 7m rury do rozgałęzienia instalacji + ok. 70cm do lustra wody w zbiorniczku wyrównawczym. Pojemność 200l.

  Mianowicie: Czy jest sens dokładać pompę do tej instalacji (mam tylko zwykłe grzejniki bez podłogówki) by cieplejsza partia wody znajdująca się (tak mi się wydaje) na pierwszym piętrze (płynąc szybciej) lepiej dogrzewała parter? Chodzi o równiejsze ogrzewanie domu bo ciepło idzie w górę a na dodatek tam są (wydaje mi się) cieplejsze grzejniki bo rozlewana jest woda od góry i mam wrażenie jakby cieplej przez to wszystko było na piętrze.

  Dziękuje za poświęcony czas, czekam na podpowiedź i pozdrawiam
 • #2
  rychomuch
  Level 29  
  Witam.
  Przyłóż termostat do grzejnika na piętrze następnie na parterze i masz porównanie.
  Pompa może to wyrównać.