Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolory przewodów N, PE i PEN

Splendid95 26 Lut 2013 20:31 44313 15
 • #1 26 Lut 2013 20:31
  Splendid95
  Poziom 1  

  Jeszcze się uczę jestem w drugiej klasie technikum elektrycznego.
  Na lekcje elektroenergetyki nauczyciel pytał nas o kolory kabli, dokładnie N i PE, to my odpowiadamy:
  N - niebieski
  PE - żółto-zielony
  A on pokiwał głową i mówi tak:
  N - żółty
  PE - zielony
  PEN - żółto-zielony
  Ja jeszcze nigdy nie widziałem przewodu zielonego, a żółty chyba jakiś widziałem ale przy jakiejś instalacji z prądem stałym.
  Może mi ktoś logicznie to wytłumaczyć? bo ja tego nie rozumiem.

  1 15
 • #2 26 Lut 2013 20:51
  energetyka
  Poziom 2  

  "Przewód liniowy (L), inaczej zwany przewodem fazowym przewód elektryczny będący w czasie normalnej pracy pod napięciem fazowym służący do przesyłania energii elektrycznej w sieci elektroenergetycznej. W sieci trójfazowej przewody liniowe oznaczane są odpowiednio L1, L2, L3. Przewodami liniowymi są również przewody linii napowietrznej znajdujące się pod napięciem fazowym i odizolowane od konstrukcji wsporczej za pomocą izolatorów. Kolor izolacji czerwony lub czarny lub brązowy.
  Przewód neutralny (N) przewód elektryczny połączony z punktem neutralnym sieci elektroenergetycznej, mogący służyć do przesyłania energii elektrycznej. Popularnie nazywany "zero robocze". Kolor izolacji zawsze niebieski (jasny).
  Przewód ochronny (PE) przewód elektryczny służący ochronie przed porażeniem elektrycznym. Może to być przewód uziemiający (łączący główny zacisk uziemiający z uziomem) lub wyrównawczy (zapewniający wyrównanie potencjałów elektrycznych różnych części mogących znaleźć się pod napięciem). Izolacja dwukolorowa - żółto-zielona (zawsze).
  Przewód ochronno-neutralny (PEN) przewód elektryczny łączący funkcje przewodu neutralnego N i przewodu ochronnego PE. Izolacja dwukolorowa - żółto-zielona. Dodatkowo podczas montażu instaluje się niebieską końcówkę.
  Przewód zerowy jest pojęciem nieprawidłowym i przestarzałym, pochodzącym z czasów, gdy nie wyróżniano osobnych przewodów neutralnych (N) i ochronnych (PE), lecz oprócz przewodów fazowych był jedynie uziemiony przewód zerowy. Przewód zerowy został zastąpiony przez przewody N oraz PE lub PEN, w zależności od tego, jaką funkcję spełniają." wikipedia

  Nauczyciel bredzi. Kilka lat robie instalację i nigdy się z czymś takim nie spotkałem.

  2
 • #3 26 Lut 2013 20:54
  elpapiotr
  Specjalista elektryk

  To jeszcze dopowiedz, kolego energetyka, jaki, zgodnie z przepisami powinien być procentowy udział koloru żółtego i koloru zielonego w z-ż PE.

  0
 • #4 26 Lut 2013 21:03
  remik_l
  Poziom 29  

  Znalazłem taką normę ale pewnie jest nowsza.

  PN-90/E-05023:1990

  Oznaczenia identyfikacyjne przewodów elektrycznych barwami lub cyframi.

  3. Oznaczanie za pomocą barw.

  UWAGA – Przykłady sposobów oznaczeń podano w załączniku A.

  3.1. Stosowanie oznaczenia jednobarwnego.

  3.1.1. Postanowienia ogólne.

  W oznaczeniach mogą być użyte następujące barwy: czarna, brązowa, czerwo­na, pomarańczowa, żółta, zielona, niebieska (w tym jasnoniebieska), fioletowa, szara, biała, różowa, turku­sowa.

  UWAGA – Kod literowy barw podano w PN-90/E-05029.

  Ze względów bezpieczeństwa pojedyncza barwa żółta i pojedyncza barwa zielona nie powinna być stosowana w przypadkach, gdy istnieje możliwość pomyłki z dwu­barwnym oznaczeniem zielonożółtym (patrz 3.2). W ta­kim przypadku zaleca się stosować trzy następujące barwy: jasnoniebieską, czarną i brązową.

  Zaleca się, aby oznaczenia barwne stosować na całej długości przewodu albo za pomocą barwnej izolacji, albo za pomocą barwnych oznaczników. Dopuszcza się stosowanie oznaczeń barwnych tylko w dostępnych i widocznych miejscach.

  3.1.2. Stosowanie barwy jasnoniebieskiej.

  Barwa ja­snoniebieska jest przeznaczona dla przewodu neutral­nego albo środkowego.

  Jeżeli w obwodzie elektrycznym znajduje się prze­wód neutralny lub środkowy, który ma być oznaczony barwą, to w tym celu powinna być stosowana barwa jasnoniebieska. Barwa jasnoniebieska nie powinna być stosowana do oznaczania innych przewodów, jeżeli może zaistnieć możliwość pomyłki. ­

  W przewodzie wielożyłowym, w którym nie ma żyły neutralnej lub środkowej, barwę jasnoniebieską można stosować do oznaczania każdej żyły z wyjątkiem żyły (przewodu) ochronnej.

  Jeżeli stosuje się oznaczenie barwne, gołe przewody, zastosowane jako neutralne lub środkowe, powinny być oznaczane barwą jasnoniebieską na całej długości lub w postaci pasków szerokości 15¸100 mm umieszczo­nych w określonych odległościach od siebie albo we wszystkich widocznych i dostępnych miejscach.

  UWAGA 1 – W PN-84/E-08107 nakazuje się stosowanie barwy jasnoniebieskiej do oznaczania zacisków, skrzynek zaciskowych, wtyczek i gniazd w obwodach iskrobezpiecznych.

  UWAGA 2 – W USA i Kanadzie do oznaczania przewodu neutralnego i środkowego używa się barwy białej jaku równoważnej do jasnoniebieskiej.

  3.2. Stosowanie oznaczenia dwubarwnego.

  3.2.1. Postanowienia ogólne.

  Oznaczanie przy użyciu kombinacji barw podanych w 3.1 może być stosowane pod warunkiem, że nie istnieje możliwość pomyłki.

  Barwa żółta i barwa zielona nie powinna być uży­wana w innych kombinacjach niż w kombinacji dwu­barwnej zielono-żółtej.

  3.2.2. Stosowanie barwy zielono-żółtej.

  Kombinacja dwubarwna zielono-żółta powinna być używana tylko do oznaczania i identyfikacji przewodu ochronnego.

  UWAGA 1 – Przewód ochronno-neutralny (PEN) powinien być ozna­czony barwą zielono-żółtą, a na końcach barwą jasnonie­bieską tak, aby równocześnie widoczne były wszystkie wy­mienione barwy. Dopuszcza się, aby przewód PEN ozna­czany był barwą jasnoniebieską, a na końcach barwą zie­lono-żółtą tak, aby równocześnie widoczne były wszystkie wymienione barwy (ostatni sposób nie jest zalecany).

  Gołe przewody stosowane jako przewody ochronne powinny być oznaczane barwą żółtą i zieloną na prze­mian, w postaci pasków o jednakowej szerokości wy­noszącej 15¸100 mm, stykających się ze sobą albo na całej długości przewodu, albo we wszystkich dostęp­nych i widocznych miejscach. W przypadku zastosowa­nia taśmy samoprzylepnej należy używać wyłącznie taśmy dwubarwnej zielono-żółtej.

  W przypadku przewodów izolowanych dwubarwna kombinacja zielono-żółta powinna być wykonana tak, aby na każdym odcinku o długości 15 mm jedna barwa pokrywała co najmniej 30% powierzchni, lecz nie więcej niż 70% powierzchni przewodu, a druga barwa — po­zostałą część.

  UWAGA 2 – Jeżeli przewód ochronny może być łatwo zidentyfikowany przez jego kształt, konstrukcję lub usytuowanie, np. przewód koncentryczny, nie jest konieczne oznaczanie barwami na całej długości; wymagane jest tylko oznaczanie zakończeń przewodu i części dostępnych za pomocą wyraźnych symboli granicznych lub kombinacji dwubarwnej zielono­-żółtej.

  UWAGA 3 – W USA i Kanadzie do oznaczania przewodu ochronnego używa się barwy zielonej jako równoważnej do kombinacji dwubarwnej zielono-żółtej.

  UWAGA 4 – Jeżeli rolę przewodu PE lub PEN pełni żyła u neutralnej barwie izolacji, jej zakończenia należy oznaczać barwą zielono-żółtą.

  2
 • #5 26 Lut 2013 21:12
  energetyka
  Poziom 2  

  remik_l napisał:
  W przypadku przewodów izolowanych dwubarwna kombinacja zielono-żółta powinna być wykonana tak, aby na każdym odcinku o długości 15 mm jedna barwa pokrywała co najmniej 30% powierzchni, lecz nie więcej niż 70% powierzchni przewodu, a druga barwa po­zostałą część.  Jak kolega napisał.

  Więcej informacji precyzuje norma EN 60464

  0
 • #6 26 Lut 2013 21:13
  elpapiotr
  Specjalista elektryk

  Ale nie napisałeś, kolego remik_l, która 70, a która 30 %

  Swoją drogą zapraszam do lektury PN-EN 60446:2004, która później została zastąpiona przez 2008, by weszła 2010, i zakonczyła się na 2011 r (jak na razie).

  Kolego energetyka, ta Twoja EN 60464 to Lakiery stosowane na izolację elektryczną -- Część 1: Definicje i wymagania ogólne.

  0
 • #7 26 Lut 2013 21:53
  Łukasz-O
  Admin Elektroenergetyka

  Coś mi się zdaje, że belfer sobie tylko zażartował, a kolega autor wziął sobie to do serca.

  0
 • #8 28 Lut 2013 13:07
  technik.el
  Poziom 9  

  Widocznie twój nauczyciel nie ma pojecią o elektrotechnice. Mam wątpliwości do użytkownika "energetyka", który napisał ,że przewód fazowy(L) może mieć kolor czerwony,kiedyś może i miał ale teraz jeśli jest to instalacja trójfazowa to barwa przewodów fazowych (L) jest następujaca : szary,czarny,brązowy.Przewód neutralny (N) ma kolor jasnoniebieski ,a przewód ochronny ma kolor żółto-zielony

  0
 • #9 28 Lut 2013 16:43
  Miniax
  Specjalista elektryk

  technik.el napisał:
  ale teraz jeśli jest to instalacja trójfazowa to barwa przewodów fazowych (L) jest następujaca : szary,czarny,brązowy.


  Mnie się wydaje, że norma mówi zupełnie co innego, ale skoro kolega pierwszy podważył słowa jednego z poprzednikó, czekam na normy/opracowania (aktualne) popierające Twoją teorię. Bo to, że z reguły stosuje się taką kolorystykę i że tak się przyjęło wcale nie oznacza, że tak być musi.

  0
 • #11 28 Lut 2013 20:31
  Ryszard49
  Poziom 34  

  Witam.
  Normy chyba dotyczą przewodów i kabli stosowanych do instalacji w budynkach. W okablowaniach maszyn stosuje kable sterownicze jednego koloru czarnego z opisem numerowym, można zastosować również z jedną żyłą żółto zieloną. Kable produkcji Bitner.
  Pozdrawiam.

  -1
 • #12 28 Lut 2013 21:31
  Miniax
  Specjalista elektryk

  "w izolacji w kolorze brązowym, czarnym
  lub szarym.
  W niektórych zastosowaniach dopuszcza
  się stosowanie innych barw."

  Cytat z wyżej zamieszczonego opracowania.

  1
 • #13 01 Mar 2013 13:48
  technik.el
  Poziom 9  

  Dokładnie są różne barwy przewodów fazowych ale wiadomo przewód neutralny (N) zawsze powinien mieć kolor jasnoniebieski ,a przewód ochronny (PE) żółto-zielony.Kierowałem się bardziej domowych instalacji oczywiście tych nowych ze kolory jakie powinny i jakie zazwyczaj produkują producenci okablowania są to szary brązowy czy czarny.


  Dodano po 3 [minuty]:

  energetyka napisał:
  "Przewód liniowy (L), inaczej zwany przewodem fazowym przewód elektryczny będący w czasie normalnej pracy pod napięciem fazowym służący do przesyłania energii elektrycznej w sieci elektroenergetycznej. W sieci trójfazowej przewody liniowe oznaczane są odpowiednio L1, L2, L3. Przewodami liniowymi są również przewody linii napowietrznej znajdujące się pod napięciem fazowym i odizolowane od konstrukcji wsporczej za pomocą izolatorów. Kolor izolacji czerwony lub czarny lub brązowy.

  Pan napisał żę w sieciach trójfazowych przewody oznacza sie kolorami czerwonej kiedy powiem panu ze teraz tak nie ma jest jak napisałem powyżej ,a tak wogóle to linie napowietrzne nie sa izolowane i nie maja żadnych barw sa wykonane z aluminium poniewaz jest to bardziej opłacalne a izolotorem linii napowietrznej jest samo powietrze.

  0
 • #14 01 Mar 2013 14:04
  1079413
  Użytkownik usunął konto  
 • #15 01 Mar 2013 16:57
  energetyka
  Poziom 2  

  technik.el napisał:
  a tak wogóle to linie napowietrzne nie sa izolowane i nie maja żadnych barw sa wykonane z aluminium poniewaz jest to bardziej opłacalne a izolotorem linii napowietrznej jest samo powietrze.


  Linie napowietrzne nie izolowane? To dziwne :D
  Nie znam dokładnych parametrów tego kabla, ale koledzy z "PSE" mówią na to plecionka. Nowo medernizowane linie napowietrzne 0.4kV są właśnie zbudowane z tego kabla.

  Jeśli kolega wcześniej mówił na temat kolorów używanych w miszkaniach to powinien wiedzieć że kolor czerwony można spotkać w gnieździe od włącznika oświetlenia :)

  0
 • #16 01 Mar 2013 17:06
  michalekk1
  Poziom 24  

  energetyka napisał:

  Linie napowietrzne nie izolowane? To dziwne :D
  Nie znam dokładnych parametrów tego kabla, ale koledzy z "PSE" mówią na to plecionka. Nowo medernizowane linie napowietrzne 0.4kV są właśnie zbudowane z tego kabla.

  Zapewne masz na myśli przewód pojedynczo izolowany typu AsXSn.

  1