Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konstrukcja 2x SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC

djflexi 01 Mar 2013 17:16 6750 45
  • #31 01 Mar 2013 17:16
    djflexi
    Poziom 14  

A więc tak o co chodzi z tym: Nikt tutaj nie zwrócił uwagi na powierzchnię promieniowania rezonatora, która powinna wynosić 1/3 powierzchni membrany głośników (Sd). Powierzchnia ta jest bardzo ważna, ze względu na bardzo dużo kwestii. Przede wszystkim - skuteczność jej działania / wytrzymałość mechaniczna głośników - i tutaj trzeba wybrać jakiś kompromis.

Oraz gdzie i w jaki sposób dać wzmocnienia żeby za dużo nie tracić na litrażu ponieważ powoli będę składał subbas bo już mam docięte płyty... Pozdrawiam :)

• #32 01 Mar 2013 19:04
    e-elektron
    Troll forumowy

No przecież wyjaśniłem o co chodzi w powierzchni rezonatora. Chodzi o powierzchnię wylotu "tunelu" bass reflex. W Twoim przypadku powierzchnia portu powinna wynosić 0,056m^2 - 1/3Sd głośników.

Wzmocnienia dajesz mniej więcej na środkach ścian i wzmacniacz przeciwległe ścianki tak jak pisałem wcześniej. Możesz dać 2 poprzeczki wzmacniające tylną płytę.

Zrób BR szczelinowy który również posłuży jako wzmocnienie całości.

• #33 01 Mar 2013 19:23
    djflexi
    Poziom 14  

A mógł byś mi podać wymiar tej szczeliny ? JA miałem podany wymiar na całą wysokość subbasu i wgłąb na 26,5cm ?? A co do wzmocnień to dam właśnie poprzeczki :)

• #34 02 Mar 2013 00:23
    e-elektron
    Troll forumowy

Jeżeli ma być na całą wysokość subbasu to wklepujesz wymiar w WinISD i dobierasz szerokość tak aby uzyskać daną powierzchnię a długość poda Ci już program.

• #35 02 Mar 2013 00:54
    djflexi
    Poziom 14  

Wychodzi mi wymiar: 50cm na 12cm i długość br wyniesie wtedy 37cm. Czy to będzie dobry wymiar ??

• #36 02 Mar 2013 01:34
    e-elektron
    Troll forumowy

Dla strojenia 40Hz 50 x 11 x 37,77cm

Proponował bym strojenie 45Hz - 50 x 11 x 25,78cm.

• #37 02 Mar 2013 12:51
    e-elektron
    Troll forumowy

Na prośbę kolegi zrobiłem sobie małe symulacje tych głośników.

Obudowa wedle uznania, ale ja zaproponował bym nawet te 190L ze strojeniem portu na 45Hz. 180L też może być jednak dużej różnicy nie będzie a przy 190L uzyskasz nieco lepsze zejście. 40Hz to zbyt niskie strojenie według mnie i proponuję 45Hz dla 2szt.

Co do wymiarów portu. Przy wymiarach 50 x 12 cm masz powierzchnię 600cm^2. Głośnik - 856cm^2 * 2 = 1712. 1712/3 = 570cm^2. Osobiście pokusił bym się o zmniejszenie powierzchni portów, poprzez zmniejszenie wysokości portu. Oczywiście boczne ścianki mogą zostać na całą wysokość aby pełniły rolę wzmocnień, ale poprzeczne płyty można dać nieco niżej aby uzyskać wysokość ok. 47cm co Ci da powierzchnię 564cm^2. Wtedy dla strojenia 45Hz uzyskasz długość portu 26,68cm.

• #38 02 Mar 2013 13:18
    dawid_d4
    Poziom 12  

Przy okazji tematu zapytam, co byłoby lepsze: jedna paczka z dwoma tymi głośnikami, czy dwie osobne paczki po jednym? Dwie mniejsze paczki wydają sie praktyczniejsze i wygodniejsze, ale pytanie jaka byłaby różnica w dźwięku (np. po ustawieniu paczek w określonej odległości od siebie)

• #39 02 Mar 2013 13:54
    e-elektron
    Troll forumowy

Jak kto lubi tak naprawdę. Przy dwóch sztukach masz większą mobilność i większe możliwości konfiguracji na trudnych akustycznie salach.

Robiąc 2szt 95L@45Hz uzyskasz taki sam efekt dźwiękowy stawiając je centralnie na środku obok siebie - w tedy grają jak jedna paczka 2x15". Stawiając paczki L-P uzyskasz lepsze pokrycie dźwiękiem sali, lub danych sektorów. Największe natężenie dźwięku uzyskasz na środku, między paczkami - prawa fizyki.

• #40 02 Mar 2013 13:54
    marian133
    Poziom 38  

e-elektron napisał:
    Nikt tutaj nie zwrócił uwagi na powierzchnię promieniowania rezonatora, która powinna wynosić 1/3 powierzchni membrany głośników (Sd). Powierzchnia ta jest bardzo ważna, ze względu na bardzo dużo kwestii. Przede wszystkim - skuteczność jej działania / wytrzymałość mechaniczna głośników - i tutaj trzeba wybrać jakiś kompromis.

e-elektron napisał:
    Dla strojenia 40Hz 50 x 11 x 37,77cm

Proponował bym strojenie 45Hz - 50 x 11 x 25,78cm.

e-elektron napisał:
    Co do wymiarów portu. Przy wymiarach 50 x 12 cm masz powierzchnię 600cm^2. Głośnik - 856cm^2 * 2 = 1712. 1712/3 = 570cm^2. Osobiście pokusił bym się o zmniejszenie powierzchni portów, poprzez zmniejszenie wysokości portu. Oczywiście boczne ścianki mogą zostać na całą wysokość aby pełniły rolę wzmocnień, ale poprzeczne płyty można dać nieco niżej aby uzyskać wysokość ok. 47cm co Ci da powierzchnię 564cm^2. Wtedy dla strojenia 45Hz uzyskasz długość portu 26,68cm.

e-elektron napisał:
    Jeżeli masz pytania - pytaj.

Ja mam pytanie: Ty to piszesz z głowy czy z książki? bo sypiesz regułkami aż miło.

e-elektron napisał:
    Po przeanalizowaniu całego tematu dochodzę do wniosku że również woj2500 posiada bardzo małą wiedzę praktyczną na temat budowy zestawów głośnikowych. Przeczytał jedynie jakieś pisma, książki - ale to za mało żeby móc wypowiadać się

Oboje jesteście siebie warci,przeczytaliście gdzieś jakieś regułki,wbiliście sobie to do głowy (pewnie się nawet nad tym nie zastanawialiście dlaczego tak a nie inaczej) i teraz pouczacie innych... a raczej wydaje się wam.

Zielony poucza zielonego wyliczając mu (oczywiście z programu,który jest wyrocznią w Twoim przypadku) co do jednej setnej cm długość portu (naprawdę poprawiło mi to humor na kacu :D ).

Czy uważasz,że pisząc takie "skomplikowane" liczby wywyższysz się ponad biednego zielonego,który tak na prawdę przyszedł tu z pomocą i oczekuje prostej odpowiedzi?

e-elektron napisał:
    40Hz to zbyt niskie strojenie według mnie i proponuję 45Hz dla 2szt.

Sam producent który zna te głośniki od podstaw,proponuje 40Hz,a Ty uważasz że to za nisko? A to niby dlaczego? śmiesz twierdzić że wiesz lepiej od producenta?

• #41 02 Mar 2013 14:16
    e-elektron
    Troll forumowy

Odpowiadając na pierwsze pytanie - nie, nie sypię tutaj żadnymi regułkami jak by Ci się mogło wydać... Mimo iż fakt, przeczytałem bardzo dużo książek, pism i tak dalej, można by było wymieniać w nieskończoność ale jakie to ma znaczenie w tym momencie?

Druga sprawa. Producent który zna te głośniki od podstaw, proponując litraż i strojenie wybrał kompromis między zejściem a skutecznością zestawu. A to konstruktor decyduje, czy zależy mu na lepszym zejściu czy skuteczności zestawu, czyż nie? 40Hz dla 2szt to nisko, tracimy na skuteczności. 45Hz skutkuje gorszym zejściem (-3dB) o niecałe 2Hz (według symulacji) natomiast skuteczność w paśmie roboczym jest lepsza.

Program jest jedynie narzędziem którym się posługuje do symulacji bardzo prostych konstrukcji jaką jest BR i niestety nie jest on żadną wyrocznią.

Tak że... przykro mi, ale nie trafiłeś z żartem powyżej.

Tak się składa że również znam te głośniki od podstaw, projektowałem i BUDOWAŁEM na nich kilka konstrukcji i wiem jak grają. Polecam 45Hz ;)

Dodano po 7 [minuty]:

Pierwszy lepszy przykład - BR na wyżej omawianym SW.STX.15.3.800 - Specjalnie dla Ciebie :)

Konstrukcja 2x SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC

• #42 02 Mar 2013 14:25
    marian133
    Poziom 38  

e-elektron napisał:
    40Hz dla 2szt to nisko, tracimy na skuteczności. 45Hz skutkuje gorszym zejściem (-3dB) o niecałe 2Hz (według symulacji) natomiast skuteczność w paśmie roboczym jest lepsza.

No właśnie,według symulacji a nie pomiarów.

e-elektron napisał:
    Program jest jedynie narzędziem którym się posługuje do symulacji bardzo prostych konstrukcji jaką jest BR i niestety nie jest on żadną wyrocznią.

Tak że... przykro mi, ale nie trafiłeś z żartem powyżej.

I znów nie zrozumiałeś co się do Ciepie pisze... jak w temacie o subie domowym :)

Dodano po 3 [minuty]:

A to moje,jeśli już chcesz się chwalić:

• #43 02 Mar 2013 14:46
    e-elektron
    Troll forumowy

Więc teraz moje pytanie - co chcesz osiągnąć przez pisanie bezsensownych postów?

Nie chodzi o chwalenie, bo gdyby chodziło nie pokazywał bym banalnie prostej obudowy BR dodatkowo w stanie surowym i robioną wyłącznie na testy... :)

P.S. W dodatku z płyty wiórowej.

Zarzuciłeś mi że nie wiem o czym piszę, więc w odpowiedzi pokazałem konstrukcję, jedną z wielu zresztą na tym głośniku aby udowodnić Ci że chociażby trzymałem go w rękach. Testowałem go w kilku litrażach i strojeniach. Nie widzę sensu strojenia go tak nisko. 45Hz jest optymalnie.

marian133 napisał:
    No właśnie,według symulacji a nie pomiarów.

Twierdzisz więc że program jest zbyteczny i został wymyślony dla zabawy? :)

Każdą konstrukcję trzeba od czegoś zacząć, jedni zaczynają od fajki, drudzy od piwa - ja zaczynam od symulacji a jeszcze inni od pomysłu który przyszedł im w nocy.

Wiem dobrze że robisz paczki, nie rozumiem tylko dlaczego wytykasz palcem, chcąc coś udowodnić a nie pomożesz i nie zaproponujesz czegoś?

• #44 02 Mar 2013 15:04
    marian133
    Poziom 38  

e-elektron napisał:

Wiem dobrze że robisz paczki, nie rozumiem tylko dlaczego wytykasz palcem, chcąc coś udowodnić a nie pomożesz i nie zaproponujesz czegoś?

Ponieważ do autora tematu nic nie dociera,nawet nie chce zmienić wymiarów obudowy żeby to wyglądało jak subbas a nie jak pralka.

Druga sprawa,jak widzę wpisy takie jak Twoje,a dokładnie te wyliczenia co do jednej setnej cm portu BR,to mnie skręca,i czasem nie mogę tego nie skomentować. Raz piszesz że program to nie wyrocznia,z drugiej strony zaś podajesz owe wyniki z tego programu. Zdecyduj się w końcu,albo program albo doświadczenie.

I uwierz mi,te 0,5cm czy nawet 1cm różnicy długości BR nic nie zrobi,bardziej na dźwięk wpływa poprawne ustawienie górek z dołami w fazie.

• #45 02 Mar 2013 15:24
    e-elektron
    Troll forumowy

Owszem, też to zauważyłem. Z tego co wiem, to ma już nawet wycięte płyty i trochę mnie to zirytowało.

Podałem wymiary z programu, żeby potem nie pisał że program mu wyliczył inaczej. Owszem, 1 czy nawet 2 nie robią większej różnicy, wystarczy trochę własnego zaangażowania - autor tematu pobawił by się programem, są tutoriale i zauważył by że zmiana o 1 czy 2 cm nie robi większej różnicy na strojeniu portu.

Ponadto jest wiele zależności co do strojenia, gdyż jeżeli port przylega do ścian tak jak to np. w moim przypadku było, strojenie automatycznie się obniża - sprawdzone. Tak więc aby otrzymać strojenie 45Hz należało by zrobić nawet nieco krótszy port niż zaleca program. Ale to nie jest kwestia przycięcia płyty i tyle. Zaprojektowanie nawet tak prostej obudowy wygada wiedzy, testów i doświadczenia.

Zanim uzyskałem odpowiadający mi efekt przy wyżej pokazanej obudowie, pociąłem kilkanaście długości wióru i wykręcałem - wkręcałem port aż uzyskam żądne strojenie i efekt. Prosto mówiąc do autora, strojenie jakie chciałem uzyskać, uzyskałem przez zastosowanie bodajże 3cm krótszego portu niż zalecał program.

Jeżeli autor jednak nie wykazuje zainteresowania tematem, bo nic tutaj nie pisze - chyba uważam za zamknięty.

P.S. Głośniki same w sobie są dość ciekawe, ale według mnie marnują się w obudowie BR. Dużo lepiej sprawują się chociażby w konstrukcjach Granat'a - 15THL30 czy TH15s, fajnie to gra również w CUBO 15.

• #46 02 Mar 2013 16:29
    djflexi
    Poziom 14  

Dzięki za pomoc, ta wiedza przyda mi się pewnie w przyszłości w następnych projektach ! Pozdrawiam