Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

C2D -> C2Q - "boot loop" - nie wczytuje BIOSu po zmianie procesora

27 Feb 2013 01:56 3093 29
  • Level 8  
    Witam,

Znalazłem podobny temat to mojego, lecz u mnie są zasadnicze różnice w przypadku. Może zacznę od:

Parametry kompa:

System operacyjny Microsoft Windows 7 Ultimate Service Pack 1
    Obudowa Cooler Master Dominator + 3x12cm wiatraki (chłodzenie procka to Thermaltake Big Typhoon)
    Typ procesora Intel Core 2 Duo E8200 @3766 MHz (8 x 471)
    Płyta główna Asus P5E Deluxe Intel Beachwood X48, BIOS AMI (12/08/09), numer wersji BIOS'u 0501
    Pamięć fizyczna 4096 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM) Patriot Memory PDC22G6400LLK 4x1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM
    Karta graficzna ATI Radeon HD 4870 (RV770)
    Karta dźwiękowa Analog Devices AD1988B @ Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller [A-2]
    Dysk fizyczny SAMSUNG SSD 830 64GB Series ATA Device (SATA-III)
    Dysk fizyczny Seagate Barracuda ST3500320AS ATA Device (500 GB, 7200 RPM, SATA-II)
    Dysk fizyczny Western Digital WDC WD1600JS-00NCB1 ATA Device (160 GB, 7200 RPM, SATA-II)
    Napęd optyczny HL-DT-ST DVDRAM GSA-H66N ATA Device
    Zasilacz Corsair VX750W
    Klawiatura Microsoft SideWinder X4 Keyboard
    Mysz Logitech HID-compliant G5 Laser Mouse
    Karta sieciowa NETGEAR WNDA3100v2 N600 Wireless Dual Band USB Adapter
    Drukarka HP Officejet 5600 series
    Urządzenie USB Logitech QuickCam 3000

Problem:

Powyższa konfiguracja pracuje bez problemu na procesorze E8200. Po założeniu Q9400 komp wpada w pętlę bootowania, gdzie nie może wczytać nawet BIOSu (nie mogę stwierdzić co jest przyczyną), głośnik systemowy przy resecie wydawał pojedynczy sygnał. Bateria + przełącznik był robiony 2x (BIOS był defaultowych ustawieniach), pasta i chłodzenie dobre. Po powrocie na E8200, problem znika - uruchamia się normalnie. Wszystko co powyżej podałem było podpięte podczas startu na pierwszym i drugim procku.
    Q9400 już nie mam, więc testów nie będę mógł przeprowadzić, ale chciałbym wiedzieć co mogło być przyczyną takiego zachowania kompa.
  • Level 15  
    Bios najnowszy ?
    Piszesz, że:
    Quote:
    BIOS był defaultowych ustawieniach

a reset biosu był zrobiony ?

Dopisane:
    Znalazłem, tak bios masz najnowszy, więc nie tu problem.
    Zawsze musisz wziąć pod uwagę, że te procesory są z drugiego, lub trzeciego obrotu i mógł być po prostu niesprawny. A na innym PC był on sprawdzany ?
  • Level 8  
    Podobno działa, choć w to trudno mi uwierzyć...
    Jeśli już działa, to na płycie podobnej do mojej - P5Q Deluxe
  • Level 16  
    Ja bym nie wierzył na słowo i sprawdził gdzieś jeszcze tego proca
  • Level 43  
    Wyjmij baterię na 15 minut i sprawdź po tym czasie.
  • Level 8  
    Co do resetu BIOSu, na P5E Deluxe jest przełącznik do tego. Resetowałem BIOS skutecznie. Po włożeniu i odpaleniu "starego" procka na "dzień dobry" ustawiałem godzinę i datę, itd.

Jestem w czasie zakupu jakiegoś Quada - Duo już nie wystarcza. Summa summarum czeka mnie kolejny procek, który potencjalnie, może mieć podobny efekt.
    Zastanawiam się, czy nie pokusić się, w podobnym scenariuszu, o montaż tylko podstawowych komponentów - kość RAMu, chłodzenie procka, grafa, klawiatura. Czy pozostałe urządzenia, które były podpięte, mogły mieć wpływ na takie zachowanie zestawu przy siłce 750W?
  • Level 43  
    Raczej nie, ale spróbuj.
    Ale po wyjęciu baterii na kilka minut, z przełącznikami różnie bywa.
    C2Q z Alledrogo??
  • Level 8  
    OK, jak tylko będę miał następnego procka spróbuję.

Tylko to jest dziwne, bo jak nieraz przegiąłem z przetaktowaniem, czy to pamięci, czy proca, BIOS z automatu się resetował do ust. fabrycznych. Czy w tym wypadku nie powinien automat zadziałać, dając możliwość prockowi przynajmniej wczytać BIOS?
  • Level 43  
    Zależy, aby wczytać BIOS, CPU musi być w miarę sprawny...
  • Level 8  
    No i do tego zmierzam...
    Jakoś nie chciało mi się wierzyć, że przy takim zasilaniu, kiedy to na E8200, który pobiera od 6 do 100W,wszystko hula cacy, Quad (12-132 W) nie chciał ruszyć nawet BIOSu...
    Teraz sobie przypomniałem, że ten Quad pracował na napięciu 1,344V. Czy to nie jest wartość zbyt wysoka na pracę w dłuższym okresie czasu? Czy po kilku latach pracy na takowym, procek nie będzie styrany termicznie?
  • Helpful post
    Level 43  
    ~1.35 to nie jest bardzo wysokie VCore i nic się nie powinno stać.
    Ale procesor można zabić także napięciem VTT.
  • Level 8  
    Tu jest screen

• Helpful post
    Level 32  

Zaznaczone na obrazku to napięcie FSB / VTT.

Tutaj jest dla Q6600 ustawionego na 3.8GHz. W przypadku procesora 45nm działającego na P45 nie powinno wynosić więcej niż 1.2V dla codziennego użytku.

Procesor kwalifikuje się do sprawdzenia na innej płycie. Miałem podobny przypadek z Q9450 na P35 MSI. Za Chiny nie chciał wstać a na innej gorszej działał bez problemu. Odpalenie płyty bez procesora i ponowny reset oraz dokładne umiejscowienie go w gnieździe umożliwiło rozruch.
  • Level 8  
    @artaa: dopiero zauważyłem pytanie. Tak, C2Q planuję kupić na alledrogo. Jakieś tipy do zakupu?
  • Level 32  
    sathyriasis wrote:
    @artaa: dopiero zauważyłem pytanie. Tak, C2Q planuję kupić na alledrogo. Jakieś tipy do zakupu?

Najlepiej kupić od firmy, wybrać najtańszy i z gwarancją. Chociaż lepszym rozwiązaniem byłby zakup Q9450 z pełnym Cache.
  • Level 8  
    Wiem, że to temat na inny dział, więc z góry przepraszam moda, którego tym mogę urazić...
    Co powiesz na Q9500, które teraz można znaleźć na alledrogo? Warto do tego zestawu dorzucić taki proc i nowszą grafę?
  • Level 32  
    Nie warto. S775 to dinozaur i ładowanie w niego pieniędzy jest bez sensu, niestety. Wiem coś o tym bo sam mam Q6600 połączonego z GTX660. Wyniki uzyskuję prawie takie same jak z GTX285 czy 9800gx2. Procesor strasznie ogranicza grafikę. Do tego najlepiej przeskoczyć na karty AMD, mniejszy narzut sterownika na CPU. Nie będzie wymagana taka moc od tego ostatniego.
  • Level 8  
    Sorry, że post pod postem, ale zaszły małe zmiany.

Zakupiłem Q9450 na portalu aukcyjnym, ponownie sprzedawca (inny) zapewniał o działaniu procka.
    Historia się powtarza - po podmianie procesorów C2D E8200 --> C2Q Q9450 komp nie może odpalić (dokładnie to nie wczytuje nawet BIOSu). Odłączyłem wszystkie zbędne urządzenia, tylko po to aby całość odpaliła, i nic...
    Reset BIOSu zrobiłem - zostawiłem płytę główną gołą na stole na ok. 20 - 25 min, po czym podłączyłem kość RAMu, procek oczywiście, zasilanie, baterię. Stopniowo dodawałem pozostałe rzeczy - grafa, dyski, nagrywarka... Dopiero po ponownej podmianie procka na E8200 wszystko odżyło.

Co może być powodem takiego zachowania płyty/kompa?
  • Level 8  
    Czy naprawdę nikt nie ma pomysłu na ten problem? :?

Za radą kolegi powyżej, odpalałem samą płytę, stopniowo dodając komponenty. Niestety to też nie pomogło.

Myślę o downgrade BIOSu do wersji, która była zaraz po zakupie? Czy to będzie dobry kierunek?
  • Level 43  
    sathyriasis wrote:
    Czy naprawdę nikt nie ma pomysłu na ten problem?

Wszystkie piny w gnieździe procesora są OK? Proponuję lupę i ich przejrzenie.

sathyriasis wrote:
    Myślę o downgrade BIOSu do wersji, która była zaraz po zakupie? Czy to będzie dobry kierunek?

Możesz spróbować ale te procesory powinny działać na najnowszej wersji biosu.
  • Level 8  
    Nie no, takie rzeczy jak sprawdzenie pinów w podstawce czy też "gniazd" na procku to w pierwszej kolejności.

Mierzi mnie to na tyle, że mimo działania płyty głównej na E8200, sprawdzałem 2 razy kondensatory czy nie są spuchnięte. :-)
  • Level 32  
    sathyriasis wrote:
    sprawdzałem 2 razy kondensatory czy nie są spuchnięte.

Zwróciłeś uwagę na to, że kondensatory są Solid State? One nie puchną.

Zrób downgrade biosu.
  • Level 8  
    Chciałem zwrócić uwagę, że ta sytuacja jest na tyle frustrująca, że zaczynam robić rzeczy bez sensu ;-)

Downgrade dziś jak się wyrobię.
  • Level 32  
    Miałem podobny problem kiedy z EVGA 750i oraz Q6600. Płyta za ChRL nie chciała się uruchomić z tym procesorem a z E2180 i E8400 działała. Nie wiem co jej było ale przemycie pól na procesorze i podgięcie wszystkich pinów pomogło.
  • Level 8  
    Ale widziałeś jakieś nierówności na pinach? Jak patrzyłem wszystko jest równo jak na lądowisku...
    Przemywanie spirytusem? Było :?
    Ale zapodam jeszcze raz.

BTW, karta diagnostyczna za ok. 15 zeta wystarczy do obsługi tej płyty, czy to jakiś chłam?

Dodano po 3 [godziny] 58 [minuty]:

BIOS wygrałem o numerze 0105. Nie zmieniło się nic...
    Jutro zanabędę kartę diagnostyczną, może coś nam więcej powie. Ręce mi opadają. :-/
  • Level 8  
    Karta diagnostyczna nie pokazywała żadnych kodów... Czym może to być spowodowane?
    Poza tym mam problem z odpaleniem kompa już na E8200?? :|

Jakaś diagnoza?
  • Level 43  
    Stawiałbym na kondensatory w układzie zasilania.
  • Level 8  
    Podniosła się jeb...ka !! 8-)

Nie wiem o co chodziło płycie głównej, ale:
    - na karcie diagn. za 15 zeta nie wyrzucało żadnych kodów (było cały czas O.O - myślałem, że utopiłem kasę, dobrze, że niewiele)
    - płyta zaczęła marudzić przy E8200 - trochę mnie to zdziwiło

Kiedy nie mogłem uruchomić kompa na E8200, rozłożyłem wszystko na czynniki pierwsze, przemyłem wódką - spirytu już zabrakło (dla ciekawskich napiszę, że przemywałem Grey Goose), odkurzyłem, przetarłem, "umyłem". Podstawkę też potraktowałem w celu usunięcia paprochów i poprawienia jednego ze styków, który dziwnie wyglądał (to poprawianie na nic się zdało, styk prezentuje się nadal tak jak wcześniej). Resetowanie BIOSu oczywiście też przeprowadziłem - bateria, kable od zasilacza poszły precz. Jedyne co zrobiłem inaczej niż poprzednio, to reset BIOSu przełącznikiem. Wcześniej przełącznik uruchamiałem na dłuższy czas - ok. 15 min, i bez baterii. Tym razem, po założeniu kości RAMu, procka - E8200, chłodzenia CPU i jego wiatraka, oraz karty diagnostycznej i baterii, przełącznik włączyłem i wyłączyłem, co mi zajęło 5 sekund. Włączyłem komputer, i... nie dość, że się normalnie uruchomił, to na dodatek, diagnostyka zaczęła pokazywać kody. Coś się zmieniło, tylko nie miałem bladego pojęcia co. Idąc za ciosem, stwierdziłem, że podepnę Q9450, może też go płyta "łyknie"...

tadaaaa

Nic z tego nie rozumiem... I łudzę się, że to mój ośli upór doprowadził do tego, że na płycie coś się nawróciło, i zaczęła działać w 100% poprawnie. Ośli upór, albo moje zarzekanie się, że jak nie pociągnie proca, to płytę nauczę latać, procek przejdzie test na wytrzymałość pod kołami samochodów na pobliskiej uliczy, a ja "skończę" na 1155...

Czy ktoś spotkał się z czymśkolwiek takim? Czy to może mieć "nawroty"?
  • Level 32  
    Jeżeli działa to będzie już działać. Wcześniej Ci napisałem, że miałem podobną jak nie identyczną zajawkę z Q6600 na 750i. Po odpaleniu na wyświetlaczu od razu FF (albo ubity most północny albo coś nie tak z procesorem). Po wyjęciu z obudowy, zastosowaniu tego co wyżej napisałem i uruchomieniu w pająku działało. Nie kombinowałem, nie rozbierałem i tak złożone wstawiłem znowu do obudowy.

P.S.

Spirytusem można sobie skórę odkazić przed zastrzykiem a nie elektronikę czyścić :p

Kasek21 wrote:
    Stawiałbym na kondensatory w układzie zasilania.

Raczej to nie jest przyczyna z tego względu, że kondensatory są solid-state a te najczęściej startują.