Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmocnienie sygnału ultradźwiękowego 10x

hermani 27 Lut 2013 03:33 1611 7
  • #1 27 Lut 2013 03:33
    hermani
    Poziom 13  

Witam. Potrzebuję uzyskać wzmocnienie sygnału 40kHz - prostokąt - na wyjściu generatora mam obecnie ~ 100mA, a potrzebuję uzyskać natężenie około 1A. Amplituda sygnału wyjściowego max 15V. Chcę to zrobić tylko i wyłącznie na tranzystorach. Czy poratowałby ktoś jakimś schematem? Pod ręką mam sporą ilość 547, 557, 516, ale chyba lepiej będzie to zrobić na MOSfetach?

0 7
  • #2 27 Lut 2013 09:42
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    Daj typowy wzmacniacz, np. TDA2040, albo wtórnik emiterowy komplementarny ( http://paginas.fe.up.pt/~fff/eBook/Imagens/fig_045.gif ) - oczywiście z oddzieleniem składowej stałej.
    MOSFETy nie dadzą dobrego rezultatu, bo stracisz parę Volt na napięciu otwarcia bramka - źródło. Bipolarne otwierają się przy 0,7V, ponadto są szybsze (mniejsze straty na przełączaniu 40kHz).

0
  • #3 27 Lut 2013 12:03
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Jeśli na samych tranzystorach to na tych Twoich (tylko) nie zrobisz.
    To co chcesz to wzmacniacz mocy.
    Można scaloną końcówkę m.cz. ale warto wybrać taki o dobrych własnościach: szybkość narastania napięcia, częstotliwość graniczna.
    Na tranzystorach znajdź sobie końcówkę mocy m.cz, można zbudować lepszą niż jakakolwiek scalona.
    I nie wiem, czy powinieneś oddzielać skłądową stałą?

0
  • #4 03 Mar 2013 00:04
    Wieslaw Bicz
    Poziom 18  

hermani napisał:
    Witam. Potrzebuję uzyskać wzmocnienie sygnału 40kHz - prostokąt - na wyjściu generatora mam obecnie ~ 100mA, a potrzebuję uzyskać natężenie około 1A. Amplituda sygnału wyjściowego max 15V. Chcę to zrobić tylko i wyłącznie na tranzystorach. Czy poratowałby ktoś jakimś schematem? Pod ręką mam sporą ilość 547, 557, 516, ale chyba lepiej będzie to zrobić na MOSfetach?

Czy ma to być sygnał, który ma zasilić przetwornik ultradźwiękowy?

0
  • #5 03 Mar 2013 19:17
    Rysiek2
    Poziom 33  

Czy to musi być prostokąt? Jeśli tak to trzeba o wiele szerszego pasma wzmocnienia niż 40Khz i zwykłe końcówki audio nie pociągną.

0
  • #6 04 Mar 2013 03:26
    hermani
    Poziom 13  

Zasilane przetworniki ultradźwiękowe sygnałem prostokątnym.

0
  • #7 04 Mar 2013 11:21
    Rzuuf
    Poziom 43  

Przetwornik ultradźwiękowy pracuje na swojej częstotliwości rezonansowej (na której ma największą skuteczość), zatem wszystkie harmoniczne są silnie tłumione i w rezultacie nie jest ważne, jaki kształt napięcia podaje się na niego - przetwarzana jest praktycznie tylko składowa podstawowa.
    Na dodatek: w większości ośrodków tłumienie fali ultradźwiękowej rośnie z częstotliwością, co tym bardziej upośledza udział harmonicznych w wypadkowej energii pola ultradźwiękowego.

0
  • #8 04 Mar 2013 12:16
    Wieslaw Bicz
    Poziom 18  

Rzuuf napisał:
    Przetwornik ultradźwiękowy pracuje na swojej częstotliwości rezonansowej (na której ma największą skuteczość), zatem wszystkie harmoniczne są silnie tłumione i w rezultacie nie jest ważne, jaki kształt napięcia podaje się na niego - przetwarzana jest praktycznie tylko składowa podstawowa.
    Na dodatek: w większości ośrodków tłumienie fali ultradźwiękowej rośnie z częstotliwością, co tym bardziej upośledza udział harmonicznych w wypadkowej energii pola ultradźwiękowego.

Mogę tylko potwierdzić to wszystko. Dodam też, że zwiększenie prądu do 1A może wymagać znacznego zwiększenia napięcia i nie każdy przetwornik da radę znieść taką moc. Jest to poza tym (na ogół) obciążenie czysto pojemnościowe, co utrudnia życie twórcy generatora.

Jaki przetwornik ma tu być stosowany.

0