Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MIGOMAT Bester 1800 - gniazdo EURO wymiana

27 Lut 2013 08:32 4545 17
  • Poziom 9  
    Witam, jestem posiadaczem migomatu 1800 Bester 220V-380V, w związku z awarią przewodu i uchwytu spawalniczego postanowiłem wymienić przewód EURO i gniazdo EURO. Bardzo proszę o podpowiedź, jak podłączyć gniazdo euro w tym migomacie, ewentualnie jakieś zdjęcia. Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Nie wiem w czym widzisz problem? Wyrzucasz stary przewód kupujesz uchwyt z wtykiem EURO oraz gniazdo EURO wraz z obudową plastikową. Gniazdo przykręcasz na trzy śruby (w obudowie plastikowej masz otwory) tak by nie dotykało obudowy. Do pręta gwintowanego przymocowujesz przewód prądowy + i usztywniasz go z podajnikiem dwiema nakrętkami. Kabelki podpinasz tam skąd wyciągnąłeś stare konektorki. Zrozumiałeś?
  • Poziom 9  
    dziękuje za odpowiedź i to wszystko łapię ale z gniazda euro wychodzi dwa czerwone kabelki czy przy podłączaniu nie ma różnicy który ,który i jeszcze jedno gniazdo /obudowa/ma wycięcie jak je skierować czy to obojętne.Pozdrawiam wszystkich
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Przewody są do włącznika w rękojeści uchwytu spawalniczego. Nie ma znaczenia jak podłączysz, to zwykły styk zwierny (dlatego oba czerwone :D).

Co do obudowy gniazda, nie bardzo wiem o jakim wycięciu mówisz. Możesz sprecyzować?

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    dziekuje za podpowiedź w sprawie kabelków.Jeżeli chodzi o gniazdo to chodzi mi o wycięcie w obudowie gniazda euro z palstiku którą przykręca się do obudowy stalowej Bestera 1800z przodu.Pozdrawiam i z góry dziękuje
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Mówiąc szczerze dalej nie wiem o jakie wycięcie chodzi :) Trzymam nawet w ręku to gniazdo i się głowię :D

Jeśli chodzi o obrót wokół własnej osi to nie ma to znaczenia

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    już wiem znalazłem w necie dziekuję BARDZO jak będę w domu zrobię zdjęcie i prześlę i pokażę o co mi chodziło być może przyda się nie jednemu jeszcze spawaczowi serwisantowi z "PRZYPADKU"pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    To o czym mówisz ma być skierowane w dół chociaż jakbyś pomyłkowo skierował do w górę to tragedii nie będzie:)
  • Poziom 9  
    dziękuję jutro będę majsterkował.Czy może ktoś spawał kwasówkę tym migomatem.Jaki powinien być gaz argon czy mieszanka argonowa kupiłem drut do kwasówki 0,8 czy pójdzie mam 20 cm spawu musi być szczelny i się zastanawiam czy waro kupować gaz na tyle???pozdrawiam i z góry dziekuje
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Tak musi być czysty Argon, gaz ma tylko osłaniać... CO2 wchodzi w reakcje ze spoiną...
  • Pomocny post
    Specjalista - spawarki
    PrezesAdammm ty chyba nigdy nie spawałeś nierdzewki półautomatem, do spawania należy użyć gazu 2% O2 , CO2 w argonie , lub coś podobnego, bo nie będzie wtopienia, już lepiej użyć mieszanki 82% Ar/CO2 spoina będzie czarna ale przynajmniej się wtopi.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Nierdzewkę spawałem tylko TIG, półautomatem tylko szczepiałem przez chwilę elementy rurociągów wentylacyjnych... OK nie do końca miałem rację...

Zaczerpnięte z nierdzewka com
    Cytat"
    "Metoda spawania GMAW wymaga gazu ochronnego aby zapobiec utlenianiu w łuku spawalniczym.
    Argon z dodatkiem 2% tlenu (O2) daje stabilny łuk i nadaje się do większości zastosowań. Argon z dodatkiem 3% dwutlenku węgla (CO2) przynosi podobny wynik. Prędkość spawania i głębokość wtopienia można czasami zwiększyć przez dodanie helu (He) i wodoru (H2) do mieszanki argon + O2 lub argon + CO2, jako gazu ochronnego.

Gazy o większej zawartości CO2 (metoda MAG) mają tendencję do znacznego nawęglania jeziorka spawalniczego łącznie z utlenianiem chromu. Z tego więc powodu nie są one zalecane..."

Kwasiak to jednak nie nierdzewka i zależy do czego to ma być...
  • Poziom 9  
    witam i jestem w kropce .........jedni mówią ,ze sam argon inni że mieszanka....a jak ma być?pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista - spawarki
    Po prostu, jak zaczniesz spawać w czystym argonie i robota nie będzie szła, to poszukasz mieszanki ;) oczywiście nie wspominając o tym, że należy włożyć do uchwytu teflon, żeby nierdzewna spoina nie pokrywała się później rdzawym nalotem...
  • Poziom 9  
    a jak nie włożę teflonu to spaw będzie czarniał?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    cyganmax napisał:
    witam i jestem w kropce .........jedni mówią ,ze sam argon inni że mieszanka....a jak ma być?pozdrawiam

Mój błąd ostatnie 8 m-cy spędziłem przy nierdzewce... ale TIG...

A nie możesz po prostu zapytać się w punkcie wymiany butli o wypożyczenie butli z odpowiednim gazem, jakąś małą 6-7 ... zapłacisz ewentualną kaucję zwrotną, za kilka dni dzierżawy nie powinno być drogo, zapłacisz za sam gaz... oddasz butlę i dostaniesz zwrot kaucji...

Tak, nierdzewka i kwasiak (pewnie są gatunki mniej narażone) nie lubią kontaktu ze stalą czarną, powoduje to że rdzewieją dlatego nie można np. szlifować czarnej a później nierdzewnej... na np. uchwyty stalowe na rurociągi na gazy techniczne kładąc rurę na uchwyt daje się przekładkę np. gumową...

Drut przesuwając się w uchwycie palnika, zawsze obciera się trochę o ścianki, może to są nieznaczne ilości ale zawsze... dlatego warto co jakiś czas (ja robiłem to co 1 zmianę drutu), przedmuchiwać uchwyt, no jak oczywiście miał euro-złącze...

Jest jeszcze jedna opcja jeśli będą duże problemy z ogarnięciem gazu, teflonu w uchwycie... poszukaj spawacza (nie firmy) w okolicy z TIG, który by ci po godzinach pospawał... drut już masz, do TIG tylko odcinasz ze szpuli odcinki po około metr... Sporo spawaczy dorabia tak po godzinach... no ja z resztą też...

Co do uchwytu nie kupuj długiego... max 2.5 m bo w tym półautomacie są chyba dwie rolki i w dłuższym przewodzie będzie problem z płynnością wysuwania drutu... Mnie się podobały uchwyty czeskiego Mostu...
  • Pomocny post
    Specjalista - spawarki
    Nie "czarniał", tylko "rudział" ;) Drut nierdzewny jest twardszy niż stalowy pancerz w uchwycie , zabiera ze sobą drobinki stali i wrzuca je w spoinę. Takiej spoiny już nigdy nie da się wyczyścić (tzn. czyszczenie pomaga na tydzień-dwa), pozostaje wycięcie i ponowne pospawanie.
    Może zamiast eksperymentować, dać to do pospawania Tigiem jakiemuś fachowcowi (20 cm to chyba dużo nie weźmie)

PS PrezessAdam ubiegłeś mnie o kilka minut ;)
  • Poziom 9  
    powiem wam szczerze zrobiłem to sam czyli pospawałem wyszło NIE ŻLE jestem zadowolony więc warto spróbować samemu , fachowcy od TIG-u niech zejdą na ziemię za spaw chciał tyle fachowiec ,że skórka za wyprawkę się nie opłaca.Jest OK i trzeba próbować