Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ELECTROLUX EWF12670W - Zakłócenia w odprowadzaniu wody

RyszardS 27 Lut 2013 08:58 3123 6
  • #1 27 Lut 2013 08:58
    RyszardS
    Poziom 10  

Witam, pralka ELECTROLUX EWF12670W nie zachowuje się standardowo przy odprowadzaniu wody - bardzo długo pracuje pompka odprowadzająca wodę, czasami sygnalizuje błąd E20 (po czym rusza po wciśnięciu startu), odpływ wody małym strumieniem.

Pompka pracuje, woda dociera do komory pompki, filtr wyczyszczony, wąż odprowadzający drożny (sprawdzenia dokonano poprzez wymuszone odessanie wody z komory pralki odkurzaczem Rainbow).

Pytanie: czy przyczyną zakłóceń może być ograniczona drożność węża spustowego (np. zakamienienie, inna przeszkoda naturalna) czy też może leżeć po stronie elektroniki?

0 6
  • Pomocny post
    #2 27 Lut 2013 09:23
    Stefciu_B
    Specjalista AGD

RyszardS napisał:
    Pytanie: czy przyczyną zakłóceń może być ograniczona drożność węża spustowego (np. zakamienienie, inna przeszkoda naturalna)

Dokładnie tak jak piszesz (błąd E20 na to wskazuje), a jeśli to wyeliminujesz to prawdopodobnie silnik pompki kwalifikuje się już do wymiany ;)

0
  • #3 27 Lut 2013 10:24
    RyszardS
    Poziom 10  

Dziękuję! rozgrzebię to po południu. Dam info o efektach!

1
  • #4 27 Lut 2013 23:46
    RyszardS
    Poziom 10  

Zgodnie z obietnicą!
    Istotnie - wąż odpływowy i komora pompki zakamienione że hej. Zdemontowałem, oczyściłem. Także łącznik bęben - pompa.
    Przepływ drożny. Silnik pracuje ale...
    No właśnie - Stefciu_B masz pewnie rację. Silnik pompki pracuje ale jakby nie miał na tyle obrotów by wypchnąć wodę. Wskutek tego woda nadal nie odpływa albo cieniutkim strumieniem. Jak się jej "pomoże" poprzez chwilowe choćby zassanie jej do Rainbow - potem pompka już sobie radzi, ale do następnego razu...

Prośba o poradę (i potwierdzenie opinii Stefciu_B) - wymienić silniczek?

pozdrawiam
    R.

0
  • #5 28 Lut 2013 13:05
    egon42
    Poziom 37  

To wymień silnik pompy na nowy jeżeli wszystko inne jest drożne. typowe uszkodzenie silnika pompy.

0
  • #6 28 Lut 2013 14:11
    RyszardS
    Poziom 10  

Egon42, dziękuję. Silniczek już kupiony i jest w drodze! Napiszę jak poszło, dziękuję!

0
  • #7 02 Mar 2013 11:33
    RyszardS
    Poziom 10  

Silniczek dotarł, założyłem i... KLAPA. Zero reakcji, zero startu. Mimo że na aukcji był wskazany do mojego typu nie wystartował. Pralka jest z 2007 roku więc typ konstrukcyjnie i wizualnie był identyczny ale nieco różnił się danymi na tabliczce znamionowej (mimo że w obu przypadkach producent to Askoll).
    Okazał się, że silnik wyjęty z maszyny miał prąd 0,7A zaś zakupiony 0,2A. Jeśli się nie mylę (jeśli tak - to proszę poprawcie) to mógłby mieć mniejszą moc ale wystartować powinien.

Nie sprawdzałem go bezpośrednio łącząc do zasilania :-(.

Znalazłem natomiast rozwiązanie alternatywne (sic!) i... zamieniłem wirniki! Po zamianie wirników zamontowałem z powrotem stary i hula aż miło!

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam
    R.

0