Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena Montażowa 5/8 fali czy 7/8 fali

Barts1587 27 Feb 2013 11:50 5109 7
    Barts1587
    Level 10  
    Witam wszystkich. Zwracam się do Was z pytaniem. Co kupić? Podczas poszukiwań , napotkałem 2 ciekawe antenki. President MARYLAND EXPORT oraz Sirio Performer 1000. Oby dwie są w podobnych cenach, oby dwie mają podobne specyfikacje.Różnią się jednak jednym, długością fali. I tu pada moje pytanie. Co lepiej 7/8 Presidenta czy 5/8 Sirio. Pod jakim kątem pracują anteny 7/8λ ?

Pozdrawiam ;)
    SITO79
    Level 27  
    Obie będą pracowały gorzej od pełnowymiarowej 1/4 (2.7m) .
    Odpowiedź nasuwa się sama, bierzemy jak najdłuższą, jeśli chodzi nam o zasięg.

Tajemnica malowanek co do długości fali i zysku na opakowaniach samochodowych anten CB nie została chyba jeszcze przez nikogo rozwiązana.
    Jeśli antena jest krótsza od 1/4 , a wszystkie anteny samochodowe CB są krótsze, to przy pomocy cewki możemy ją doprowadzić jedynie do rezonansu 1/4 fali.

Anteny 1/2, 5/8 czy 7/8, to anteny w których FIZYCZNA długość promiennika odpowiada właśnie tym długościom lub jest do nich zbliżona, czyli będzie to odpowiednio około 5.5m, 6.8 i 9.6m, to takie właśnie promienniki posiadają odpowiedni zysk i charakterystykę promieniowania im opowiadającą. Posiadają one również cewki które dopasowują te promienniki do 50 Ohm.
    Nie da się z 1.5 metrowego bacika za pomocą cewki zrobić 5/8 fali.
    Jap
    Level 28  
    smuci też fakt, że tak poważne firmy z branży CB też wypisują takie pierdoły na antenach mobilnych. Moja antena 5/8lambda miała coś ok 6m 15cm. zysk energetyczny ok 3dB. Skąd takie rewelacyjne liczby na mobilnych antenach CB?
    Krzysiek, ta sprawa do Archiwum X.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    Jap wrote:
    Moja antena 5/8lambda miała coś ok 6m 15cm. zysk energetyczny ok 3dB. Skąd takie rewelacyjne liczby na mobilnych antenach CB?

Rewelacją w tym złym znaczeniu słowa jest fakt, że podawane są jednostki tego zysku jako dB a przecież samo dB nic nam nie mówi. :cry:

Decybel (dB) to stosunek dwóch sygnałów a więc zysk energetyczny musi zawierać się do porównania z inną anteną, którą przyjęto jako 0dBd - 2x¼ dipola lub 2,14dBi jako antenę Izotropową (teoretyczną).

Odpowiadając na pytanie w temacie to jedynie słuszną anteną jest pełnowymiarowa antena 5/8λ o długości 6,66m przy k=0,96 i 180XL .

Pozdrawiam.
    Barts1587
    Level 10  
    Dzięki za odpowiedź. To jaką antenkę panowie polecacie? Radio to President Valery Clasic bądź President Johny III, myślałem też nad TTI 880.
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jak najdłuższą.
    M
    Barts1587
    Level 10  
    Teraz panowie pytanie do was, bo wiem że na pewno jest tu parę amatorów łączności CB.
    Santiago 1200 czy Sirio Turbo 5000 ? Po te anteny polecali mi panowie z bazówek u mnie w okolicy. :)
    kajoj6661
    Conditionally unlocked
    Ta i ta dobra,obydwie są do siebie zbliżone parametrami/osiągami.Wybierz tą która CI odpowiada,miałem ten sam dylemat i zakupiłem ss1200.