Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NTT DoCoMo przeprowadził testy transmisji mobilnej 10 Gbit/s

exti 27 Lut 2013 13:18 3489 10
 • NTT DoCoMo przeprowadził testy transmisji mobilnej 10 Gbit/sNajwiększy japoński operator komórkowy NTT DoCoMo wspólnie z Tokijskim Instytutem Technologii przeprowadził udane testy mobilnej transmisji pakietów danych z prędkością 10 Gbit/s.

  Eksperyment polegał na przesłaniu danych z terminala mobilnego poruszającego się z prędkością ok. 9 km/h. Transmisja odbywała się w paśmie 11 GHz, w kanale o szerokości 400 MHz. Użyto przy tym techniki nadawania i odbioru zbiorczego przestrzennego (MIMO), z 8 antenami nadawczymi i 16 odbiorczymi. Możliwe jest także uzyskanie podobnej przepustowości przy pobieraniu danych przez terminal mobilny. Dla porównania, najszybsza usługa oferowana obecnie przez DoCoMo, Xi LTE, oferuje maksymalną przepustowość 100 Mbit/s.

  Korzystanie z tak wysokich częstotliwości przy mobilnej transmisji danych rodzi więcej trudności, w porównaniu do obecnie wykorzystywanych zakresów. Fale o częstotliwości powyżej 10 GHz praktycznie nie mogą przenikać przez wszelkie przeszkody terenowe i są już zauważalnie tłumione przez opady atmosferyczne.

  Japoński operator podejmował już podobne inicjatywy w przeszłości. Podczas testów terenowych w grudniu 2005 roku udało się uzyskać przepustowość 2,5 Gbit/s, a rok później 5 Gbit/s.

  Źródło:
  http://www.cellular-news.com/story/58813.php

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 104, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • Sklep HeluKabel
 • #2
  CMS
  Administator HydePark
  To, że "my" jesteśmy "100 lat za murzynami" (nie obrażając czarnoskórych kolegów) jest faktem powszechnie znanym :) ale widzę że Japonia jest jakieś "100 lat przed resztą świata" :D
  Zastanawia mnie tylko jaki nośnik jest w stanie przyjąć taką ilość danych w tak krótkim czasie, w końcu mówimy o 1,25 GigaBajta na sekundę. Pomijam oczywiście rozbudowane macierze RAID, bo mówimy przecież o urządzeniach mobilnych.

  Pozdrawiam.
  CMS
 • #3
  Macosmail
  Poziom 33  
  Japonia nie jest 100lat przed resztą świata bo takie technologie są rozwijane i w Europie. Warto wspomnieć takie firmy jak Ericsson czy Nokia&Siemens. Te firmy maja kompleksowe komercyjne rozwiązania dla LTE. A co do pierwszej części wypowiedzi niestety muszę się zgodzić :D .
 • Sklep HeluKabel
 • #4
  CMS
  Administator HydePark
 • #5
  markovip
  Poziom 34  
  Potrzeba na takie łącze zawsze się znajdzie, jeżeli nie dla rozwiązań mobilnych (bo i po co?) to dla stałych owszem. Jednak 10Gb/s nie jest niczym zza światów. Konsumenckie produkty na paśmie 24GHz wyciągają 1,4Gb/s. W zeszłym tygodniu zainstalowałem taki PtP.
 • #6
  kukiz100
  Poziom 14  
  CMS napisał:
  To, że "my" jesteśmy "100 lat za murzynami" (nie obrażając czarnoskórych kolegów) jest faktem powszechnie znanym :)...


  Kolego nie jest aż tak źle, jeśli chodzi o Polskę to jesteśmy jednym z pierwszych krajów które wprowadziły LTE :). Inne europejskie kraje naprawdę mogą nam pozazdrościć.
 • #7
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #8
  Nerwus
  Poziom 18  
  maxi128 napisał:
  Mamy LTE, technologicznie fajnie rozwiązane, ale pozostaje problem natury formalnej, to kosztuje, no i limity miesięczne.
  A czy owe 10Gbit/s nie jest do podziału pomiędzy terminale znajdujące się w danej komórce i chcące też transferować pakiety? Wydaje mi się, że tak. Ale to i tak bardzo ładny wynik. :-)
  M.


  Podawany jest "pik" maksymalnej przepustowości stacji bazowej (eNodB), czyli jeżeli ty ciągniesz np 100 Mb/s to już nikt inny nie dostanie nawet 1 bit'a. 100 Mb/s to oczywiście mierzona wartość wliczając "dodatkowe" obciążenie protokołu wiec nie rzeczywisty transfer danych. Pomiaru robione są w warunkach idealnych (przy połączeniu kablowym miedzy nadajnikiem i odbiornikiem).

  CMS napisał:
  Jak się ma 100 - 150Mb/s (zależnie od źródeł) LTE do 10Gb/s ?


  100 - 150 zależy od kategorii urządzenia. Przy 150 mówi się już o tzw LTEAdvance.
  Cat 4 i 5 terminale maja maksymalnie 2xMIMO (2 anteny odbiorcze, nie mylić proszę z "diveristy" anteną) a nie jak testowy zestaw "...8 antenami nadawczymi i 16 odbiorczymi...".
  Nie wyobrażam sobie telefonu komórkowego z taka ilością anten.
 • #9
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #11
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto