Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogranicznik napięcia - grzanie

27 Lut 2013 16:54 2739 9
 • Poziom 14  
  Witam! Panele fotowoltaiczne w stanie rozwarcia dają napięcie 33 V. W punkcie pracy maksymalnej 26 V. Moja przetwornica działa w zakresie napięć zasilających 14 V - 28 V. Nie chciała się uruchomić gdyż napięcie 33 V było za wysokie. Dorobiłem prosty ogranicznik napięcia wyregulowany na napięcie 27,5 V, przy którym przetwornica pięknie działa, ale... W słoneczne dni pali się tranzystor mosfet. Był już IRFP46N, był też IRF1010, dzisiaj spalił się BUZ11. O co chodzi z tym paleniem? Tranzystor jest przykręcony oczywiście do dużego radiatora. Wydajność prądowa ogniw (prąd zwarcia) w najlepszych warunkach to ok. 15A, czyli mniej niż prądy drenu wymienionych tranzystorów. Może coś źle kombinuję? ma ktoś jakieś lepsze rozwiązania? Zależy mi tylko żeby zbić te parę woltów. Przy prądzie 4 A radiator jest lekko ciepły, a przy pełnym słońcu nie mam jak sprawdzić bo pracuję, ale myslę, że około 12A. Proszę o pomoc. Oto mój ogranicznik, który ciągle się pali:

  Ogranicznik napięcia - grzanie

  Oczywiście tych 33 V na rysunku, w chwili zadziałania ogranicznika nie ma.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 26  
  Witam
  Obniżyć szeregowo napięcie do 26V, do czasu startu przetwornicy tj. spadku napięcia poniżej 26,5V
  Układ: np. KD502 do obniżenia napięcia, po starcie przetwornicy - przekaźnik podaje prąd do przetwornicy.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 43  
  Wykonałeś prosty stabilizator, niestety równoległy.. O co chodzi? Gdy napięcie na nim jest za wysokie wymusza przepływ tak dużego prądu aż napięcia przysiądzie. Spróbuj już lepiej stabilizatora/regulatora szeregowego. Jaki jest prąd maksymalny pobierany przez przetwornice lub dostarczany z ogniw?
 • Poziom 26  
  fuutro napisał:
  Wykonałeś prosty stabilizator, niestety równoległy.. O co chodzi? Gdy napięcie na nim jest za wysokie wymusza przepływ tak dużego prądu aż napięcia przysiądzie. Spróbuj już lepiej stabilizatora/regulatora szeregowego. Jaki jest prąd maksymalny pobierany przez przetwornice lub dostarczany z ogniw?

  Autor napisał:
  Cytat:
  Wydajność prądowa ogniw (prąd zwarcia) w najlepszych warunkach to ok. 15A
 • Poziom 43  
  Fakt, nie zauważyłem... Więc masz prąd rzędu 15A ale przy jakim napięciu na tranzystorze? Około 30V? To ponad 400..450W jeśli przetwornica nie zaskoczy.
  Jak sugeruje netotron zastosuj regulator zwierany przekaźnikiem, jeśli napięcie wejściowe będzie w tolerowanym zakresie. Warto pomyśleć o regulatorze LDO lub buck.
 • Poziom 14  
  fuutro napisał:
  Około 30V? To ponad 400..450W jeśli przetwornica nie zaskoczy..


  Przy słabym nasłonecznieniu (panele oddają około 4 A) i gdy przetwornica jest wyłączona, mój ogranicznik pobiera te 4 A i napięcie układu spada do około 27,5 V. Załączenie przetwornicy powoduje lekki, niezauważalny spadek napięcia i dalszy spadek, aż do około 26V (przetwornica posiada funkcję detekcji punktu maksymalnej mocy MPPT) przy prądzie pobieranym 4 A. Czyli wg. mnie ogranicznik już nie działa. Oczywiście przetwornica oddaje po stronie wtórnej odpowiednią moc. Podaję poglądową ch-kę układu:

  Ogranicznik napięcia - grzanie
 • Poziom 26  
  Spróbuj zostawić swój układ, a w dren daj żarówki samochodowe 3x50W
  Większość prądu zostanie wytracona na żarówkach, nie na tranzystorze.
 • Poziom 43  
  Lub przerób na coś ala stabilizator parametryczny - między ogniwa i resztę daj szeregowo te żarówki - najwyżej będą Ci świecić. 2-3 żarówki choćby H3 to koszt najwyżej parunastu zł a poza funkcją świecenia mogą jeszcze coś podgrzewać. Tu też możesz dać spirale grzejną.
 • Poziom 14  
  fuutro napisał:
  Warto pomyśleć o regulatorze LDO lub buck.


  "buck" sprawdzałem i trochę za duże straty przy małych mocach, ale zaciekawiło mnie LDO, całkiem wyszło mi z głowy takie rozwiązanie. Czy taki układ spełni swoją rolę?

  Ogranicznik napięcia - grzanie
 • Moderator Projektowanie
  To na nic. Zbyt duże straty mocy aby rozpraszać to na półprzewodnikach.
  Czy dobrze rozumiem, że w warunkach dobrego nasłonecznienia, gdy ogniwa dają max napięcie i prąd przetwornica gdy już ruszy - obniża poborem prądu napięcie wejściowe do ok. 26V? A w warunkach słabego nasłonecznienia napięcie ogniw wynosi ok. 26V albo mniej? I tak czy inaczej gdy przetwornica już pracuje jej obciążenie powoduje że napięcie ogniw nie przekracza 28V? - czyli jest kłopot tylko ze startem?
  Widzę 2 sposoby:
  1.
  Tu jest potrzebny komparator napięcia sterujący przekaźnikiem. Między przetwornicę a ogniwa wstaw opornik mocy R1 rzędu 1-2Ω , równolegle do przetwornicy opornik R2 rzędu 5-10Ω (taki dzielnik napięcia - R1 dobrać tak aby w połączeniu z R2 dawał spadek napięcia ok.6V, ale po starcie, zanim przekaźnik przełączy - aby napięcie nie spadło poniżej 14V). Styk przekaźnika NC (NC dla napięcia ogniw <26V) równolegle do R1, styk NO szeregowo z R2.
  Przy starcie przetwornicy jeśli napięcie >28V przekaźnik włączy R1 i R2 co da obniżenie napięcia do ok. 26V, przetwornica wystartuje, napięcie spadnie do 14-26V, przekaźnik odłączy oporniki.
  Trzeba tylko dobrze dobrać histerezę komparatora.

  2.
  J.w. ale ponieważ czas pracy tych oporników jest krótki to można to zrobić sterując z komparatora tranzystorem mocy MOSFET obniżającym odpowiednio napięcie. Odpadają R1, R2 i przekaźnik, po starcie przetwornicy MOSFET o małym Rdson w pełni otwarty da znikome straty .