Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch 14V 55A - Alternator na stole

27 Lut 2013 17:22 2586 4
  • Poziom 27  
    Od razu przejdę do rzeczy, alternator Bosch 14V 55A na stole probierczym z wiertarką. Kontrolka ładowania gaśnie na napędzie zawsze ponieważ uporałem się z diodami. Lecz problem jest następujący:

Na stole z wiertarką gdy alternator jest obciążony tylko akumulatorem napięcie na D+ i B+ jest niemal równe. Na D+ 14,2. Na B+ 14,0. Kontrolka nie świeci.

Natomiast pod obciążeniem akumulatorem oraz 3 żarówkami 21W połączonymi równolegle napięcia na D+ i B+ też są zbliżone lecz po ok. 13V. Kontrolka nie świeci. 13V to za mało. Tak samo jest też w samochodzie gdy włączę chociażby światła. I tutaj problem.

Wczoraj sprawdzałem diody pod 3 żarówkami 21W, wszystkie 9 sprawne, przewodzą/nie przewodzą. Testowałem chyba kilka razy i zawsze dobrze. Połączenia mostka sprawne ponieważ poprawiłem.

Następnie tak: sprawdzałem na przebicia stojan oraz wirnik z żarówką 220V w gniazdku. Żarówka nie świeciła lecz gdy przyłożyłem do fazy stojana i do rdzenia magnetycznego lekko iskrzyło. Żarówka ani nie błyśnie. Lecz to iskrzenie mnie niepokoi.

Natomiast z wirnikiem iskrzenia nie zaobserwowałem gdy sprawdzałem przebicie na pazur.

Regulator napięcia nowy, szczotki nowe, pierścienie ślizgowe nowe wprasowane na wałek.
  • Poziom 33  
    Pierścienie wirnika przetoczone?
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Stojan, w zeszłym tygodniu 8 takich robiłem i zawsze był to stojan.
    Wiertarka się nie nadaje, bo gdy się alternator wzbudzi stawia duży opór.
  • Poziom 27  
    Oprócz stołu probierczego robiłem próby też w samochodzie. Próby pomiaru na alternatorze bezpośrednio, masa miernika na obudowie alternatora więc straty na przewodach itp. można wykluczyć.

Bez obciążenia:

B+ 13,9V D+ 14,1

Z obciążeniem częściowym:

D+12,7 na biegu jałowym. Po zwiększeniu obr. wzrosło na 13,7V
    A na B+ 12,2 na biegu jałowym a po zwiększeniu obr. 12,9.

Z obciążeniem pełnym (wszystkie odbiorniki włączone):

B+ 11,8V a D+ 12,0 V. Niezależnie od obrotów.

Dodam że stojan jest dość gorący. Pasek letni, koło pasowe letnie. Obudowa alternatora gorąca lecz stojan parzy w palce.
  • Użytkownik usunął konto