Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers ZWE 24-2 KP 23 - jak uruchamiać wentylator tylko kiedy kocioł pracuje?

Ryczypisk 27 Feb 2013 18:16 3594 25
 • #1
  Ryczypisk
  Level 11  
  Cześć,
  proszę o opinie, może ktoś z was przerabiał podobny temat.

  Sytuacja:
  - piec dwu funkcyjny z otwartą komorą spalania,
  - powietrze pobiera z mieszkania, dodatkowo doprowadziłem powietrze z klatki schodowej,
  - w momencie kiedy piec pracuje, przepustowość rury z klatki jest za mała i piec pobiera więcej powietrza z mieszkania,

  Cel: dołożyć wiatrak wymuszający większy przepływ powietrza w czasie uruchomienia płomienia.

  Pytanie: jak najłatwiej uruchamiać wiatrak kiedy piec zaczyna grzać?

  Hipotezy, które dotychczas rozważałem:
  - na piecu powinno być wyjście, z którego dostanę sygnał o załączeniu grzania, podam go na wiatrak bezpośrednio [jeśli znajdę odpowiedni U/I] lub przez jakiś przełącznik,
  - metodą nie w prost - dołożę jakiś czujnik zewnętrzny wykrywający pracę pieca i włączający w tym czasie wiatrak.

  pozdrawiam
  Michał
 • #2
  pablowp1
  Level 23  
  Idea wydaje się być słuszna. Pierwsza hipoteza najbardziej trafiona. A może wystarczy powiększyć otwór nawiewny z klatki. Musisz jeszcze podać nazwę i typ kotła, aby określić możliwosci współpracy z wentylatorem w połączeniu z pierwszą hipotezą. na kotłach się nie znam, ale z pewnością zabierze głos ktoś biegły w mowie i piśmie na ten temat.
 • #3
  Ryczypisk
  Level 11  
  Dokładne oznaczenie kotła: Junkers ZWE 24-2 KP 23 S5892
  Myślałem o tym ale niestety powiększenie kanału doprowadzającego powietrze jest raczej poza moim zasięgiem.
 • Helpful post
  #4
  andrefff
  Level 36  
  Przecież to proste jak konstrukcja młotka, zsynchronizuj ten wiatrak razem z pompą obiegową, lub, jeżeli posiadasz termostat pokojowy to wykorzystaj sygnał +przekaźnik.
 • #5
  Ryczypisk
  Level 11  
  prosty i dobry pomysł. Dzięki :-),

  Nasuwają mi się dodatkowe pytania do realizacji tego zamiaru:

  1. Jak podłączyć wiatrak pod obieg pompy? W szereg z pompą?
  2. Czy pompa obiegowa jest ta sama dla CO i wody użytkowej?
  3. Jak najlepiej dobrać odpowiednie obroty do zapotrzebowania kotła na powietrze? Z tego co widzę kocioł ma dwa biegi spalania "cała na przód" i "pół naprzód". Sterownik czy może czujnik przepływu [a może ciśnienia] sterujący mocą/obrotami wiatraka? Najchętniej wykorzystałbym rozwiązania możliwe do kupienia. Lutowanie mi wychodzi średnio. A może wystarczy jedna prędkość ustawiona potencjometrem "na oko"?

  Pozdrowienia
  Michał
 • Helpful post
  #6
  serwisszulborski.pl
  Heating systems specialist
  W ZWE24-2KP pompa pracuje tylko na c.o. Przy poborze c.w. pompa stoi.
 • #7
  Ryczypisk
  Level 11  
  Dzięki, myślę, że wystarczy mi nawiew kiedy chodzi CO - tu jest największe dobowe zużycie powietrza. Kocioł pali wtedy na pół gwizdka więc w najprostszym rozwiązaniu podłączam w szereg nawiew kanałowy z regulacją obrotów dobierając na oko.
  Czy ktoś z was, drodzy czytelnicy fachowcy, zna urządzenie dedykowane rozwiązaniu tego problemu? Jaki wentylator najlepiej użyć?
 • #8
  andrefff
  Level 36  
  To,że pompa stoi przy c.w.u ma minimalne znaczenie. Jak długo piec grzeje wodę, 5 minut?
  Wentylator równolegle z pompą, pod zaciski I i II biegu. Ale trzeba to zrobić przez przekaźniki. Co do wydajności, to się nie wypowiem, trzeba by to sprawdzić doświadczalnie. Regulator obrotów załatwi sprawę.
 • #9
  -west
  Heating systems specialist
  Wstawisz wiatrak i będziesz miał zapachy z całej klatki schodowej w mieszkaniu. Twój kocioł już ma swoje latka i może okazać się za chwilę będziesz go wymieniał na turbiszona. Sprawdź drożność swoich kanałów wentylacyjno-kominowych bo może tu tkwić problem. Jaka jest kubatura pomieszczenia z kotłem?
 • #10
  Ryczypisk
  Level 11  
  @West - na szczęście na klatce najczęściej zapachy neutralne. Jak zrobiłem przewód z klatki do kuchni [~3x3x3 ~27m2 tu kocioł wisi] fi 50mm to nigdy nie czułem smrodków a sprawdzałem, że dmucha. A i ciąg wsteczny w łazience się zmniejszył wyraźnie w porównaniu do poprzedniej zimy. Stąd pomysł na ulepszenie tej metody [plus doprowadzenie wylotu tego kanału tuż pod/nad kocioł].

  Kocioł kilka latek ma, tylko inwestycja w nawiew to koło 100pln a turbo z montażem to koło 2500 po taniości więc czekam aż klęknie i wtedy go wymienię. A może turbo spala na tyle mniej gazu, że opłaci się wymienić na to lato? Średnio miesięcznie [z 18mc] idzie 107m gazu co daje blisko 250pln/mc. Grudzień i styczeń ~250m, listopad i luty ~150m. Budynek to kamienica i co roku kominiarze są bo administracja w miarę sprawna. Mieszkanie 65m2. Okna plastiki, mury pół metra ale nieocieplone z zewnątrz.
 • #11
  -west
  Heating systems specialist
  Prawdopodobnie jak doprowadzisz ten kanał pod kocioł to nie będziesz potrzebował wentylacji mechanicznej. Kocioł wytwarza podciśnienie przy spalaniu. Bilans powietrzny dla kotła wynosi przy pełnej mocy około 30m³ powietrza na godzinę. Kratki nawiewne łącznie mają mieć 200cm²
 • #12
  Ryczypisk
  Level 11  
  Haha :-) to jak mam jedną kratę w kuchni i drugą w łazience [~40cm2] to się nie dziwie, że miałem ciąg wsteczny w łazience tamtej zimy taki, że cała łazienka była zimna mimo otwartego grzejnika. Co do podciśnienia to jak testowałem przepływ z kominiarzem to mimo, że kanał jest doprowadzony do kuchni, to i tak przy włączeniu kotła w łazience powstaje [choć już mniejszy] ciąg wsteczny. Chyba jednak wrzucę ten wiatrak :-).
 • #14
  Ryczypisk
  Level 11  
  Wentylator wyciągowy jak sama nazwa wskazuje wyciąga powietrze :]
  więc urządzenie do nawiewania powietrza trzeba nazwać wentylatorem nawiewowym. Oczywiście urządzenie to samo tylko pracujące w drugą stronę. Dobrze, że ustawa precyzuje, że chodzi tu o wyciąg nie nawiew.
 • #15
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Jednak zasada przepływu powietrza jest taka sama. Nie jest zatem istotne, gdzie ten wentylator jest zamontowany: na wlocie, czy wylocie. Ruch powietrza jest wymuszony.
  Weź to zdroworozsądkowo.
 • #16
  Ryczypisk
  Level 11  
  No właśnie biorę. Nawiew i wyciąg - jak z jezdnią - prawa i lewa strona. Na jednej jadą w jedną stronę na drugiej w drugą. Nie miałem kanału potem go sobie dorobiłem, żeby było lepiej - chce jeszcze go usprawnić.

  Trochę mnie zastanawia ta sprawa. Czy masz może do przytoczenia sygnaturę sprawy, w której na podstawie tego przepisu zapadł wyrok za wiatrak nawiewowy?
 • Helpful post
  #17
  jas67
  Level 22  
  mirrzo. Ty sobie weź to "zdroworozsądkowo". Przepis mówi o wentylatorach wyciągowych ponieważ mogło by dojść do sytuacji kiedy wentylator wysysa spaliny z komina co doprowadziło by do zaczadzenia pomieszczenia. W sytuacji gdy wentylator jest nawiewny takiego zagrożenia nie ma. Więc nie chodzi o to że ruch powietrza jest wymuszony a o to w którym kierunku.
  A co do podpięcia tego wentylatora pod pompę to nie wiem czy to dobre rozwiązanie ponieważ pompa pracuje też gdy nie ma płomienia więc wentylator pracował by niepotrzebnie.
 • #18
  Ryczypisk
  Level 11  
  Rzeczywiście, pompa pracuje w zasadzie ciągle.

  Więc wracamy do pytania pierwszego.
  Jak podpiąć wentylator aby pracował wtedy kiedy jest płomień?
 • Helpful post
  #19
  andrefff
  Level 36  
  Termostat pokojowy masz?

  Dodano po 9 [minuty]:

  Jeszcze jest taka możliwość, można wziąć sygnał z elektromagnesu przełączającego c.o na c.w.u., do tego odpowiedni przekaźnik.
 • #20
  Ryczypisk
  Level 11  
  Ciekawa opcja. Muszę poszukać jak to wygląda bo o ile jestem w stanie bez problemu namierzyć pompę to elektromagnes jest jeszcze dla mnie nierozpoznawalny.
 • #22
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  jas67 wrote:
  Przepis mówi o wentylatorach wyciągowych ...W sytuacji gdy wentylator jest nawiewny takiego zagrożenia nie ma.

  Wiem, że tak jest napisane.
  Zrobiłem doświadczenie; świeca do zadymiania w "palenisku" kotła, włączony wentylator nadmuchowy. Efekt końcowy: spaliny ze świecy w całej kotłowni.
  Proponuje to powtórzyć u siebie.
 • #23
  Ryczypisk
  Level 11  
  @mirrzo - a pewnie, że tak się stanie jak zaczniesz dmuchać w świeczkę ile wlezie. dlatego potrzebny jest regulator obrotów i doświadczalne dobranie obrotó. Dziękuję za sugestie, sprawdzę to w ten sposób właśnie.

  @andrefff - niestety nie mam kontrolera tylko na każdym kaloryferze termostat, zastanawia mnie jeszcze jeszcze sposób działania elektromagnesu. Jeśli on przełącza c.o. na c.w.u. to wydaje mi się, że mogę włączać wiatrak jak będzie grzał c.w.u. ale poza tym czasem pompa c.o. będzie chodziła cały czas więc i tak nie mam informacji kiedy się jest zapala się piec. Czy dobrze rozumuję?
 • #24
  andrefff
  Level 36  
  To bez znaczenia, czy przełącza na c.w.u czy na c.o., przekaźnik działa na dwóch stanach NO lub NC, więc zawsze zawsze przełączy zasilanie na wentylator, gdy tylko dostanie napięcie na cewkę.
 • #25
  Ryczypisk
  Level 11  
  Na moje oko to żaden ze stanów nie jest równoznaczny, z tym, że płonie płomień. Mam nadzieję, że się mylę ;]
 • #26
  andrefff
  Level 36  
  A tego to już nie wiem jak się zachowuje automatyka kotła w momencie braku płomienia. Ale w czym problem, wystarczy pomierzyć.