Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Początki robotyki,prosty line follower. Dobór elementów,oraz zamienniki.

27 Lut 2013 18:25 2829 6
  • Poziom 17  
    Witam.Przymierzam się do zbudowania pierwszego robota typu line follower.
    Schemat prosty (lecz według mnie w prostocie jest ideał).
    Tylko kieruję do Was kilka pytań :
    1.Czy mogę zastąpić fotorezystor fototranzystorem,bez zmiany schematu ? (w sklepie mam dostępny z "mleczną obudową" oraz długością fali 940nm symbol tegóż elementu L-932P3C,dostępny jest jeszcze LTR4206E
    2.Czy oświetlenie drogi,po której będzie jeździł,należy wykonać z diod IR,czy takich emitujących światło w zakresie widzialnym.
    3.W przypadku diod IR,można je wykorzystać z pilota od telewizora ?

Pozdrawiam :) Początki robotyki,prosty line follower. Dobór elementów,oraz zamienniki.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Witaj.

1. Można, ale nie podajesz wartości elementów na schemacie.

2. Skoro masz czujnik reagujący na konkretną długość fali, to dobierz diody o takiej samej długości.
    940nm to podczerwień

Początki robotyki,prosty line follower. Dobór elementów,oraz zamienniki.

3. Powinny pasować.
  • Poziom 39  
    koni1997 napisał:
    Schemat prosty (lecz według mnie w prostocie jest ideał).

Nie do końca tak jest bo układ wygląda za nadążny za światłem a nie line follower . Zastąpienie fotorezystora fototranzystorem też nie jest takie oczywiste , ponieważ aby prawidłowo wysterować bazę tranzystora masz dobrany odpowiednio dzielnik złożony z rezystora i fotorezystora a parametry elektryczne fotorezystora i fototranzystora są zupełnie inne . Ponadto nie masz żadnych danych dotyczących silników co za tym idzie prądzie kolektora to z kolei przekłada się na prąd bazy i dobór dzielnika , co dla dużych wartości prądu kolektora może być nie możliwe do realizacji szczególnie przy małych wartościach współczynnika wzmocnienia tranzystora . Jeżeli chcesz wzorować się na tym schemacie to tranzystory w układzie Darlingtona oraz dobrze dobrany dzielnik w obwodzie sterowania bazy tranzystora , osobiście proponuje układ na scalonym mostku H np. L293D lub L298 w tym przypadku masz już bazę do wykonania dowolnie sterowanego robota . Dla line followera komparator analogowy do sterowania mostkami .
  • Poziom 17  
    Witam.Proszę oto wartości schematu :
    LDR1 i LDR2 fotorezystory (w moim przypadku fototranzystory L-932P3C )
    R1 i R2 - 10kΩ
    Rb - 1kΩ
    Tr1 i Tr2 - BD135
    D1 i D2 - 1N4001
    2.Dziś przeprowadziłem pewnego rodzaju test.Podłączyłem fototranzystor pod analogowy miernik ustawiłem zakres na x10Ω.Gdy oświetlę fototranzystor diodą LED białą,wskazówka bardzo szybko się wychyla o dużą wartość.Gdy oświetlę diodą IR,wskazówka przesuwa się o bardzo małą wartość.Silniki Granupner Speed 260 na napięcie 3V. Pobór prądu z zatrzymanym wałem 1A).
    Wg.układu darlingtona mam zastosować zamiast jednego BD135,to jego parę połączoną bazą pierwszego,do emitera drugiego ?

Podsumowując,idzie coś z pierwotnego schematu zrobić ?
    Ten "robot" (w zasadzie pojazd-nic więcej) ma być tylko do szkoły gimnazjum jako zaliczanie projektu z techniki,więc nie chcę robić czegoś trudniejszego.
  • Poziom 39  
    koni1997 napisał:
    Wg.układu darlingtona mam zastosować zamiast jednego BD135,to jego parę połączoną bazą pierwszego,do emitera drugiego ?

Nie zamiast BD135 zastosować np. TIP122 oraz dobrać dzielnik w obwodzie bazy tranzystora , powtarzam po raz kolejny to nie jest układ dla line followera . Osiągnięcie zadowalających efektów może być niemożliwe , szczególnie w przypadku kiedy czujniki chcesz zbudować z pojedynczych elementów a nie czujnika refleksyjnego oraz na prostotę układu .
  • Poziom 17  
    Znalazłem jeszcze jeden schemat,co o nim myślicie ? Też bardzo prosty. Elemeny zakupię,tylko czy ten jest warty czegoś ? Początki robotyki,prosty line follower. Dobór elementów,oraz zamienniki.
  • Poziom 39  
    Przecież to kolejny układ nadążny za światłem , różnica polega na zastosowaniu komplementarnej pary tranzystorów w układzie Darlingtona oraz potencjometru do zrównoważenia układu ,pomijam fatalnie narysowanie schematu . Nadal nie rozumiesz że pewnych układów nie da się zrobić prosto i tanio , dla line followera układ musi mieć na tyle duże wzmocnienie aby następowało prawidłowe wysterowania tranzystorów końcowych . Dla pojedynczego tranzystora jest to mało prawdopodobne dlatego zaproponowałem konkretny tranzystor w układzie Darlingtona , chodź również z tym tranzystorem możesz nie osiągnąć zadowalających efektów . Skoro tak bardzo chcesz układ na tranzystorach to kup jeden podłącz układ w miejsce R1 / R2 potencjometr i sprawdź , Nie rozumiem dlaczego nie chcesz zastosować sprawdzonych rozwiązań , jeżeli już nie chcesz stosować scalonego mostka H to przynajmniej zrób układ z komparatorem analogowym dla czujników i steruj bezpośrednio tranzystorami . Ponadto lepiej kupić gotowe czujniki refleksyjne bo masz zapewnione stałe parametry obu czujników , przy budowie samodzielnej będziesz miał z tym problemy . Zobacz sobie to https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1206710&highlight= prościej się już nie da , chyba że chcesz bawić się w układy wzmacniaczy na tranzystorach nie zaprzeczam jest to możliwe ale wymaga odpowiedniej wiedzy , doświadczenia , przyrządów pomiarowych . Zastosowanie układów scalonych znacznie upraszcza konstrukcję a koszty są porównywalne z układami tranzystorowymi , wybór należy do Ciebie .