Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Glosna praca wiatrakow po zmniejszeniu predkosci obrotowej

27 Lut 2013 18:48 1083 5
  • Poziom 11  
    Witam !

Mam taki problem, jakis czas temu kupilem obudowe komputerowa z wyswietlaczem i sterowaniem trzma wiatrakami. Problem jest w tym ze na maksymalnej predkosci nie slychac nic poza szumem wiatrakow, natomiast po ustawieniu na panelu predkosci MID, LOW, AUTO z wiatrakow dochodzi lekkie aczkolwiek denerwujace buczenie. Spowodowane jest to prawdopodobnie tym ze sterowanie odbywa sie impulsowo. Czy jest jakis sposob na usuneicie tego buczenia ? Bo w rezultacie nie kozystam z tego sterowania poniewaz albo jest mega szum z wiatrakow, albo buczenie.
    Przepraszam za brak polskich liter, ale pisze z pracy a tutaj cos nie ma polskich liter :(
  • Spec od komputerów
    Kolego: jaka obudowa, jakie wentylatory? to przede wszystkim.

Te gorszej jakości wentylatory lubią stwarzać problemy przy niektórych prędkościach obrotów.
  • Poziom 42  
    bundy81 napisał:
    po ustawieniu na panelu predkosci MID, LOW, AUTO z wiatrakow dochodzi lekkie aczkolwiek denerwujace buczenie. Spowodowane jest to prawdopodobnie tym ze sterowanie odbywa sie impulsowo. Czy jest jakis sposob na usuneicie tego buczenia ? Bo w rezultacie nie kozystam z tego sterowania poniewaz albo jest mega szum z wiatrakow, albo buczenie.
    Czy czasem jakiś element obudowy nie wpada w rezonans przy niższych obrotach wentylatora? Poza tym j/w.
  • Poziom 11  
    Nazwe obudowy w tej chwili nie podam poniewaz poprostu nie pamietam, napewno nie jest to jakas znana marka, natomiast co do wentylatorow, to wstawilem tam 2x120mm REVOLTECH RL039 oraz 1x80mm REVOLTECH RL037 co do pracy na niskich predkosciach to wiem jak moga halasowac wentylatory po zmniejszeniu predkosci, ale nie jest to typowych halas jaki daja tandetne wentylatory, tylko charakterystyczne buczenie przez impulsowe zasilanie. Na sredniej predkosci mniej sluszalne i czestotliwosc buczenia tez jest inna niz na najmniejszej, gdzie juz sluchac dosc mocno "mruczenie". Obudowa nie ma luzow, bo jestem na to uczulony, wiec jest wszystko sprawdzone.
  • Poziom 32  
    daavid117 napisał:
    bundy81 napisał:
    po ustawieniu na panelu predkosci MID, LOW, AUTO z wiatrakow dochodzi lekkie aczkolwiek denerwujace buczenie. Spowodowane jest to prawdopodobnie tym ze sterowanie odbywa sie impulsowo. Czy jest jakis sposob na usuneicie tego buczenia ? Bo w rezultacie nie kozystam z tego sterowania poniewaz albo jest mega szum z wiatrakow, albo buczenie.
    Czy czasem jakiś element obudowy nie wpada w rezonans przy niższych obrotach wentylatora? Poza tym j/w.

Ja też stawiałbym na rezonans.
  • Poziom 11  
    Moze jest to rezonans ale nie spowodowany sama praca wiatrakow, poniewaz w.w. wiatraki nie daja takiego odglosu po zmniejszeniu wartosci ich zasialania, stary regulator obrotow na potencjometr nie robi takiego efektu. Czyli jest to wina zasilania, a nie samych wiatraczkow - pytanie jak wyeliminowac ten efekt ????