Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tig spawanie Al - dlaczego nie moge stosować zielonej elektrody?

27 Lut 2013 22:10 6915 6
  • Poziom 15  
    Mam dość ciekawą sytuację. Posiadam Tiga Viper Magnum 210 AC/DC i jest zalecane by nie stosować zielonej elektrody, pytanie dlaczego skoro do aluminium zalecają właśnie zieloną.
    Tig spawanie Al - dlaczego nie moge stosować zielonej elektrody?
  • Poziom 22  
    Witam. Elektroda zielona czyli ze 100% wolframu nie nadaje się do spawania prądem stałym lub przemiennym, ponieważ koniec elektrody z czystego wolframu łatwo się nadtapia i przyjmuje postać czaszy półkolistej po której to następuje odchylenie i /błądzenie/ łuku w jeziorku spoiny. Dlatego zaleca się często elektrody stopowe.
  • Poziom 15  
    kazimierzbrejta napisał:
    Witam. Elektroda zielona czyli ze 100% wolframu nie nadaje się do spawania prądem stałym lub przemiennym, ponieważ koniec elektrody z czystego wolframu łatwo się nadtapia i przyjmuje postać czaszy półkolistej po której to następuje odchylenie i /błądzenie/ łuku w jeziorku spoiny. Dlatego zaleca się często elektrody stopowe.

Ja wiem z czego jest wykonana zielona elektroda i że stosuje się ją do spawania aluminium metodą AC i wiem że szybciej się ona zużywa oraz że przy spawaniu AC elektroda musi być stępiona i główka robi się okrągła. Nie rozumiem tylko dlaczego zabroniono używać zielonej elektrody w przypadku mojej spawarki.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Zmiany kształtu elektrody podczas spawania nie zależą tylko i wyłącznie od składu chemicznego zastosowanej elektrody, zależą również od rodzaju uchwytu, od rodzaju chłodzenia, długości elektrody, rodzaju prądu spawania i rodzaju gazu ochronnego. Z tego mogą wypływać pewne uwarunkowania producenta tych urządzeń.
  • Poziom 15  
    Otrzymałem taką odpowiedź:

Wolno używać ale....

spawarka AC/DC to maszyna posiadająca 2 bloki mocy, blok AC i blok DC. Bloki te działaja naprzemiennie, czyli raz działa AC a raz DC. DC ma za zadanie grzanie i topienie materiału ca AC rozbijanie tlenków aluminium by DC mogło topić materiał. Dlaczego tak to działa? Chyba mówiłem ale napiszę. Temperatura topnienia aluminium wynosi około 650 stC a temperatura topnienia tlenków aluminium powstających podczas spawania wynosi ponad 2000stC. Zatem podczas grzania wytwarzają się tlenki i jeśli nie zostaną rozbite guzik z spawania. Elektrodę dobiera się ze względu na to jakim prądem startuje urządzenie AC czy DC... jeśli AC to elektroda zielona jeśli DC to elektroda złota, niebieska, turkusowa ewentualnie czerwona.

Reasumując skład elektrody nie zalezy do końca od spawanego materiału, lecz od konstrukcji urządzenia, gdyż elektrody przeznaczone są pod konkretny prąd startowy. Odpalenie łuku i jego podtrzymanie jest tu najważniejsze.
  • Poziom 17  
    Zielona elektroda ma gorszą zdolność zajarzania łuku niż elektrody z domieszkami. Przy słabszym jonizatorze może to powodować trudności w zajarzaniu łuku przy zimnej elektrodzie. Stąd prawdopodobnie uwaga by jej nie stosować.

Osobna sprawa to opis dot. bloków mocy. W pewnym uproszczeniu możemy powiedzieć, że spawarka AC/DC powstaje przez dołączenie do wyjścia zwykłej spawarki DC mostka tranzystorowego. Dzięki niemu możemy zmieniać biegunowość wyjść, czyli uzyskiwać prąd przemienny. Stąd wniosek, że oba bloki AC i DC pracują połączone szeregowo, czyli muszą pracować jednocześnie. Natomiast za rozbijanie tlenków i nagrzewanie materiału odpowiedzialna jest biegunowość elektrody. Gdy na elektrodzie jest"+" rozbijane są tlenki, niestety ona się mocno nagrzewa; przy "-"elektroda może trochę ostygnąć, a topi się materiał.