Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zacinanie, mozaika dvbt antena siatkowa. Czy da rade poprawić.

Bart-06 27 Feb 2013 23:54 7455 19
 • #1
  Bart-06
  Level 18  
  Witam, mieszkam jakieś 50+ km od Lublina. Odbieram 17 kanałów MUX 1 i 2 z Piask. Posiadam antenę siatkową zrobiłem jedną z 2, przykręcona do balkonu pod dachem.
  Ogólnie teraz prowizorka, antena zamontowana na kiju itd. Działa bardzo dobrze, tylko czasami się przycina, gdy padał śnieg troszkę bardziej i czasami gdy przejeżdża samochód.
  W antenie jest wzmacniacz SWA 14. Starym kablem cieniutkim drut miedziany, oplot miedziany i tyle podłączona do rozdzielacza aktywnego, wzmocnienie na maksimum, gdy zmniejszać obraz się pogarsza, zasilanie na wyjściu A po kablu:  Zacinanie, mozaika dvbt antena siatkowa. Czy da rade poprawić.
  Dalej do Sumatora RTV/SAT i kablem Conotech DIGITAL 113 do gniazdek.
  Jest zrobione tak rys.1:

  Zacinanie, mozaika dvbt antena siatkowa. Czy da rade poprawić.

  Gdybym wymienił kabel na jakiś lepszy i zamontował antenę jak na rys.2 Dało by to jakiś efekt. Nie Będzie przeszkadzał jakoś dach z blachy alucynk, musi być schowana pod dachem żeby spadający śnieg jej nie połamał. Nie ma możliwości montażu anteny na dachu. TVP1 HD odbiera elegancko.
 • #2
  kizek
  Level 35  
  Po co ci dwa wzmacniacze w tej instalacji?
  Wymień SWA 14 na symetryzator antenowy wraz z tym przewodem od anteny.
 • #3
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.
  Bart-06 wrote:
  Dalej do Sumatora RTV/SAT i kablem Conotech DIGITAL 113 do gniazdek.

  Nic o instalacji SAT nie pisałeś więc po co taka zwrotnica na SAT. :?:

  Quote:
  Gdybym wymienił kabel na jakiś lepszy

  To podstawa i zalecamy.
  Na top-ie są TRISET i RG-6 .

  Quote:
  i zamontował antenę jak na rys.2 Dało by to jakiś efekt.

  W takiej konfiguracji nie liczyłbym na jakąś wielką poprawę. :cry:

  Niepokoi mnie tylko fakt, żeś zrobił antenę z dwóch anten. :?:

  Quote:
  Nie Będzie przeszkadzał jakoś dach z blachy alucynk,

  Takie dachy zawsze przeszkadzają.

  .
  Quote:
  .. musi być schowana pod dachem żeby spadający śnieg jej nie połamał.

  Nie musi.


  Pozdrawiam.
 • #4
  Bart-06
  Level 18  
  Tak jest instalacja SAT i działa wszystko w porządku jest.
  Kabel na pewno wymienię i wywalę wzmacniacz i wstawię symetryzator, tylko jaki najlepiej ?
  Antena jest z dwóch bo z jednej jest siatka a z drugiej przód bo był połamany.
  Raczej jak by zsuwał się śnieg z dachu to jakby taka zaspa poleciała na antenę to mało by z niej zostało.
 • #5
  AnTech
  Level 31  
  Antena siatkowa zbiera wszystkie "śmieci" z okolicy. Pomyśl o kierunkowej.
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  Bart-06
  Level 18  
  To tak zrobię że wymienię kabel, zamontuje ją już na stałe antenę i zobaczę, a czy przeszkadza coś jak są te 2 wzmacniacze ? Jak by nie pomogło to starczyłaby antena DIPOL 16/21-69 czy DIPOL 19/21-69.
 • #8
  andpol 33
  Level 38  
  Wzmacniacz po wzmacniaczu to potencjalne źródło zakłóceń (tym bardziej stare o wątpliwej jakości).
 • #9
  LeDy
  Level 43  
  _cheetah_ wrote:
  Kabel antenowy to podstawa odbioru DVB-T. Powinien być o jak największym współczynniku ekranowania (>95dB) i w wykonaniu do zastosowań zewnętrznych (kolor czarny), z PE + żel, jeśli ekran z aluminium. Triset-113PE, Digitsat-113PE lub coś w podobnych klimatach.

  W skrajnych warunkach już kilkunasto, kilkudziesięcio centymetrowe przesuniecie anteny może spowodować nawet zanik odbioru.

  'Siatki' akurat są jednymi z anten, które zachowują się najlepiej w tego typu montażach.

  A, żebyś nie miał dyskomfortu psychicznego - 'siatka' to jest jak najbardziej antena kierunkowa.
  Współczynnik się zgadzam. Co do "zewnętrznych" kabli to nie ma znaczenia na bieżący odbiór. Oczywiście wzmacniacz w antenie i aktywny rozgałęźnik to jak się nie wie co i jak, to samobójstwo.
 • #10
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  irekr
  Moderator
  Nie piszesz na jakiej wysokości masz zawieszona antenę. Biorąc pod uwagę że z Urzędowa nie ma widoczności optycznej Piasków, każdy metr ma swoje znaczenie.

  Piszesz, że podczas przejeżdżania samochodów są rwania sygnału. Świadczy to o tym ze sygnał jest naprawdę słaby a jeżeli do tego masz zastosowany bardzo podłej jakości wzmacniacz z serii SWA (wzmacniacze te są na liście UKE wyrobów niezgodnych) to nic dziwnego że trzaski od instalacji zapłonowych przytykają ten wzmacniacz, a to powoduje zaniki sygnału użytecznego. Zakłócenia wcale nie muszą być szczególnie "widoczne" w zakresie kanałów odbieranych. Wystarczy ze będą dokuczliwe w zakresie VHF (kanały 6-12 - tam widmo taki zakłóceń jest najsilniejsze) a wzmacniacz - który nie ma praktycznie żadnych filtrów) będzie przesterowany.

  Obowiązuje zasada: antena jak najwyżej i jak najdalej od dróg. I tak jak tu było powyżej mówione; jak najmniej elementów aktywnych w instalacji.

  Jeżeli uda Ci się antenę postawić jak najwyżej to byłby zapewne nastąpi poprawa.

  Tak jak pisałem : z Urzędowa nie ma zasięgu optycznego do Piasków, co będzie owocowało słabym sygnałem. Natomiast jesteś w zasięgu optycznym - i silniejszym od Pisaków sygnałem - z RTCN Święty Krzyż. Wszystko zależy od tego gdzie dokładnie mieszkasz i czy na kierunku zachodnim masz jakieś przeszkody, ale z pomiarów zrobionych kilka lat temu na rynku w Urzędowie wiem, że TVP2 z Pisków miało o 7 dB słabszy sygnał niż ten sam program nadawany ze Świętego Krzyża, pomimo większej odległości o około 20 km.

  Jeżeli masz taka możliwość to spróbuj obrócić antenę na zachód - niemal dokładnie w przeciwna stronę co Piaski - i zobacz jak wygląda odbiór z tego kierunku.

  I tutaj uwaga: Obecnie ze Świętego Krzyża są nadawane dwa MUX-y:
  - pierwszy na kanale 62
  - drugi na kanale 36
  Z drugim MUX-em nie powinno być żadnych problemów - od znajomych kierowców wiem, że oglądają MUX2 na odbiornikach samochodowych na całej długości DK 74 od Żarnowa do Kraśnika.
  Natomiast MUX nadawany na kanale 62 może być odbierany słabo, ponieważ to bardzo wysoka częstotliwość i większość starszych anten tego pasma już nie odbiera poprawnie - były liczone i robione w praktyce do max 60go kanału. Kanał 62 jet kanałem tymczasowym, po wyłączeniu analogów MUX1 będzie nadawany na k.30, MUX2 będzie docelowo nadawany na kanale 28, natomiast MUX3 będzie dostępny na kanale 47.

  Jeżeli chodzi o Piaski to tutaj niewiele się zmieni:
  MUX1 k.33
  MUX2 k.21
  MUX3 k.23 z tym ze należy spodziewać się "doświetlenia" z nadajnika w Kraśniku, analogicznie do obecnie pracujących przemienników analogowych TVP1/TVP2.

  Sukcesów.
 • #12
  Bart-06
  Level 18  
  Tak mieszkam w Urzędowie, antena na wysokości jakieś 7-8 metrów. Ogólnie teraz już lepiej odbiera bo oddaliłem antenę od ściany na sam brzeg balkonu, jutro jeszcze ją podniosę wyżej. Jak będę miał kabel i uchwyt to dam znać jak będzie odbierać, a czy jak zostanie rozdzielacz aktywny podłączony do zasilania i podłączę symetryzator to nie będzie się robić zwarcie ?. Bo jak teraz zmniejszam wzmocnienie na rozdzielaczu to obraz się pogarsza. A jak zostanie bez zasilania to będzie coś odbierać ? Gdy ustawiłem antenę w przeciwną stronę od Lublina to łapało mi aby kanały analogowe i to słabo. Zasłania budynek pewnie
 • #13
  kizek
  Level 35  
  W jednym z opisów jaki znalazłem w "necie" jest informacja że zasilanie dodatkowego wzmacniacza jest podawane automatycznie można wnioskować że przy symetryzatorze napięcie zostanie odłączone i nie będzie zwarcia.
 • #14
  Bart-06
  Level 18  
  jeszcze mała poprawka mój rozdzielacz aktywny do AWS-143ST Z schematu wychodzi że są tam diody i nie idzie zasilanie do puszki w antenie dobrze rozumiem ?

  Zacinanie, mozaika dvbt antena siatkowa. Czy da rade poprawić.
 • #15
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.
  Bart-06 wrote:
  Jeszcze mała poprawka mój rozdzielacz aktywny do AWS-143ST Z schematu wychodzi że są tam diody i nie idzie zasilanie do puszki w antenie dobrze rozumiem ?

  Zobacz co wypisują w Dipol-u :
  -----
  Wzmacniacz jest przeznaczony do domowych instalacji RTV. Pozwala na wzmocnienie i podział na sygnału dla trzech odbiorników TV. Nadaje się zarówno do instalacji zbiorowych jak i kablowych.
  Umożliwia automatyczne podłączenie zasilania +12V po kablu do przedwzmacniacza zamontowanego przy antenie. W komplecie znajduje się zasilacz stabilizowany 12V 120mA. Istnieje możliwość zasilania wzmacniacza "po kablu". W tym celu należy podłączyć zasilacz z separatorem zasilania (nie znajduje się w komplecie) do przewodu wyjściowego podłączonego do wyjścia oznaczonego "DC" - wyjście A.

  -----
  ze strony http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_wewnetrzny_z_zasilaczem_aws-143st_B11689.htm .


  Pozdrawiam.
 • #16
  Bart-06
  Level 18  
  To tak kupiłem triset-133 PE i symetryzator z BADMORu, antenę podniosłem jakieś 1,5m około 10m wysokość jest teraz i oddalona maksymalnie od ściany. Od gniazdka do TV też Triset-133. Odbiera dobrze lecz czasami się jeszcze przytnie ale tylko dźwięk i to rzadko, może ustawienie lepsze ustawienie anteny pomoże. Gdy odłączę zasilanie od rozdzielacza to nie ma obrazu. Ale jak jest odłączona antena to dioda świeci na rozdzielaczu po podłączeniu ANT dioda gaśnie tak jakby zwarcie. No ale działa to wszystko w porządku chyba jest ?
 • #17
  User removed account
  Level 1  
 • #18
  Bart-06
  Level 18  
  Obraz też się jednak tnie tylko nie zauważyłem bo nie tak mocno, ale czasami dużo gorzej cięło. Odbieram na TV samsung LE37B550A50A5WXXH, właśnie nie ma chyba opcji sprawdzenia mocy i jakości sygnału. Ominąłem rozdzielacz i sumator, podłączyłem ANT prosto pod kabel do tv i odbiera mi aby 8 kanałów wychodzi na to że aby mux2 łapie, ale obraz chyba też momentami przytnie. Teletext raczej w porządku. Gdy kręciłem tłumikiem to obraz się pogarszał, zasilacz bez możliwości regulacji.
 • Helpful post
  #19
  User removed account
  Level 1  
 • #20
  Bart-06
  Level 18  
  Witam mam drugą antenę Opticum AX1000, chcę ją zamontować na kominie + zwrotnica i antena radiowa, i jaką tutaj kupić antenę:
  SV Total czy
  1/RUZ PM B lub
  1/RZ B.

  Zwrotnica:
  ZA 6 1-12/21-69,
  ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75,
  ZA-11Ms 5-12/21-69/21-69/75.

  A druga sprawa w innym domu jest podłączona antena siatkowa z symetryzatorem bezpośrednio pod tv to jest 100% siły i jakości. Jak podłączyć pod sumator RTV/SAT DSE SSC4 8db i gniazdka onyx dB <3,5 to sygnał spada do 0. Z tego co wyczytałem to trzeba dołożyć wzmacniacz czy taki by starczył WB22 między anteną a sumatorem. Mam wzmacniacz AWS-143ST ale raczej się nie nadaję do symetryzatora. A czy sama antena np Opticum AX1000 załatwiła by sprawę ?
  wydaje mi się że o takie coś powinno działać 4 rtv-sat, 1 aby dvb-t , proszę o opinię.
  Zacinanie, mozaika dvbt antena siatkowa. Czy da rade poprawić.