Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Unitra Giewont - Przestrojenie na zakres 87,5MHz - 108MHz - dobra czułość.

waco 28 Lut 2013 13:42 9819 0
    waco
    Poziom 28  
    Dostałem w idealnym stanie radio Giewont. Dlatego też postanowiłem je przestroić i dopieścić, bo ma ono dla mnie wartość sentymentalną.

Na początku zmierzyłem miernikiem częstotliwości, czy jest oryginalny zakres pracy heterodyny.
    Dokonałem wymiany elementów:
    - C1 z 27pF na 10pF
    - C3 z 27pF na 12pF
    - C10 z 47pF na 20pF
    - C5 43pF wymontowałem i zamontowałem trymer 2-25pF w miejscu C7
    - C15 39pF wymontowałem i zamontowałem trymer 2-25pF w miejscu C17
    - cewki L2, L3 i L4 zostają oryginalne.

C17 stroimy górną częstotliwość zakresu skali - 108MHz, L3 - L4 dolną 87,5MHz.
    Po uzyskaniu zakresu od 87,5MHz do 108MHz przystępujemy do strojenia czułości:
    - L2 stacji na najniższej częstotliwości (w moim przypadku było to 88,5MHz)
    - C7 dla stacji na możliwie najwyższej częstotliwości (w moim przypadku było to 107,9 MHz)

Cewka L2 nie zmieniła znacznie swojego kształtu.
    Cewka L3 i L4 jest minimalnie rozszerzona względem pierwotnej.
    Radio bez zastosowania trymerów nie uda się precyzyjnie przestroić (różnica kilku piko ma kolosalne znaczenie, bo trymery czule stroją).
    Trymery pozyskałem z głowicy UKF z zachodniego sprzętu z rozbiórki - pomiaru ich zakresu dokonałem multimetrem.

Uzyskałem wspaniały efekt, że owe stacje odbierały czysto nawet bez anteny. Radio ma ładne brzmienie.

Postanowiłem napisać ten post, bo nie znalazłem jednoznacznej możliwości doskonałego przestrojenia radia Giewont ewentualnie Ślązak i Beskid posiadające identyczne głowice UKF.
  • e-miernikie-mierniki