Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia elektronika Udemy
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kwarc DNT 4012 High Tec - Gdzie podpiąć dławik do kwarcu?

ksmar 28 Lut 2013 17:11 2949 12
  • #1 28 Lut 2013 17:11
    ksmar
    Poziom 9  

Witam,
    właśnie zakupiłem radio DNT High Tec 4012. Radio chodzi w "piątkach" i nie na daje na niektórych kanałach AM.

Pytanie nr1:
    z tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic500756.html (jest tu też schemat) dowiedziałem się, że należy np wlutować szeregowo dławik 4,7uh pomiędzy kwarc. Tutaj pytanie, czy to na rysunku to właśnie ten kwarc i w którą nóżkę mam wlutować dławik. Od razu na przyszłość na jakiej podstawie stwierdzić, w którą nóżkę wlutować indukcyjność?

Pytanie nr2: w temacie z linka powyżej, pawol pisze, że by odblokować pełną 40. Należy usunąć Q9, lub spiąć jego nóżki (bazę z emiterem). Próbowałem tego drugiego rozwiązania działa jak należy. Czy to rozwiązanie jest prawidłowe, czy jest jakakolwiek różnica pomiędzy rozwiązaniem nr1 (usunięcie), a nr2 (zwarcie nóżek)?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi

0 12
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • Pomocny post
    #2 28 Lut 2013 17:24
    .Labrador
    Poziom 25  

Tak to ten kwarc:10.240MHz.
    Jeżeli kanały w AM są odblokowane, to jedna i druga metoda prawidłowa.

Wlutuj dławik 4,7µh w szereg tak jak poniżej;

Na koniec należy skorygować częstotliwość tym trymerem, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

0
  • #3 28 Lut 2013 21:19
    ksmar
    Poziom 9  

Dzięki kolego. Poszło ładnie w pierwszym radiu. W drugim też, ale starając się "upchać" kwarc ułamałem nóżkę. Także odpowiedź rzeczowa.

Są jakieś magiczne sposoby na "przylutowanie" tego? Wiem, że kwarc to 1zł, ale nie mam akurat pod ręką.

0
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #4 01 Mar 2013 00:49
    Olek II
    Moderator

ksmar napisał:
    Są jakieś magiczne sposoby na "przylutowanie" tego?

Czego? Nóżki kwarcu? Żadnych.
    ksmar napisał:
    Wiem, że kwarc to 1zł, ale nie mam akurat pod ręką.

Czego nie masz, 1 zł? A gdybyś miał, to co, zastąpisz 1 złotówką kwarc?

0
  • #5 01 Mar 2013 02:59
    ksmar
    Poziom 9  

nie mam kwarca.. nie 1zł.. a chciałem zrobić dziś:)
    pozostaje jeszcze kwestia modulacji.. słychać mnie świetnie.. ten "ręczniak" ma antene 130cm.. słychać mnie z 7km, ale bardzo cicho. Czy może być to kwestia niedostrojenia?

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. /Olek II/

0
  • #6 01 Mar 2013 07:18
    2111577
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 01 Mar 2013 14:21
    multihunter
    Poziom 25  

Zobaczcie, ze w AM stopień mocy w.cz. jest zasilany z TDA2003,
    który przy tym samym wzmocnieniu z różnymi napięciami zasilania będzie zmieniał głębokość modulacji,
    bo układ ALC został źle zaprojektowany, a to siłą rzeczy uzależnia tą głębokość od nap. zasilania, impedancji anteny, itd.

Pytanie czy w takim stopniu, że da się to zauważyć ? Bo może być to też częsta w ręczniakach wada fabryczna

- za małe wzmocnienie - za cicho
    - źle zaprojektowany/źle ustawiony ALC - zła głębokość modulacji
    - złe pasmo przenoszenia - stłumiony dźwięk
    - nieliniowość/niedopasowanie końcówki mocy - efekt przesteru

To trzeba samemu ocenić i jak czujesz, że coś jest na rzeczy, to porób jakieś próby, może do czegoś dojdziemy

Dodano po 6 [minuty]:

ps.
    Nadajniki AM w ręczniakach CB bywają "podstępne" i najbliższym przykładem tego jest Alan 42 multi

0
  • #8 01 Mar 2013 15:01
    ksmar
    Poziom 9  

"pozostaje jeszcze kwestia modulacji.. słychać mnie świetnie.. ten "ręczniak" ma antene 130cm.. słychać mnie z 7km, ale bardzo cicho."

Faktycznie napisałem to wczoraj "na szybko" dość niezrozumiale.
    Chodziło mi o to, że sygnał jest dobry 7-9s, a słychać mnie bardzo cicho. Więc czy jest ewentualnie opcja wzmocnienia modulacji w jakiś rozsądny sposób.

Co do "strojenia" mówię tu o tym, że może po wlutowaniu dławika nie koniecznie radio pracuje w zerach i przydało by się pokręcić trymerem o którym wspomina Labrador.

0
  • #9 01 Mar 2013 15:49
    Olek II
    Moderator

ksmar napisał:
    Co do "strojenia" mówię tu o tym, że może po wlutowaniu dławika nie koniecznie radio pracuje w zerach i przydało by się pokręcić trymerem o którym wspomina Labrador.

Dokładnie, ale aby wejść dokładnie w "0", potrzebny jest częstościomierz.

0
  • Pomocny post
    #10 01 Mar 2013 16:48
    multihunter
    Poziom 25  

Musiałbyś bardziej sprecyzować co rozumiesz przez "cicho mnie słychać",
    bo przykładowo "cicho" w sensie "niskotonowo" wtedy wzmocnienie nic nie pomoże
    i wtedy trzeba by przerobić przedwzmacniacz mikrofonowy IC201-1,
    który de-facto umożliwia ogromne wzmocnienie, tylko nie wiadomo na jakim poziomie ustawiono je w tym radiu

0
  • #11 01 Mar 2013 16:56
    Olek II
    Moderator

multihunter napisał:

Jeszcze dokładniej? Płytka modulacja. Nie kombinuj.

0
  • #12 01 Mar 2013 18:31
    ksmar
    Poziom 9  

multihunter napisał:

Cicho w tym przypadku znaczy dokładnie cicho, bez wzmocnienia. Sygnał jest silny, a modulacja cichutka.

Także pytanie, czy da się to jakoś w tym przypadku wzmocnić na istniejącym układzie, czy trzeba dołożyć wzmacniacz? zmienić wkładkę? czy osławiona wkładka panasonic wm61a jest rzeczywiście tak genialna?

0
  • #13 02 Mar 2013 11:21
    Olek II
    Moderator

Patrzyłeś na schemat? Jak jest ustawiony RV1? To jest regulacja głębokości modulacji w AM.

0